З розвитком науково-технічного прогресу збільшується втручання людини в природу і забруднення навколишнього середовища. Хоча, здавалося б, чим більше розвинуте суспільство, тим менше воно мало би залишати після себе бруду.
Та, на жаль, це далеко не так. Досить лише поглянути на береги найчистішої річки в Європі (чи варта вона цього звання тепер, уже, мабуть, достеменно не знає ніхто) — Лімниці. А якщо пройтися “закапелками” сіл, вийти у поле? Дивлячись на великі купи сміття, стає соромно — і перед природою, і перед собою.
На понеділковій розширеній нараді голова РДА Василь Петрів повідомив, що у районі має запрацювати нова схема збору побутових відходів. Як це відбуватиметься на практиці я попросила розповісти заступника голови РДА з економічних питань Лоранда Засядьвовка.
— Питання забруднення навколишнього середовище — дуже актуальне і нагальне. І не тільки для Калуського району, а й у масштабах цілої держави, — зауважує п. Лоранд. — Проблему утилізації сміття необхідно вирішувати. І в цьому напрямку райдержадміністрація вже почала робити певні кроки. Так, попередньо обговорено питання щодо створення кущових полігонів для захоронення твердих побутових відходів на території району. Планується створити 6-7 полігонів за межами населених пунктів. Один полігон обслуговуватиме 7-8 сіл, розташовуватиметься на площі 100 на 100 м, буде глибиною 3 м, розрахований на 5 тис. населення і діятиме 15 років, пишуть Вісті Калущини.
— Як збиратимуть сміття?
— Кожне господарство буде безкоштовно забезпечене пластиковим сміттєвим ящиком-візочком. У певні дні в село приїжджатиме машина, яка забиратиме побутові відходи. Господарям потрібно буде тільки відвезти візочок до дороги. Звісно, домогосподарствам нараховуватиметься плата за цю послугу — близько 20 грн. у місяць. Погодьтеся, це зовсім невелика плата за те, щоб у наших селах було чисто. Зрештою, у місті люди за вивезення побутових відходів платили завжди.
— А хто займатиметься вивезенням сміття?
— Вивезенням сміття займатиметься підприємство, яке планується створити. Є люди, які хочуть цим займатися. Підприємець навіть домовився, що німецька фірма доставить до Калуша сміттєві ящики-візочки.
Вважаю, що це досить перспективна ідея. Звісно, потрібно буде провести громадські слухання, почути думки та побажання населення. Але, надіюся, ніхто не залишиться осторонь екологічних проблем.