Нічні чування у Старуні: що це таке і для чого нас туди запрошують та кличуть

В наш гіперактивний час ери комфорту тіла та втікань від депресії стає все складніше роздобути трохи спокою нашій розтривоженій душі.

Фіртка часто пише:  “Старуня запрошує на нічні чування”, “Просимо на нічні чування в Старуні в храмі Петра і Павла при Паломницькому центрі Симеона Лукача”, “Приходьте на традиційні нічні чування в Старуні”…, а насправді ж нас запрошують на молитву, яка є найвірнішим та найкращим способом придбання спокою та миру в душі.

Для тих, кому не зовсім зрозуміло, але хотілося б дізнатись, що таке “нічні чування”, і написана ця стаття. Розібратися в тому мені допоміг отець Йосафат Бойко (Парафія Святих Кирила і Методія, що в Крихівцях), що саме служив на жовтневих нічних чуваннях в Старуні, які я відвідала.

  • Отже, що ж таке “нічні чування”?

Це час неспання, який присвячено молитві. (В латинській традиції служіння в цей час називають віґілією, у візантійській – всеночним бдінням.) Іншими словами – це молитва у той час, коли ми мали би спати. І древня традиція нічних чувань слідує євангельським словам  самого Христа, який сказав: “Чувайте (пильнуйте) й моліться, аби не ввійти у спокусу…”(Мр. 14:38)

  • Де знайти час і сили для молитви?

Ми й самі здогадуємося, що молитися таки треба, навіть часом відчуваємо таку потребу душі, і все збираємося це зробити. Але зранку часу на молитву обмаль, весь день наш забіганий в клопотах, а ввечері сили стає лише на те, щоб змучено погортати стрічки соцмереж і заснути з калейдоскопом безконечного потоку інформації в голові. А молитва знову десь відкладається на далі, на потім, на пізніше. Тому час, який ми проводимо в храмі – це чудова нагода та надійний спосіб таки хоч трохи помолитися і присвятити себе Богові. “Бо де двоє чи троє в Ім’я Моє зібрані, там Я серед них”, – сказав нам Христос (Мт. 18:20)

  • Чому саме в Старуні?

Старуня – це край, де народився, жив у трудах та служінні блаженномученик Симеон Лукач, який своїм праведним життям та вірністю Христу став для нас добрим прикладом. “Пам’ятайте про наставників ваших, які звіщали вам слово Боже, і дивлячись уважно на кінець їхнього життя, наслідуйте їхню віру.”(Євр. 13:7) Тому де, як не тут, на батьківщині блаженного Симеона, серед його земляків, у храмі, де зберігається частка його мощей, де, як не тут нам ставати на молитву, прославляти Бога, просити в Нього помочі та сили в наших повсякденних хрестах та дякувати Йому за все, що нам послано?..

  • Як молитися?

Найперше – уважно. Старатись зібрати свою увагу на словах молитви, приєднуючись до тої, що йде в храмі. Якщо помічаєте, що відволіклись, знову повертайте свої думки до тих слів, що вимовляють уста. Спочатку це буває важко, але маленькими тренуваннями можна добитися того, що хоча б молитву “Отче наш” вдається вимовити без “блукання думками по всьому світі”. В особистій молитві починаймо з того, що перш за все щиро подякуймо Богу за все, що Він нам дає, просімо прощення за наш непослух та гріхи, а вже потім просімо в Нього помочі в наших бідах та клопотах, як у люблячого батька, з вірою в Його допомогу, та з пам’ятанням, що “нехай буде воля Його”. Уважна молитва, яка супроводжується покаянням та щирою подякою Богу за все, має велику силу, повертає спокій душі, лікує стривоженість та депресію, лікує душу й тіло і творить чудеса!

  • Що скажуть люди?

Що буде, якщо ми не знаємо, як правильно поводитися на нічних чуваннях, де стати, що робити, якщо страшно здатися смішними чи розгубленими? Треба перш за все пам’ятати, що до церкви ми приходимо не для людей і не до людей, а до Бога! І людина, яка прийшла щиро помолитися, ніколи не буде смішною в очах Божих! Прийдете до храму раз, прийдете другий раз, і дуже скоро будете себе почувати зручно і впевнено. Тоді вже не забувайте про тих людей, які ще не мають певності, ні сміливості, бо прийшли вперше, і будьте їм помічниками, а не засудниками.

  • Ще раз про молитву

Молитва має величезну силу, зцілює душу, заспокоює її, дає відчуття радості на серці! Якщо ж після молитви та почутих проповідей на нічних чуваннях ми візьмемо собі за мету втілити хоч частину почутого в повсякденне життя своє, то час, проведений в храмі, минув недарма. Не будемо забувати поміж усіх наших особистих просьб до Бога додати головну молитву – Його прославлення та величання за всяких обставин! Берімо за приклад блаженного Симеона, який не зрікся Господа, навіть під страхом гонінь та страждань. Берімо за приклад і життя Йова Багатостраждального, який, мавши все, а потім все втративши, сказав ті відомі донині слова: “Бог дав, Бог взяв, нехай буде Ім’я Господнє благословенне!” (Йов 1:21)

Приходьте на молитву до храму Святих Петра і Павла при Паломницькому центрі Симеона Лукача! Старуня запрошує на традиційні нічні чування з 29 на 30 число щомісяця! І хай буде почута Ваша молитва! Амінь!

Розмова з отцем Йосафатом була записана Мар’яною Гутич


02.11.2019 15353
Коментарі ()

29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

599
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1151
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2460
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1332
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

1952 9
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2909

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

653

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

738

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1649

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1629
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

319
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

437
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18355
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7463
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3646
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1032
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10770
26.11.2024

Оцінюватимуть фіналістів члени міжнародного журі з п'яти європейських країн.

271
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

265
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

462
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

440
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

673