Нове життя старим хатам: прикарпатка і львів’янка створили проєкт "Old khata project" (ФОТО)

Побувати в усіх етнічних регіонах України, знайти там давні оселі, познайомитися з господарями та записати їхні життєві історії – таке завдання поставили перед собою авторки "Old khata project" журналістка Світлана Ославська з Івано-Франківська і фотографиня Анна Ільченко зі Львова.

Про це повідомляє Суспільне Карпати, передає Фіртка.

"Почалося все з того, що я зауважила, де б я не їхала (а я багато їжджу Україною), завжди фотографую і звертаю увагу на давні хати, - розповідає Світлана Ославська. - В різних регіонах вони - різні. Мене цікавила архітектура їхня, екстер’єр, інтер’єр, тобто, як вони зроблені, як декоровані, які в них кольори. Я їх фотографувала і так це виросло в Instagram-сторінку, яку я назвала "Old khata project".

До наповнення сторінки долучилася та Анна Ільченко, з якою Світлана Ославська співпрацювала у проєктах раніше. За рік обидві вирішили, що із того матеріалу, який вже є, має вийти щось більше, ніж просто сторінка у соціальній мережі. Зійшлися на тому, що працюватимуть над фотокнигою.

Готуючи її до друку, авторки час від часу на кілька днів виїжджають у різні місцевості. Зокрема, вже побували на Луганщині, Поліссі, оглянули прикарпатські оселі в Дземброні, Великій Кам’янці, Космачі. Світлини та розповіді з поїздок Світлана й Анна тепер розміщують також у Facebook.

"Ми публікували у Facebook недавно фотографії із села Сваловичі. Це Волинське Полісся. В селі живуть близько двадцяти людей, дуже мало. Вони в основному пенсійного віку, - пригадує Світлана Ославська. – В цьому селі є звичай фарбувати внутрішню частину хати в такий світло-зелений колір - така зеленка у поєднанні з вапном. Крім того, там є килими, ікони, поєднання вишивок, народного мистецтва із якимись китайськими штучками типу штучних квітів. Це дуже цікаво".

Щоправда, за словами Світлани, господарі осель не дуже охоче розповідають мандрівникам про облаштування й особливості своїх домівок, а тим більше власні життєві історії.

Тож, щоб дізнатися про деталі, які цікавлять, інколи доводиться довго розпитувати співрозмовників. А вони також у різних регіонах - різні.

"Я не можу сказати, що в Карпатах люди більш відкриті до нових подорожніх. Просто, коли ти дерешся на горб далеко до тої хати і ти вже прийшов, то тобі не скажуть: "Ні!". З тобою поговорять обов’язково і дозволять, скоріш за все, сфотографувати хату, - ділиться Анна Ільченко. – А коли ти десь на рівнині, не знаю, десь на Слобожанщині, люди не зовсім одразу розуміють, їм треба пояснити, що ти робиш, для чого це, аби вони зрозуміли, яка твоя мета".

Над проєктом Світлана й Анна працюють на волонтерських засадах. На поїздки витрачають власні гроші. Але мріють про те, щоб їхні задуми зацікавили меценатів. Бо допомога авторкам "Old khata project" не завадить. Попереду – друк фотокниги.


Читайте також:

Прикарпатська родина облаштувала у старовинній хаті музей бойківської культури (ФОТО)

Прикарпатець Богдан Петричук колекціонує та реставрує старовинний одяг (ФОТО)


28.01.2021 7066 2
Коментарі (2)

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

15843
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1531
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1106
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2134
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3674
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1389

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1799

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

571

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1194

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1359
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

665
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24305
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

552
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

521
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

666
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1557
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

721
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7424
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

670
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1734 3
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

656
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

563