Новорічні ялинки: які вони на Заході України під час війни

Фото:  Firtka, початок 2022 року


У минулих роках, зазвичай, ялинки в обласних центрах відкривали 19 грудня, на День Святого Миколая.

Однак, цьогоріч через повномасштабне російське вторгнення на територію України святкові заходи, або ж скасували повністю, або ж відчутно скоротили.

Думки українців щодо відзначення свят та встановлення ялинок у 2022 році розділилися. Одні вважають, що ялинки не на часі, інші — навпаки стверджують, що сьогодні новорічні дерева — символ незламності, адже під час війни людям особливо необхідні позитивні емоції.

Фіртка  розповідає, які обласні центри на Заході України цьогоріч відмовились від новорічного дерева, а які — ні.


Івано-Франківськ


У понеділок, 19 грудня, за ініціативи ради учнівського самоврядування, жителі та гості міста зможуть побачити головну ялинку — «Ялинку Перемоги».
Як повідомили в Департаменті освіти та науки Івано-Франківської міської ради, у час війни вирішили не втрачати нагоду подарувати радість малечі. Так, цьогорічна «Ялинка перемоги», яку розмістять на стометрівці, створена з малюнків дітей.
До створення інсталяції долучились вищі професійні училища, здобувачі освіти усіх закладів.
Фото: зі сторінки Руслана Марцінківа
Також  цьогоріч вздовж стометрівки не встановлюватимуть новорічні арки зі світлодіодною ілюмінацією, а також не проводитимуть ярмарків.

«Наша позиція — не витрачати кошти цього року, тому що триває війна. Зважаючи, що на стометрівці знаходиться Алея Слави Героїв,  я думаю, що це — логічно.

Ми встановили символічну «Ялинку перемоги» з малюнків дітей, щоб показати, як вони бачать перемогу України.

Багато є думок, але я вважаю, що наша ялинка чудова. Діти намалювали малюнки про те, як вони бачать українську перемогу. Віримо в неї. А коли вона настане — тоді святкуватимемо з ілюмінацією. Та зараз нам потрібно бути максимально уважними і скромними. Але діти повинні відчувати радість свята», — розповів міський голова Руслан Марцінків.


Львів


У Львові буде ялинка. Очільник міста Андрій Садовий каже, що радився щодо цього з військовими та психологами.

Цього разу різдвяне дерево подарувало місту підприємство Світанок. Ялинка росте на теплотрасі і її коріння почали нищити мережі.

«Ялинка — це не просто святкова декорація, а багаторічна традиція. І ми встановлюємо її не на зло комусь чи всупереч, а завдяки тому, що маємо таку можливість і хочемо зберегти хоч частину гарних спогадів наших дітей.

Їх і так пограбували, вкрали дитинство у всіх можливих значеннях», — зазначив Садовий.

Міський голова запевняє, що мерія не витратить на встановлення і декорування ялинки ані копійки: все робитимуть підприємці.

Будуть на ялинці також гірлянди, однак вмикати їх будуть 5 годин на день: з 17 до 22 години.

«Година роботи ілюмінацій за потужністю як одне кип‘ятіння чайника.

Якщо не буде електрики в центрі, то ялинка теж не світитиме», — пояснив Садовий.

Традиційного ярмарку у Львові не буде.

Фото: зі сторінки Андрія Садового


Ужгород


Встановлювати ялинку вирішили також в Ужгороді. Міська влада каже, що ялинка потрібна не лише маленьким закарпатцям, а також дітям-переселенцям, які знайшли прихисток у місті.

«Зваживши все, вирішили: діти, а зараз ідеться не тільки про маленьких ужгородців, а й про багатьох дітей, які переїхали до обласного центру Закарпаття у зв'язку з повномасштабною агресією росії, повинні мати свято, позитивні емоції для них сьогодні дуже важливі.
Рішення погодили із керівництвом Закарпатської ОВА».

Ужгородська міська рада минулого року придбала штучну ялинку, її встановлять на площі Шандора Петефі. Для підсвічення ялинки у певні години та дні, задля економії електроенергії, придбають інверторний генератор — за кошти благодійників. 

Масових розважальних новорічних заходів, як у попередні роки, в Ужгороді цьогоріч не буде.

Фото: зі сторінки Ужгородської міської ради


Тернопіль


У Тернополі вирішили не ставити ялинку.

«За результатами понад 70% мешканців, які взяли участь у голосуванні, висловили свою думку проти того, щоб встановлювати ялинку у місті, 13% — за те, щоб була ялинка, але без ілюмінацій і решта голосів віддали за встановлення символічної патріотичної ялинки та ялинки без ілюмінацій.

Тому, враховуючи думку тернополян, цьогоріч у Тернополі зустрінуть без ялинки», — поділився міський голова Сергій Надал.

Однак, на Театральному майдані працюватиме Резиденція Святого Миколая, а також буде влаштована Різдвяна шопка.

«Саме ці атрибути відповідають нашим традиціям», — кажуть у міській раді.

Фото: Різдвяна шопка, 2022

Зі сторінки Сергія Надала


Луцьк


У Луцьку традиції не змінили — на Театральному майдані, як і раніше, прикрашають ялинки, які там ростуть.

Тріо ялинок вбрані в патріотичні кольори та символізують віру, єдність та незламність українців. Прикраси оздоблені рукотворними символами Різдва, до виготовлення яких долучились мешканці громади, митці та обдаровані діти.

Ілюмінація у місті буде мінімальною.

Фото: зі сторінки Луцької міської ради


Рівне


Після опитування, яке провів у своєму Telegram міський голова Олександр Третяк, влада відмовилась від встановлення загальноміської ялинки на майдані Незалежності. Більшість учасників опитування сказали, що в умовах війни буде достатньо тих локацій, які зроблять біля торгових центрів.

Відтак, у Рівному поблизу торгового центру Злата Плаза поставили різдвяну ялинку. Штучне дерево тут встановлюють сьомий рік поспіль, локація буде однією із тих, яка замінить центральний майдан, де ялинку через війну не ставитимуть.


Чернівці


У Чернівцях вирішили встановити новорічну ялинку на площі біля філармонії. Очільник міста Роман Клічук назвав ялинку «народною», оскільки вона невелика і декорована прикрасами, які власноруч виготовили діти.

Коштів з міського бюджету на ялинку не виділятимуть.

«Прийняли рішення не встановлювати ялинку на площі Соборній, але встановимо на площі біля філармонії. Вона буде маленька, буде декорована прикрасами, які виготовлять діти. Як вони самі вирішать — чи на військову тематику, чи на іншу.

Вона буде більш народною, ми не будемо виділяти кошти взагалі. Була дискусія, думаю, це найбільш правильне рішення», — сказав Клічук.

Разом із тим, гучних святкувань, ярмарку, великої ялинки та різдвяного містечка на площі Соборній не буде.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

В Івано-Франківську 31 грудня та на Різдво продовжать час вуличного освітлення


Коментарі ()

16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2479
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1575 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3655
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5426
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1676
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2073

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

163

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

190

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

399

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

881
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

474
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

769
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2467 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

497
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

868
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4917
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

735
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

653
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

583
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

400
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

726
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

883 2