Нанопил в майбутньому цілком може стати на озброєння різних армій світу. Американські вчені з'ясували, що пил, який з'являється при промислових масштабах обробки наноматеріалів, здатний викликати високий ризик вибуху. Для того щоб це відбулося, достатньо, наприклад, іскри всього в 1/30 від тієї, яка необхідна для займання цукрового пилу.
В ході робіт учені досліджували три типи так званої "нетрадиційної пилу": нанопил, флокулянти (з волокон, що утворюються при виробництві покриттів підлоги) і гібридні суміші пилу і горючих газів. З'ясувалося, що нанопил, який за розміром менший ніж борошняний або крохмальний, здатний займатися від щонайменшої іскри. У зв'язку з цим вчені попередили виробників про важливість посилити запобіжні заходи на об'єктах.
Для вибуху металевих наноматеріалів, наприклад алюмінієвого пилу, потрібно всього 1 мДж, що складає 1/60 від енергії, необхідної для займання пшеничного пилу. Флокулянти, в свою чергу, здатні виробляти статичну електрику, що може служити причиною самовільного вибуху. Запалав ж горючі матеріали викликають великі руйнування і загрозу для життя навіть на великій відстані від епіцентру вибуху.
Пил може бути смертоносним матеріалом на багатьох об'єктах з обмеженим простором - в шахтах, елеваторах, цукрорафінадних заводах, різних об'єктах хімічної промисловості. При цьому якщо вибухові властивості звичайної пилу досить добре відомі, то матеріали майбутнього можуть нести серйозну загрозу, попереджають дослідники.
Перший випадок вибуху борошняного пилу стався ще в грудні 1785 в італійському Турині. Тоді, вирішивши вбити літаючу в приміщенні муху, місцевий пекар підірвав все господарство, загинули кілька людей. Після цього подібні випадки відбувалися досить регулярно. У 2008 р. в американському штаті Джорджія на одному із заводів вибухнув цукровий пил, жертвами інциденту стали 13 чоловік.
Пил є твердою речовиною, діаметр його часток не перевищує 420 мікрон. Нанопил та її вибухові властивості вивчені в даний час досить слабо, відомо лише, що, чим більше відносна площа поверхні речовини, тим сильніший вибух. Крім того, наночастки можуть складати ансамбль - нанопорошок, для займання якого достатньо 1 мДж енергії.
Джерело: utro.ru