(Не)Чесні нардепи: 100 днів потому

 

(Не)Чесні нардепи: 100 днів потому

Відкритість та прозорість діяльності народного депутата обумовлені великим суспільним попитом, — переконані активісти руху ЧЕСНО.

 

Цю впевненість підтверджують соціологічні дослідження, за якими 90% українців вважають, що депутат має бути доступним для виборця. Однак, самі обранці не поспішають відкривати інформацію ані про своїх помічників, ні про приймальні, ні тим паче — про використання бюджетних коштів, які щомісяця передбачаються із державного бюджету на виконання депутатських повноважень. Зате серед депутатів від Івано-Франківщини немає кнопкодавів.

 

“Калуська” Ольга Сікора, за висновками громадського руху, пропустила найбільше засідань Верховної Ради і зареєструвала ледь чи не найменше законопроектів з-серед усіх депутатів-мажоритарників від Прикарпаття. Зате депутат посідає друге місце за кількістю помічників.

 

Сама депутат вважає висновки ЧЕСНО нечесними. 100 днів роботи Верховної Ради — це достатній термін для того, щоб зробити перші висновки про обличчя нового парламенту. Так вирішив громадський рух ЧЕСНО, і здійснив моніторинг діяльності народних депутатів за кількома параметрами. У народних обранців, зокрема питали: а) їхні біографії; б) кількість та поіменний список помічників; в) використання 17 тис. гривень, які народні депутати отримують щомісяця на виконання своїх повноважень.

 

Водночас, у ЧЕСНО переконують: дослідження діяльності народних депутатів обумовлене великим суспільним запитом. Згідно із соціологічними дослідженнями, які провів Фонд демократичних ініціатив, 90% виборців вважають, що нардеп повинен бути доступним для виборця через оприлюднення інформації про приймальні, номери телефонів помічників та народних депутатів. Водночас, тільки 22% людей знають, де розташовані приймальні депутатів, а більше 80% виборців не знають, як можна сконтактувати зі своїм депутатом.

 

Більше того: 51% виборців не знає, хто є депутатом на їхньому окрузі. І ще 80% вважають, що депутат повинен щомісяця публічно звітуватися за виконану роботу та використання коштів на виконання депутатських повноважень. У такому твердженні одностайні виборці всіх політичних партій, які пройшли до Верховної Ради.

 

НЕ ПРОЗОРИЙ ПАРЛАМЕНТ

Інтерес суспільства не викликав відповідної реакції депутатів. Не всі народні обранці готові демонструвати відкритість та прозорість: із 450 запитів до народних депутатів ЧЕСНО отримав відповідь від 138-х депутатів. Водночас, тільки 60 депутатів оприлюднили інформацію про приймальні, 68 надали повні списки своїх помічників, 44 парламентарі надали неповні списки, здебільшого, пояснюючи це захистом персональних даних помічників.

26 нардепів відмовилися оприлюднити прізвища своїх офіційних помічників-консультантів або не надали списки без жодних пояснень. І лише 29 народних депутатів надали постатейний список використання коштів, які вони отримують із державного бюджету на виконання повноважень. Найгірша ситуація — у Комуністичної партії України: тільки 1 депутат від фракції відгукнувся на пропозицію про співпрацю із ЧЕСНО.

Слідом за КПУ рейтинг “антипрозорості” поповнює найбільша фракції ВР — Партії регіонів: 20 відповідей від депутатів. 100% відповідей надійшло від фракції партії “УДАР”, друге місце — у ВО “Батьківщина”: 53 відповіді. 13 “свободівців” відповіли відмовою у співпраці на звернення ЧЕСНО. 9 позафракційних парламентарів також надіслали відповідь руху. ЧЕСНО не отримав жодної відповіді від лідерів парламентських фракцій, за винятком даних про Віталія Кличка у колективній відповіді від партії “УДАР”. Українці досі не знають, де приймальні лідерів фракцій об’єднаної опозиції та КПУ: Арсенія Яценюка та Петра Симоненка. Також жоден лідер фракції не поінформував своїх виборців про те, як розпоряджається бюджетними коштами на виконання депутатських повноважень.

 

ПРИКАРПАТТЯ — БЕЗ КНОПКОДАВІВ

Це — однозначний плюс, який зарахували депутатам від Прикарпаття активісти руху ЧЕСНО. Щоправда, голосувати один за одного собі дозволяє тільки приблизно восьма частина парламенту. Опозиційних сил це не стосується. Не можна сказати, що прикарпатські мажоритарними користуються популярністю серед своїх земляків, адже 58% опитаних не знають, чим закінчилися вибори і хто представляє їхній округ у Верховній Раді. 61% виборців не обізнаний із тим, до якої фракції належить їхній депутат, а ледь не 90% не уявляють, у якому комітеті він працює. Це суттєво знижує рівень комунікації між депутатами та виборцями. Особливо — якщо врахувати, що не всі прикарпатські мажоритарники охоче відкриваються суспільству. З 7-ми народних депутатів від Івано-Франківщини тільки Юрій Дерев’янко та Олесь Доній відповіли на всі запитання ЧЕСНО. Щоправда, до Олеся Донія єдине зауваження: відсутність біографії в інтернеті. 5 із 7-ми депутатів від Прикарпаття оприлюднили свої біографії: Ольга Сікора, Олесь Доній, Василь Гладій, Юрій Дерев’янко, Олександр Сич. Водночас, ЧЕСНО відзначає низьку активність прикарпатців у соціальних мережах: за дослідженням руху, тільки 4 депутати спілкуються у соціальній мережі “Фейсбук”. Найпопулярніші — Олесь Доній, Юрій Дерев’янко та Анатолій Дирів. Хоча, в Ольги Сікори є 2 акаунти у Фейсбуці. Імовірно, що вона веде їх самостійно, тому що сторінки “оживають” лише час від часу. Самостійно спілкується у цій соціальній мережі, мабуть, і Олександр Сич, хоча його сторінка більше мертва, ніж жива. На Івано-Франківщині відкрито щонайменше 26 приймалень народних депутатів. Зокрема, Юрій Дерев’янко має 11 приймалень, Василь Гладій та Ольга Сікора — по 3, а Олександр Доній — 2 приймальні. Тільки 3 народні депутати від Прикарпаття надали постатейний опис витрачених коштів, які передбачалися для них на виконання депутатських повноважень. Так, Олесь Доній вказав суму понад 27 тис. гривень, більшість із яких він спрямував на благодійність та матеріальну допомогу громадянам. Василь Гладій за цей же час витратив 25 тис. гривень: половину — на утримання приймальні, ще 9 тис. грн. — на благодійництво. Юрій Дерев’янко вказав, що витратив понад 28 тис. гривень, з яких більшість — також за статтею “благодійництво” (понад 21 000 грн.). Хоча використання цих коштів, згідно із законом, має бути пов’язане із фінансуванням депутатських повноважень. Навряд чи благодійну допомогу віднести до повноважень депутата.

