(Не)Чесні нардепи: 100 днів потому

 

(Не)Чесні нардепи: 100 днів потому

Відкритість та прозорість діяльності народного депутата обумовлені великим суспільним попитом, — переконані активісти руху ЧЕСНО.

 

Цю впевненість підтверджують соціологічні дослідження, за якими 90% українців вважають, що депутат має бути доступним для виборця. Однак, самі обранці не поспішають відкривати інформацію ані про своїх помічників, ні про приймальні, ні тим паче — про використання бюджетних коштів, які щомісяця передбачаються із державного бюджету на виконання депутатських повноважень. Зате серед депутатів від Івано-Франківщини немає кнопкодавів.

 

“Калуська” Ольга Сікора, за висновками громадського руху, пропустила найбільше засідань Верховної Ради і зареєструвала ледь чи не найменше законопроектів з-серед усіх депутатів-мажоритарників від Прикарпаття. Зате депутат посідає друге місце за кількістю помічників.

 

Сама депутат вважає висновки ЧЕСНО нечесними. 100 днів роботи Верховної Ради — це достатній термін для того, щоб зробити перші висновки про обличчя нового парламенту. Так вирішив громадський рух ЧЕСНО, і здійснив моніторинг діяльності народних депутатів за кількома параметрами. У народних обранців, зокрема питали: а) їхні біографії; б) кількість та поіменний список помічників; в) використання 17 тис. гривень, які народні депутати отримують щомісяця на виконання своїх повноважень.

 

Водночас, у ЧЕСНО переконують: дослідження діяльності народних депутатів обумовлене великим суспільним запитом. Згідно із соціологічними дослідженнями, які провів Фонд демократичних ініціатив, 90% виборців вважають, що нардеп повинен бути доступним для виборця через оприлюднення інформації про приймальні, номери телефонів помічників та народних депутатів. Водночас, тільки 22% людей знають, де розташовані приймальні депутатів, а більше 80% виборців не знають, як можна сконтактувати зі своїм депутатом.

 

Більше того: 51% виборців не знає, хто є депутатом на їхньому окрузі. І ще 80% вважають, що депутат повинен щомісяця публічно звітуватися за виконану роботу та використання коштів на виконання депутатських повноважень. У такому твердженні одностайні виборці всіх політичних партій, які пройшли до Верховної Ради.

 

НЕ ПРОЗОРИЙ ПАРЛАМЕНТ

Інтерес суспільства не викликав відповідної реакції депутатів. Не всі народні обранці готові демонструвати відкритість та прозорість: із 450 запитів до народних депутатів ЧЕСНО отримав відповідь від 138-х депутатів. Водночас, тільки 60 депутатів оприлюднили інформацію про приймальні, 68 надали повні списки своїх помічників, 44 парламентарі надали неповні списки, здебільшого, пояснюючи це захистом персональних даних помічників.

26 нардепів відмовилися оприлюднити прізвища своїх офіційних помічників-консультантів або не надали списки без жодних пояснень. І лише 29 народних депутатів надали постатейний список використання коштів, які вони отримують із державного бюджету на виконання повноважень. Найгірша ситуація — у Комуністичної партії України: тільки 1 депутат від фракції відгукнувся на пропозицію про співпрацю із ЧЕСНО.

Слідом за КПУ рейтинг “антипрозорості” поповнює найбільша фракції ВР — Партії регіонів: 20 відповідей від депутатів. 100% відповідей надійшло від фракції партії “УДАР”, друге місце — у ВО “Батьківщина”: 53 відповіді. 13 “свободівців” відповіли відмовою у співпраці на звернення ЧЕСНО. 9 позафракційних парламентарів також надіслали відповідь руху. ЧЕСНО не отримав жодної відповіді від лідерів парламентських фракцій, за винятком даних про Віталія Кличка у колективній відповіді від партії “УДАР”. Українці досі не знають, де приймальні лідерів фракцій об’єднаної опозиції та КПУ: Арсенія Яценюка та Петра Симоненка. Також жоден лідер фракції не поінформував своїх виборців про те, як розпоряджається бюджетними коштами на виконання депутатських повноважень.

 

