Новомалин (фото)

 

Новомалин - невелике село в Острозькому районі, яке розташовується за десять кілометрів на захід від райцентру на річці Збитенька. Хоч і веде сюди, м"яко кажучи, не надто хороша дорога, значна частина якої складається з дуже старої і нерівної бруківки, проте заїхати в Новомалин все ж таки вартує, адже тут збереглись руїни замку ХІV століття і більш пізнього палацу, а також просто неповторна неоготична каплиця.



Перші відомості про Новомалин датуються кінцем ХІV століття, тоді поселення називалось Глухий (за іншими версіями - Глух, Глухи, Глухнів), що й не дивно, адже серед навколишніх лісів місце і справді виглядало глухим. Власне, таким його можна вважати і сьогодні, адже його все ще оточують ліси, єдина дорога, яка веде сюди, перебуває у незадовільному стані, а життя тут протікає надто вже розмірено.

У 1392 році король Владислав Ягайло передав навколишні землі у володіння свого молодшого брата князя Свидригайла, який заснував тут муровані укріплення. Відомо, що на початку ХІV століття замок було перебудовано і значно розширено.

У 1430 році (за іншими джерелами - у 1446 р.) власником маєтку стає слуга Свидрагайла шляхтич Оліфер Єло-Малинський, який отримав замок по дарчій грамоті. Після чого рід Малинських ще не одне століття володів цими землями, аж поки у кінці XVIII століття маєток не стане власністю родини Сосновських.



У 1590 році Вацлав Єлович-Малинський отримує королівський дозвіл на перетворення села у місто, яке назвав Новомалином. Місто отримало магдебурзьке право, певні митні привілеї, а також дозвіл на проведення щорічних ярмарок.



У той же час замок змінює свій вигляд, а також значно укріплюється. Тоді твердиню оточили потужні мури з бійницями, що з"єднувались п"ятьма наріжними баштами. Всередині були склепінчасті каземати, які були з"єднані підземними ходами. Зовні замок оточували вали з ровом, який наповнювався водою.



У XVIII столітті житлові приміщення твердині родина Малинських перебудовує на шикарний бароковий палац. Тоді ж на основі однієї з башт зводиться родинна каплиця.



У кінці XVIII століття згасає рід Малинських, а маєток переходить у власність Станіслава Сосновського, який був одружений на останній з представниць Малинських - Кастильді. Проте не єдині Сосновські претендували на резиденцію - їхніми конкурентами стали Четвертинські. Щоб знайти компроміс Станіслав Сосновський укладає угоду, за якою він не має права жити в бароковому палаці. Саме тому він перебудовує старі стайні на новий житловий корпус, а також зводить неоготичну каплицю, яка хоч і в поруйнованому стані, але дійшла до наших днів.

Син Станіслава Томаш-Оскар Сосновський був всесвітньо відомим скульптором. Тож за його часів у маєтку з"явилась значна кількість скульптур, які прикрасили палац і каплицю. Одна з капличних скульптур (Богородиця з Дитям) сьогодні зберігається в Острозькому музеї.



Згодом Томаш-Оскар Сосновський переселився до Риму, тому без нагляду резиденція по трохи почала занепадати. Так тривало до тих пір, поки від дочки скульптора маєток не перейшов у власність родини Довгалло.



Впродовж століть усі власники (Малинські, Сосновські, Довгалло) суттєво прикрашали і збагачували маєток. Тут зберігалась величезна кількість мистецьких цінностей, для переліку яких треба потратити не одну сторінку. Також тут була велика бібліотека з унікальними творами. Зали палацу були тематичними (японська зала, китайська, єгипетська і т.д.), то ж були відповідним чином оздоблені. Не дарма на початку ХХ століття Новомалинський маєток вважався одним з найкрасивіших і найбагатших на Волині.



Проте грянула Перша світова війна, під час якої родина Довгалло перевезла 18 возів найцінніших речей з Новомалина в Житомир, де їх було розміщено в католицькій семінарії. У 1917 році все це було розграбовано більшовиками.



Не пошкодувала війна і маєток в Новомалині, який під час військових дій зазнав суттєвих ушкоджень.



В міжвоєнний час Кароль Довгалло відновив резиденцію у довоєнному вигляді. От тільки інтер"єрне багатство та інше майно було безповоротно втрачено.



Останній власник маєтку Домінік Довгалло був схоплений військами НКВД у 1939 році, від того часу ніяких відомостей про його долю немає.

Зруйновано замок було восени 1943 року, коли на німецьку залогу, що перебувала в твердині напали партизани. З тих пір резиденція стоїть у руїні.



Після Другої світової війни місцеве населення розібрало значну частину маєтку на будівельні матеріали, які використало для господарських потреб.



До наших днів збереглися рештки західної і південної башт, фрагменти стіни між ними, руїни палацу та каплиця.

Час від часу з"являються чутки про відновлення замку, але не віриться, що це реально, бо навіть спроба відновити каплицю в 90-х потерпіла фіаско. Тож навряд чи в найближчому майбутньому ситуація в Новомалині зміниться на краще, хоча місце тут дуже красиве і варте відвідин, тим паче в комплексі з Острогом і Межирічем.

 

УН


12.12.2013 3207 0
Коментарі (0)

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

5339
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1049
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

601
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5589
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1508
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1371

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

439

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1265

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1093

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1000
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

331
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

359
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1323
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

409
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

670
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5719
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

422
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

290
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

633 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1075
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

931