Вчені вперше виявили в удавів випадок "непорочного зачаття" - народження самками потомства без участі самців. Стаття з описом незвичайного спостереження з'явилася в журналі Biology Letters. Коротко про роботу пише BBC News.
Розмноження без участі самців (партеногенез) відомо для багатьох видів безхребетних, зокрема для комах. Серед хребетних партеногенез був знайдений, наприклад, у ящірок і деяких риб, проте такий спосіб розмноження є вкрай малопоширеним.
Для удавів Boa constrictor випадки партеногенезу до цих пір були невідомі. Автори нової роботи виявили змію, яка народила 22 дитинчат без участі батька. Для того щоб переконатися, що вони з'явилися на світ партеногенетично, вчені провели генетичний аналіз їх і потенційних батьків.
Генетичний аналіз показав, що у дітей, зачатих без батька, дуже незвичайний набір статевих хромосом. У змій статеві хромосоми позначаються як W і Z. У геномі самок B. constrictor містяться одна Z і одна W-хромосома, а в геномі самців - дві Z-хромосоми. У дитинчат, які народилися в результаті партеногенезу, в геномі містилося дві W-хромосоми. До цих пір змій з такими генетичними характеристиками вдавалося отримувати тільки в лабораторії.
Зовсім недавно інший колектив учених вперше підтвердив існування партеногенезу у бамбукових акул. Протягом п'яти років вони спостерігали за дитинчатами, що з'явилися на світ "нетиповим" шляхом, і не виявили у них ніяких відхилень.
Джерело: Lenta.ru