Неофіційний рейтинг пологових будинків Прикарпаття

 

/data/blog/37966/0418402c66da6086052e95fb82bce8c1.jpg

 

Доводилося чути, що народження дитини – це бізнес. Ні, малят не продають. Можна вважати, що їх купують – у лікарів. Ті за певну плату організовують і приймають пологи та забезпечують комфортні й безпечні умови народження дітей. Звісно, гроші беруть не у всіх і не кожного разу.

Та випадки, коли медики цілком безкоштовно допомагають малюкам з’явитися на світ, у Франківську переповідають один одному як визначні події. Є категорія батьків, які з різних причин не бажають задовольняти апетити гінекологів міського пологового будинку та обласного перинатального центру. Ці їдуть народжувати на периферію – в райони.

Усе частіше майбутні батьки надають перевагу пологовим будинкам, які співпрацюють із закордонними організаціями. Кілька років тому мамочки, що шукали природного способу народження маляти в присутності тата і в найбільш відповідних для цього умовах, намагалися народжувати в Богородчанах чи в Городенці. Тепер обирають Тлумач.

«У свої тридцять один я свідомо чекала дитину, – розповідає Галицькому кореспонденту франківчанка Ярослава Олексюк-Тихоліз. – Шукала пологовий будинок, де були би добрі лікарі, фаховий персонал і умови. Переконана, що те місце, де діти з’являються на світ, повинне бути чистим, світлим, мало би оновлюватися хоча би раз на два роки. Ми вже давно пережили «совок» і «суворі будні». Сьогодні холодильник у лікарняній палаті, санвузол і душ з гарячою водою, розетка, в якій можна зарядити мобільний телефон чи закип’ятити чайник, – це звичайна річ. А у випадку пологів – необхідність. Так само як м’ячики, спеціальні крісла та інший допоміжний інвентар у передпологових палатах, функціональні ліжка з розкладними спинками в пологових залах. І можливість народжувати з чоловіком чи з кимось із рідних. Усе це разом я називаю «умовами». І все це разом створює враження, що про жінку і її дитину турбуються. Відповідно, допомагає почуватися затишно і комфортно. Допомагає встановити довірчі стосунки з лікарем і максимально безболісно пройти фізіологічний процес пологів. Бо пологи – це природній процес, який у нас спотворюють і довкола якого роблять «бізнес».

Ярослава і Володимир готувалися пройти пологи разом. Жінка стояла на обліку у міській жіночій консультації, відповідно, і народжувати мала у міському пологовому будинку. «Моя дільнична лікарка працює в міському роддомі. З її поведінки було зрозуміло: вона сподівалася, що ми автоматично станемо її клієнтами. Коли ж побачила, що може бути інакше, змінила доброзичливе ставлення на дещо нервове. Чесно кажучи, в питаннях поводження вагітної жінки ми з нею так і не знайшли порозуміння. Але я про це не шкодую, бо все, що робила, робила правильно і найкраще для свого новонародженого синочка», – каже жінка.

Ярослава розповідає, що спочатку хотіла народити сина в Городенці. Її привабило, що тамтешнє пологове відділення було третім в Україні і першим в області з тих, які були реконструйовані і запрацювали за швейцарською програмою «доброзичливих до дитини». Зупинилася на Тлумачі тому, що в січні цього року пологове відділення Тлумацької центральної районної лікарні також зазнало перебудови. Лікарня вже кілька років є учасником українсько-швейцарського проекту «Здоров’я матері і дитини». В рамках цього проекту і оновили відділення. «Я дуже емоційна людина, і на мене тяжке враження справила пологова зала у Франківському міському пологовому будинку, та, що на першому поверсі, – пояснює Ярослава. – Коли я була на консультації, мене завели у неї. Може, справа у давній сіруватій плитці, може, у потріпаному кріслі, може, ще в чомусь, але було таке враження, що я потрапила в минуле. Звідти я вийшла з твердим переконанням, що їду в Тлумач».

Чоловік Володимир підтримав Ярославу. За тиждень до пологів жінка знялася з обліку у Франківську і стала на спостереження в жіночій консультації у Тлумачі. «Хто з лікарів буде приймати пологи?» – допитувалися родичі. «Хто буде на чергуванні, той і прийме», – відбивався чоловік. Ті знизували плечима. Воно й зрозуміло: у Франківську прийнято замовляти лікаря – це поширена практика. Вважається, саме лікар гарантує, що все пройде без проблем. Про пологи домовляються вже з перших місяців вагітності. Доходить до казусів: то когось «кріплять» на збереженні, щоби дотримати до часу, коли лікар вийде з відпустки. То лікар їде на море – уже куплені квитки! – і породіллю вирішують «стимулювати». Обидві історії – реальні випадки із знайомими наших співрозмовників, читачів "ГК".

Можливість вибирати, як відомо, дорогого варта. Жінки, яким доводилося впродовж минулого року народжувати у Франківську, називають однакові цифри. Своєрідний прайс, який поширюють майбутні мами та їхні родичі, а підтримують усілякі порадники-посередники з медичного середовища. Неофіційна платня у міському пологовому будинку залежить від складності пологів, але в середньому становить 2000 грн. Кесаревий розтин вартує вдвічі більше. Плюс список медикаментів та витратних матеріалів – до півсотні позицій, до 1500 грн. Плюс благодійний внесок при поступленні – 50 грн. І ще плата за партнерські пологи. «Моя дільнична лікарка попереджала, що треба буде офіційно оплатити квитанцію в бухгалтерії і з нею прийти на пологи – з квитанцією і з чоловіком», – каже Ярослава. А ще можуть бути видатки на палату покращеного перебування – раптом не захочеться човгати в туалет і ванну коридором на поверсі.