 

ОЛЬГА СІКОРА: ТАК НЕЧЕСНО

Прикарпатські мажоритарники зареєстрували загалом 21 законопроект. Найбільше — 8 — у Олеся Донія. По 4 законопроекти — у Юрія Дерев’янка та Олександра Сича. У Володимира Купчака та Василя Гладія — по 2. Жодного законопроекту наразі не зареєстрував Анатолій Дирів. У Ольги Сікора — 1 законопроект. Це — один із результатів кількамісячної роботи Ольги Сікори в екологічному комітеті. Зараз народний депутат подала кілька запитів, один із яких стосується екологічної надбавки для мешканців Калущини. На черзі — законопроект про запровадження такої надбавки. — Варто розуміти, що для мене робота народного депутата — нова, і я не маю напрацьованих проектів законів, як деякі народні депутати, котрі працювали у Верховній Раді попереднього скликання. Для того, щоб створити законопроект, потрібно досконало вивчити всі нюанси питання, зокрема — і з юридичного боку, — вважає Ольга Сікора. Нині народний депутат має 3 приймальні, але жодного приміщення не надала влада Калуша і Рогатина. Проте, Ольга Сікора має намір скористатися пропозицією міського голови Ігоря Насалика і провести прийом громадян у його службовому кабінеті.

Окрім Калуша, народний депутат має приймальню у Голині та одному із сіл Галицького району. — Я могла би опротестувати цей нечесний рух ЧЕСНО, бо у своїх висновках вони вказують, що я пропустила найбільше засідань із усіх прикарпатських депутатів. Натомість, я не пропустила жодного, брала участь у голосуваннях. Насправді, я зареєстрована у Фейсбуці, хоча і не буваю там надто часто через велику кількість роботи. Руху ЧЕСНО я також надала свою декларацію: хоча і не розшифрувала постатейно, але вказала, на що використовую кошти, які виділяються на виконання депутатських повноважень. Я б теж хотіла дізнатися, за які кошти функціонує ЧЕСНО, і нині підтримую дії “Свободи”, яка не співпрацює із цим рухом, — повідомила Ольга Сікора.

 

Юрій Тимощук, Вікна


08.04.2013 Юрій Тимощук 819 7
Коментарі (7)

Я 2013.04.08, 17:19
Як сказав Купчак у Тлумачі, що він не обіцяв щось робити, він лише обіцяв боротись зі злочинною владою...
макс 2013.04.09, 12:44
це у нього комсоиольсько родинне...
К 2013.04.09, 16:11
бачили очі , що вибирали - а тепер їжте.......
Тимко 2013.04.09, 16:17
А де ті решту обраних Сич і Марцинків. Скільки законопроектів подали вони. Громада жаждить знати
я 2013.04.10, 12:45
"Щоправда, до Олеся Донія єдине зауваження: відсутність біографії в інтернеті. 5 із 7-ми депутатів від Прикарпаття оприлюднили свої біографії: Ольга Сікора, Олесь Доній, Василь Гладій, Юрій Дерев’янко, Олександр Сич." -- то є в Олеся Донія біографія в інтернеті чи відсутня????))))
рож 2013.04.10, 12:51
пропоную відкликати А. Диріва з ВРУ, нема чого таким бездарникам трибуну підпирати...такими справами в центрі Рожнятова можна сидіти на паркані і семочки лузати!!! геть таких опозиціонерів з ВРУ!!! ганьба - це людина яка пройшла в ВРУ робити зміни на покращення життя Українського народу!!!!
Небайдужий 2013.04.14, 13:12
Є велика різниця "кнопкодав" чи ні? З "кнопкодавом" хоч рахуються, а із "псевдо-патріотом" - ніхто! А ви повибирали собі "третьосортних депутатів" із "двома лівими руками" і думаєте що "воно" щось зробить... ))
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

987
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

798
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1919
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

3269
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2566
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2557

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

262

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

746

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

703

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1629
01.05.2024

Християни освячують пасхальні традиційні страви, про котрі чітко згадує священник у часі освячення, зокрема м’ясні та молочні. Кошик можна прикрасити барвінком і вишитим рушником.

374
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

713
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

631
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

364
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

395
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

27055
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

855
02.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

19691
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

444
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

408
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

743
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

1379 4