Новий профіль вулиці Івана Павла ІІ. Або чому острівці не по середині

 

 

Ми розпочинаємо серію публікацій, у яких будемо знайомити Вас із планами щодо реконструкції вулиць нашого міста. Як Ви, мабуть, помітили, останнім часом на дорогах Івано-Франківська регулярно з’являються різні елементи сучасного дизайну вулиць.

 

Сюди можна віднести острівці безпеки, мінікільцеві розв’язки, підвищені пішохідні переходи, антикишені та велосмуги. Треба визнати, що протягом минулого року подібні об’єкти дорожньої інфраструктури з’являлися точково, і були покликані вирішити локальні проблеми на окремих ділянках вулиць. В першу чергу, ставка робилася на заспокоєння трафіку та підвищення безпеки незахищених учасників дорожнього руху. По суті, це був “тактичний урбанізм”.

 

Проте, час вимагає від нас більш рішучих кроків у перетворенні радянських “магістральних” доріг на сучасні інтермодальні вулиці. І тут потрібен комплексний підхід. Коли ми говоримо про європейські вулиці, то маємо на увазі не лише рівний асфальт для водіїв, але й продуманість, зручність, і найголовніше - безпеку для всіх учасників дорожнього руху.

 

 

Великий Enrique Peñalosa колись казав: “Немає жодної конституції у світі, яка б гарантувала право на безкоштовну парковку чи високу пропускну здатність. Але у кожній конституції гарантується невід’ємне право людини на життя”.
 
 
Підтвердження цих слів можемо знайти у статті 27 основного Закону України. Отже, головною ознакою правильної вулиці у цивілізованому місті є саме острівці безпеки, достатня кількість переходів, велодоріжки, роздільні смуги між зустрічними потроками та інші засоби організації руху, які впорядковують трафік і роблять пересування вулицею безпечнішим.
 
 
 
 
Найголовніше те, що для переосмислення вулиці не завжди потрібно витрачати купу бюджетних коштів. Для початку, достатньо просто розумно перерозподілити простір. Зробити це можна звичайною розміткою, та рядом дрібних інженерних рішень, як от антикишені чи острівці безпеки. Один зі стандартних прийомів, які використовуються в цивілізованих країнах, називається дорожня дієта.
 
Пропонуємо ознайомитися з цим методом на прикладі вулиці Івана Павла ІІ. Отже, перед нами типова чотирисмугова “магістраль” радянського планування завширшки 15,5 м. Її недолугість починається вже на перехресті з вул. Івасюка, і закінчується аж на поєднанні з вул. Миру, котра має лише по одній смузі руху в кожному напрямку.
 
 
Потрібно зауважити, що при будь якій фазі світлофору на перехресті з Івасюка, сюди можна в’їхати лише з однієї смуги руху. Тобто вулиця Івана Павла ІІ ніколи не працювала як чотирисмугова дорога! І в такому вигляді вона просто немає змісту. Зверніть увагу, на крайній правій смузі постійно паркуються автомобілі. Деякі вантажівки стоять там місяцями, і вже обнесені багатосантиметровим шаром пилу та бруду. За кольором асфальту можна легко проаналізувати траекторію руху автомобілів.
 
 
 
 
Обслуговувати таку дорогу вкрай важко. По суті, це поле асфальту, яке потрібно постійно прибирати, латати, і раз на рік розмічати. Коефіцієнт корисної дії від таких витрат стрімко наближається до нуля. Вдумайтеся лише, семиметрова вулиця Миру має таку ж пропускну здатність, і приносить місту стільки ж користі, будучи вдвічі вужчою.
 
 
 
 
Давайте подивимось на профіль вулиці у поперечному перерізі. Маємо чотири широченні смуги руху, з яких працюють лише дві, і то в півсили. Маршрутки зупиняються у крайній правій, лінуючись заїжджати у непотрібні кишені на зупинках. Велосипедисти маневрують між автомобілями, громадським транспортом, вибоїнами та припаркованими вантажівками. Все це виглядає насправді сумно.
 
 
 
Чи можна використовувати увесь цей простір більш раціонально, підвищуючи корисність проїжджої частини? Звичайно можна! Ось альтернативна конфігурація смуг руху, яка повинна бути запроваджена на вулиці Івана Павла ІІ. Як бачите, з непарної сторони вулиці (праворуч) можна облаштувати легальну смугу паркування. Таким чином, вісь проїждої частини, а отже і роздільна смуга з острівцями безпеки, зміститься трохи лівіше по відношенню до існуючої осі дороги. На проїжджій частині з легкістю можна розмістити дві смуги руху для автотранспорту, дві велосипедні смуги, та роздільну смугу з острівцями безпеки та “віднесеними лівими поворотами” посередині.
 
 
 
 
 
Саме з урахуванням нової схеми організації руху й були були облаштовані острівці безпеки, дивне розташування яких викликало масу запитань у дописувачів Комуналки. Для кращого розуміння, порівняємо два профілі: старий і новий.
 
 
 
 
До речі, помістити велосмуги у цій концепції вкрай важливо! Велосмуги на перших порах можуть замінити дороговартісні велодоріжки, а це дозволить місту зекономити значні суми коштів , які можна буде спрямувати на більш термінові проекти. За задумом, вулиця мала б виглядати ось таким чином: По середині - розділка з острівцями безпеки та лівоповоротками. Обабіч - смуги руху автотранспорту завширшки 3,5 м. Далі - велосмуги по 1,5 м. З північної сторони - смуга паркування.
 
 
 
 
Така вулиця буде значно приємнішою для руху, більш зрозумілою, а головне - безпечною. Для більш детального ознайомлення додаємо схему організації дорожнього руху.
 
 
На першому аркуші Ви можете бачити новий острівець безпеки і новий перехід. Тепер питання про його перенесення повинні відпасти самі по собі, адже, як бачите, на місці старого переходу буде лівоповоротна смуга.
 
 
 
 
 
Другий аркуш: принцип той самий, додаються лише кишені на зупинках громадського транспорту.
 
 
 
 
 
Ну і третій аркуш. На перехресті з Івасюка додаються дві смуги: для правого та лівого повороту.
 
 
 
 
 
Ну і вся вулиця однією картинкою (клікабельно): Для порівняння, на нашому сайті Ви можете ознайомитися зі старою схемою руху, розробленою ще ДАІ-шниками за посиланням: https://drive.google.com/file/d/0Bw...


Коментарі (0)

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2426
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19538
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1748
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1221 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2269
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3875

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

140

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2011

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

698

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1312
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

381
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

908
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24403
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

639
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

612
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

748
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1643
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8053
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

492
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

782
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2057 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

739