«У Тлумацькій лікарні, куди я прийшла народжувати разом із чоловіком, на приймальному перевірили тільки його обов’язкові довідки, – зазначає жінка. – Не виставляли ніяких рахунків. Направили у передродову палату для партнерських пологів. У відділенні були три різні передпологові палати з одним на всіх туалетом і душем. У нашій передродовій був умивальник з антисептичним милом. А ще два м’ячики, крісло, ліжко, інші меблі. Вже тепер можу сказати, що без Володимира не змогла би так спокійно, як це було, перебути період переймів. Він розтирав мені спину, робив масаж ніг, водив по кімнаті – і так сім годин поспіль. Відпрацював серйозно, разом зі мною. У пологовій залі я зрозуміла, що не потребую присутності чоловіка і можу цілком довіритися черговому лікарю. Народжувати мені було дуже зручно. Медсестри підняли спинку ліжка, і я була у напівсидячому положенні. Самі пологи тривали півтори години. Коли син народився, його зразу ж поклали мені на живіт. Після того, як відійшла плацента, малюка обтерли, вдягли і допомогли прикласти до грудей. В цей час, а я ще була на ліжку, де народжувала, зайшов чоловік і, поки мені накладали шви, був із дитиною».

Ярослава показує фото і розповідає, що всі післяпологові палати у відділенні – двомісні, з окремою вбиральнею. Їм з Володимиром як учасникам партнерських пологів відвели єдину одномісну палату. В ній був тапчан, так що чоловік міг ночувати разом із дружиною та сином. Було нове дитяче дерев’яне ліжечко. «Ми й собі додому захотіли таке», – сміється Ярослава. За її словами, обійшлося без благодійного внеску. Список ліків був на дві третини менший, аніж у Франківську. «Нас ніхто не ганяв докуповувати одну чи дві ампули, бо ліки закінчилися. Якщо медикаментів у нас не виявилося, але вони були потрібні, давали у відділі. Вся процедура народження дитини обійшлася нам приблизно у 700-800 грн., – продовжує мама сина, якому нещодавно виповнився місяць. – Ми дуже задоволені – і умовами, в яких з’явився на світ наш хлопчик, і ставленням до нас медиків. І у мене душа болить, що жінки можуть не знати, як гарно можна зустріти свою дитинку – не знають про можливість, яка є так близько. Тому ми дуже хотіли розповісти про свій досвід. Про те, що нам вдалося уникнути конвеєра народжень і вирватися з «бізнес-центру». Хочемо сказати всім майбутнім мамам і татам: часто лікарі бачать, що люди переживають, маніпулюють цим і спонукають приймати не найкращі рішення. Треба на це зважати».


13.07.2013 6028 8
Коментарі (8)

док 2013.07.13, 11:15
Дуже приємно чути такий коментар з перших вуст. І разом з тим дуже шкода, що в обл. центрі не створено хоча б подібних умов і так багато негативів. Це звичайно на відповідальності керівництва, хоча багато залежить і від конкретноі людини.
Знаючий 2013.07.13, 13:28
Для обєктивності картини слід написати де працюють родичі Володимира, та й сам Володимир... :))) З таким впливом у містечковому Тлумачі - там усі певне бігали за ними як за богами, не те щоб гроші....А вибирати треба не умови, у персонал....
лео 2013.07.13, 15:40
У франику в роддомi теж сказали платити благод. внесок 250 грн. так як ми прописанi в районi, але наполегливiстю домiгся i не платив, за сiмейну палату вимагають 400-750 грн., але в чеку оформляють як благод.допомогу. Таким чином можна взагалi нiчого не платити, але на практицi майже не реально
Анон 2013.07.14, 01:50
Ми народжували два роки тому в Лисці.Від Франківська одразу відмовились,(через дорожнечу)хоча проживаємо неподалік від роддому.В Лисці умови звичайні.Гроші не вимагали,але від нашої "подяки" не відмовився ніхто.Пологи були надскладними.Обійшлися в 1100 грн.(ліки+"бонуси" лікарям).Не повірю,що в Тлумачі чи Городенці не "беруть".Беруть всюди тільки в різній формі.
док 2013.07.14, 09:54
Те що люди ідуть родити в район-це нонсенс і ганьба для області. Такого не було ще ніколи!
Афганець 2013.07.15, 08:52
В Калуші 30 відсотків народжують з інших міст області.
Каріна 2020.02.10, 20:29

Як мама, народженої у Івано-франківському Обласному роддомі,,,цей мед заклад не рекомендую,у жодному разі.Ужасні умови страшенно,такого не бачила ніде ще за своїх 30 р.Медперсонал безвідповідальний,байдужий,не професійний,просто ніякий.Довго пояснювати у деталях,,бо це буде шок звичайно ,у тих,хто ще не знає.Усе дуже дуже погано.

07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

397
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

3844
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1359
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1252
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2489
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3894

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

285

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1120

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

959

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

905
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

205
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10584
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

232
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

535
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5595
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1330
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

701
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

526 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

955
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

829
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

887