Литвина цькують? Екс-президент Леонід Кучма все більше виглядає у порушеній проти нього справі лише «пішаком». Акцент зміщується на колишнього голову його адміністрації, нині спікера Ради Володимира Литвина, який нібито свого часу «підставив» Кучму. Сам Литвин називає такий поворот подій цькуванням – пише Тетяна Івженко у статті в російській «Независимой газете».
«Учора у справі проти другого президента України Леоніда Кучми з’явилася нова інтрига: екс-майор держохорони Микола Мельниченко заявив, що вбивство журналіста Георгія Гонгадзе було сплановане як ланка у низці подій, які повинні були в результаті призвести до державного перевороту», – пише Тетяна Івженко. За словами Мельниченка, Кучму в цьому разі використали і підставили, а за схемами стояв тодішній глава адміністрації президента, нині спікер – Володимир Литвин.
Микола Мельниченко мав намір поставити екс-президенту щонайменше два запитання: чи просив він кілька років тому президента РФ Путіна умовити Мельниченка не свідчити і які умови пропонував за відмову Мельниченка від співпраці з прокуратурою. Екс-охоронець Леоніда Кучми наполягає на кримінальному переслідуванні Литвина. Своєю чергою, Володимир Литвин називає це цькуванням.
Учора планувалася очна ставка Кучми не лише з Мельниченком, а і з екс-начальником департаменту зовнішнього спостереження МВС Олексієм Пукачем. Останній у справі Гонгадзе проходить як лідер групи, яка розправилася з журналістом. Цікаво, що раніше відсторонений від справи адвокат Пукача Олег Мусієнко погоджується з Мельниченком у питанні рівня відповідальності Кучми, зауважує авторка статті. Днями адвокат заявив про неповноцінність справи проти екс-президента без порушення інших справ проти осіб, без яких Кучма діяти не міг.
Лідер Соцпартії Олександр Мороз, який на початку 2000-х років був спікером парламенту і перший оприлюднив записи Мельниченка, висловив своє припущення щодо того, чому справу Гонгадзе не розкрили досі. За його словами, Ющенко хотів стати президентом, а Кучма підписав відповідний закон про переголосування другого туру президентських виборів. Мороз фактично звинуватив Кучму і Ющенка у змові, підсумком якої стала перемога «помаранчевої» команди.
Авторка статті нагадує, що півтора роки тому Віктор Ющенко в інтерв’ю російському виданню «Независимая газета» категорично спростував припущення про залаштункові домовленості з Кучмою, які нібито дали змогу мирно завершити Помаранчеву революцію та гарантували колишньому президенту безпеку. У 2004 році Верховна Рада, порушивши законодавство, проголосувала у пакеті за так званий третій тур виборів і конституційну реформу, що суттєво зменшувала повноваження глави держави. Саме через ці процедурні порушення команда Януковича легко відновила дію попередньої Конституції, знову розширивши президентські повноваження.
Екс-президент Кучма у цій справі виглядає уже не як мета, а як засіб, пише авторка статті. Учора екс-президенту офіційно висунули звинувачення. За словами Миколи Мельниченка, його попросили перенести очну ставку на п’ятницю, оскільки Леонід Кучма погано почувається. Водночас сам Кучма це спростував, сказавши: «Я що, схожий на хворого?» У понеділок екс-президент знову має з’явитися до генпрокуратури.
Тетяна Івженко,
Независимая газета (Росія)
11