ПРИКАРПАТТЯ — БЕЗ КНОПКОДАВІВ

Це — однозначний плюс, який зарахували депутатам від Прикарпаття активісти руху ЧЕСНО. Щоправда, голосувати один за одного собі дозволяє тільки приблизно восьма частина парламенту. Опозиційних сил це не стосується. Не можна сказати, що прикарпатські мажоритарними користуються популярністю серед своїх земляків, адже 58% опитаних не знають, чим закінчилися вибори і хто представляє їхній округ у Верховній Раді. 61% виборців не обізнаний із тим, до якої фракції належить їхній депутат, а ледь не 90% не уявляють, у якому комітеті він працює. Це суттєво знижує рівень комунікації між депутатами та виборцями. Особливо — якщо врахувати, що не всі прикарпатські мажоритарники охоче відкриваються суспільству. З 7-ми народних депутатів від Івано-Франківщини тільки Юрій Дерев’янко та Олесь Доній відповіли на всі запитання ЧЕСНО. Щоправда, до Олеся Донія єдине зауваження: відсутність біографії в інтернеті. 5 із 7-ми депутатів від Прикарпаття оприлюднили свої біографії: Ольга Сікора, Олесь Доній, Василь Гладій, Юрій Дерев’янко, Олександр Сич. Водночас, ЧЕСНО відзначає низьку активність прикарпатців у соціальних мережах: за дослідженням руху, тільки 4 депутати спілкуються у соціальній мережі “Фейсбук”. Найпопулярніші — Олесь Доній, Юрій Дерев’янко та Анатолій Дирів. Хоча, в Ольги Сікори є 2 акаунти у Фейсбуці. Імовірно, що вона веде їх самостійно, тому що сторінки “оживають” лише час від часу. Самостійно спілкується у цій соціальній мережі, мабуть, і Олександр Сич, хоча його сторінка більше мертва, ніж жива. На Івано-Франківщині відкрито щонайменше 26 приймалень народних депутатів. Зокрема, Юрій Дерев’янко має 11 приймалень, Василь Гладій та Ольга Сікора — по 3, а Олександр Доній — 2 приймальні. Тільки 3 народні депутати від Прикарпаття надали постатейний опис витрачених коштів, які передбачалися для них на виконання депутатських повноважень. Так, Олесь Доній вказав суму понад 27 тис. гривень, більшість із яких він спрямував на благодійність та матеріальну допомогу громадянам. Василь Гладій за цей же час витратив 25 тис. гривень: половину — на утримання приймальні, ще 9 тис. грн. — на благодійництво. Юрій Дерев’янко вказав, що витратив понад 28 тис. гривень, з яких більшість — також за статтею “благодійництво” (понад 21 000 грн.). Хоча використання цих коштів, згідно із законом, має бути пов’язане із фінансуванням депутатських повноважень. Навряд чи благодійну допомогу віднести до повноважень депутата.

 

ОЛЬГА СІКОРА: ТАК НЕЧЕСНО

Прикарпатські мажоритарники зареєстрували загалом 21 законопроект. Найбільше — 8 — у Олеся Донія. По 4 законопроекти — у Юрія Дерев’янка та Олександра Сича. У Володимира Купчака та Василя Гладія — по 2. Жодного законопроекту наразі не зареєстрував Анатолій Дирів. У Ольги Сікора — 1 законопроект. Це — один із результатів кількамісячної роботи Ольги Сікори в екологічному комітеті. Зараз народний депутат подала кілька запитів, один із яких стосується екологічної надбавки для мешканців Калущини. На черзі — законопроект про запровадження такої надбавки. — Варто розуміти, що для мене робота народного депутата — нова, і я не маю напрацьованих проектів законів, як деякі народні депутати, котрі працювали у Верховній Раді попереднього скликання. Для того, щоб створити законопроект, потрібно досконало вивчити всі нюанси питання, зокрема — і з юридичного боку, — вважає Ольга Сікора. Нині народний депутат має 3 приймальні, але жодного приміщення не надала влада Калуша і Рогатина. Проте, Ольга Сікора має намір скористатися пропозицією міського голови Ігоря Насалика і провести прийом громадян у його службовому кабінеті.

Окрім Калуша, народний депутат має приймальню у Голині та одному із сіл Галицького району. — Я могла би опротестувати цей нечесний рух ЧЕСНО, бо у своїх висновках вони вказують, що я пропустила найбільше засідань із усіх прикарпатських депутатів. Натомість, я не пропустила жодного, брала участь у голосуваннях. Насправді, я зареєстрована у Фейсбуці, хоча і не буваю там надто часто через велику кількість роботи. Руху ЧЕСНО я також надала свою декларацію: хоча і не розшифрувала постатейно, але вказала, на що використовую кошти, які виділяються на виконання депутатських повноважень. Я б теж хотіла дізнатися, за які кошти функціонує ЧЕСНО, і нині підтримую дії “Свободи”, яка не співпрацює із цим рухом, — повідомила Ольга Сікора.

 

Юрій Тимощук, Вікна


08.04.2013 Юрій Тимощук 954 7
Коментарі (7)

Я 2013.04.08, 17:19
Як сказав Купчак у Тлумачі, що він не обіцяв щось робити, він лише обіцяв боротись зі злочинною владою...
макс 2013.04.09, 12:44
це у нього комсоиольсько родинне...
К 2013.04.09, 16:11
бачили очі , що вибирали - а тепер їжте.......
Тимко 2013.04.09, 16:17
А де ті решту обраних Сич і Марцинків. Скільки законопроектів подали вони. Громада жаждить знати
я 2013.04.10, 12:45
"Щоправда, до Олеся Донія єдине зауваження: відсутність біографії в інтернеті. 5 із 7-ми депутатів від Прикарпаття оприлюднили свої біографії: Ольга Сікора, Олесь Доній, Василь Гладій, Юрій Дерев’янко, Олександр Сич." -- то є в Олеся Донія біографія в інтернеті чи відсутня????))))
рож 2013.04.10, 12:51
пропоную відкликати А. Диріва з ВРУ, нема чого таким бездарникам трибуну підпирати...такими справами в центрі Рожнятова можна сидіти на паркані і семочки лузати!!! геть таких опозиціонерів з ВРУ!!! ганьба - це людина яка пройшла в ВРУ робити зміни на покращення життя Українського народу!!!!
Небайдужий 2013.04.14, 13:12
Є велика різниця "кнопкодав" чи ні? З "кнопкодавом" хоч рахуються, а із "псевдо-патріотом" - ніхто! А ви повибирали собі "третьосортних депутатів" із "двома лівими руками" і думаєте що "воно" щось зробить... ))
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2479
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1575 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3654
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5426
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1676
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2072

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

163

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

189

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

399

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

881
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

474
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

769
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2467 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

497
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

868
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4917
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

735
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

653
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

583
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

400
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

726
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

883 2