Чому переслідують Кучму? Павел Пеньонжек у статті для інтернет-сайту польського видання Nowa Europa Wschodnia висуває три, на його думку, найбільш вірогідні, версії: прагнення відвернути увагу громадськості від непопулярних дій влади, спроба Януковича показати, хто в країні головний, і намагання покращити міжнародний імідж.
Сенсація! Прокуратура порушила справу проти колишнього президента України Леоніда Кучми, пише Павел Пєньонжек. Обвинувачення не менш сенсаційне, додає автор, – причетність до вбивства журналіста Георгія Гонгадзе. «Кучма видавався ментором нинішнього президента Віктора Януковича», – зазначає пан Пєньонжек і тому дивується, чому ж колишнього президента запросили до прокуратури. Автор виділяє три найбільш можливі причини:
По-перше, прагнення зосередити увагу ЗМІ і громадської думки на події, яка відверне увагу від невигідних дій. Ніхто в Україні вже давно не вірить, що винні будуть покарані. І поки люди «ламають голову над долею Кучми, Янукович повідомляє про реальний продаж частини підприємства ‘Нафтогаз’», пише автор. Таку версію висунув у статті для «Української правди» політичний аналітик Павло Булгак.
По-друге,спроба показати, хто головний. Справа Кучми може бути застереженням для непокірних, які дозволили собі необ’єктивну чи будь-яку критику. Особливого тиску зазнає тепер спікер Верховної Ради Володимир Литвин, якого пов’язують зі справою Гонгадзе. Місяць тому він заявив, що є «окремі люди [в оточенні президента – прим. авт.], які, на мій погляд, завдають шкоди і розколюють країну і (…) розглядають людей, як кріпаків».
По-третє, спроба покращити імідж влади на міжнародній арені, адже останнім часом Януковича нерідко порівнюють з Лукашенкою через переслідування опозиції. А тепер президент Янукович зможе сказати: «Які політичні репресії? Провинилася Тимошенко, порушується проти неї справа, провинився Кучма, буде справа проти нього, то що ж ви хочете?».
На думку автора статті, Захід може проковтнути цю наживку. «Напевне, західний світ – для своєї вигоди і реалізації інтересів – вкотре не помітить, незалежно від рішення суду, що нічого не змінилося», – зауважує він.
Павел Пєньонжек, Nowa Europa Wschodnia (Польща)