Не вживайте алкоголь і говоріть телефоном - як правильно пережити карантин

Пандемія коронавірусу є найбільш популярною інформаційною темою світу.

В Україні вже підтверджено 73 випадки захворювання. Щоб зменшити ризик захворювання, в країні закрили навчальні заклади освіти, розважальні центри й обмежили роботу громадського транспорту. А щоб покращити міри запобіжних заходу, уряд затвердив систему штрафів.

Як українці живуть в умовах ізоляції та з якими страхами зіштовхуються Gazeta.ua дізнавалася в психолога Валерії Палій.


Що робити, щоб не панікувати під час ізоляції?

Багато психологічних об'єднань рекомендують людям, які ізолювалися, підтримувати звичний розпорядок дня. Потрібно робити все те, що ви робили зазвичай. Це допомагає сформувати впорядкованість побуту. Тобто, повноцінно "збиратися" на роботу, снідати, працювати нормово, ввечері відпочивати. Не варто працювати лежачи на дивані в піжамі.

Також рекомендують фокусуватися на позитивних аспектах. Не потрібно в цей час вживати алкоголь і різні стимулятори для того, щоб позбутися стресу. Уникати зайвої тривоги та паніки допоможе відповідальне споживання інформації із перевірених та надійних джерел. Ще важливо підтримувати спілкування - телефоном чи через інтернет. Це дасть змогу створити більш спокійне середовище та підтримувати емоційно значущі контакти.

Українці стресостійкі чи піддаються паніці?

- В цій ситуації ми бачимо суттєву зміну наших звичних укладів. Відчуваємо загрозу для себе. Тому хвилюватися - цілком нормально. Ті, хто мають більш розвинене критичне мислення, відповідально ставляться до цього - звертають увагу на цифри та на перевірені дані. Той, хто менш критично ставиться до інформації, більш підвладний паніці, поширює плітки, слухи, фейки.

Про що свідчить наша певна легковажність - маски носить навіть не половина людей у транспорті?

- Якщо переглянути рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров'я, то маску доречно носити, коли ти сам інфікований, або маєш дуже тісний контакт з потенційно інфікованими. У повітрі вірусу немає, тому на безлюдній вулиці маска недоречна. Доречна дистанція, гігієна. Втім, керівництво країни рекомендувало нам носити маски у транспорті. Думаю, що люди можуть ігнорувати цей припис з кількох причин: хтось банально не може купити або пошити маску, хтось не вважає вірус загрозою для себе, а для когось це свідома реакція - протиставлення себе правилам. Ми всі дуже різні. Втім, я б рекомендувала утриматися від зайвих поїздок транспортом, і рекомендувала захищати себе всіма способами: мити руки, зберігати дистанцію у 2 метри, мінімізувати контакт з людьми.

Які етапи переживає людина в умовах вимушеної ізоляції?

- Етапи можуть бути різними. Від початку ми можемо сприймати більше часу вдома з ентузіазмом, але потім він може піти на спад. Хтось із нас переживає паніку. Дехто може переживати злість на тих, хто започаткував карантин. Хтось може упиратися цьому, або говорити, що все це надумано. На середині карантину в людей може спостерігатися пригнічення: всі домашні справи перероблено, а робочої активності у більшості стане менше. Також в нас є велика проблема з тим, що люди втрачають робочі місця і ми очікуємо додатковий економічний спад. А це додаткове джерело тривоги.

Що є найскладнішим під час карантину?

- Коли ми ізолюємося, знаходимося в умовах зниженої активності - фізичної та робочої. Також навколо нас менше візуальних, аудіальних стимулів, тобто оточення менш різноманітне. Відбувається менша кількість спілкування. В цей час людина знаходиться в умовах депривації. Ми всі маємо якісь тривоги та страхи, які можуть у цей час загострюватися. В когось це страх втратити близьких людей, втратити економічну впевненість або страх самотності. Сам факт ізоляції виступає проєктором всіх внутрішніх проблем. У разі особливого пригнічення я раджу звертатися за кваліфікованою допомогою онлайн, або шукати інші способи подолання стресу - спорт, медитації або розмови з близькими людьми.


24.03.2020 2848
Коментарі ()

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

497
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

664
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1966
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3430
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1262
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1261

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1455

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

415

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1061

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1225
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24189
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

439
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2596
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

498
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1437
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

627
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15301
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

427
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

152
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1163 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

566
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

465