Не тільки для жінок, але й вартує уваги чоловіків: книжковий огляд від Фіртки

Сьогоднішня добірка від Фіртки настільки не звична, що братися до прочитання деяких книг у ній стало для нашого оглядача Остапа Микитюка ще тим челенджем: "Але досить швидко я зрозумів, що боятися немає чого і просто віддався цим книгам цілком і повністю. І жодного разу не пошкодував".


Почну з книги, яка далась мені найважче, але стала чи не найбільшим відкриттям. Це «Про жінок за 50. Психологія вікових змін» Наталі Підлісної, яка стала однією з перших ластівок молодого нон-фікшн видавництва «Віхола».

Краще про цю книжку, ніж сказала сама авторка у передмові, я сказати не зможу. Але принаймні спробую пояснити вам про що вона і чому вона така цінна не тільки для жінок, але й вартує уваги чоловіків. Ото ж, 100% жінок з часом стикаються з віковою зміною організму, яку називають клімаксом або менопаузою. У книжках з біології зазначено, що це процес, коли репродуктивність жінки припиняється і яйцеклітини більше не виробляються.

Для більшості людей у пострадянському суспільстві, на жаль, це являється єдиним поясненням менопаузи, яка вірогідно більше ніяких наслідків за собою не несе. Що ж, відкрию вам великий секрет — несе! І часто зміни, які стаються з жінкою несуть сумні наслідки: депресію, конфлікти в сім’ї, втрату роботи та багато іншого.

Наталя Підлісна у своїй книжці підняла цю, на прикрість, стигматизовану тему і спробувала не тільки розповісти реальні історії своїх клієнток, але й знайти рішення, як з цим жити далі й не втратити себе остаточно. Як зрозуміти зміни в собі, чому важливо підтримувати контакти з психотерапевтом, як пережити це можуть допомогти ваші близькі — ці та багато інших відповідей ви як і я знайдете у книжці «Жінки за 50». Чоловікам також варто прочитати цю книжку, щоб зрозуміти наскільки не легко жінці самотужки пережити цей процес і наскільки важливо підтримати свою кохану жінку. Попереджений — озброєний. Принаймні я так точно.


Наступною книжкою я обрав Видавництва Старого Лева —«Феміністки не носять рожевого» авторства Скарлет Кертіс. Давно вважаю себе феміністом, тож пройти повз таку книжку просто не міг. Перші ніж розповісти про що книжка, нагадаю всім, що таке фемінізм (і чому чоловік також може бути феміністом).

Отже, орієнтуючись на Вікіпедію ми розуміємо, що фемінізм — низка політичних, суспільних рухів, ідеологій та теоретичних парадигм, які поділяють спільну мету: досягти політичної, економічної, культурної, особистої та соціальної рівності жінок із чоловіками. Це включає боротьбу з насильством проти жінок, мізогінією, сексизмом, гендерними стереотипами, створення можливостей для жінок у сфері освіти та праці. Кінцевою метою фемінізму є усунення сексизму та подолання гендерної нерівності.

Феміністкою чи феміністом є людина, яка обстоює або підтримує рівні з чоловічими права людини для жінок. Гадаю, у сучасному світі це дуже важливий рух. Але в українському суспільстві досі існує дуже багато стереотипів як щодо фемінізму загалом, так і до деяких визначень на кшталт «гендер». Авторка книжки розвіює більшість стереотипів. На початку вона спокійно описує свій шлях до фемінізму, його стадії, а тоді знайомить з п’ятдесятьма історіями відомих жінок з різних сфер, які так чи інакше вважають себе феміністками. Серед них свою позицію виражають Кіра Найтлі, Сірша Ронан, Карен Ґілан і Емма Вотсон. Усі ці історії часто розповідають не тільки про фемінізм, але й про людяність. А це чи не найважливіше у житті.

Про жінок і фемінізм ми поговорили. А давайте ще про книжки та вино поговоримо.


Тому наступна книжка у добірці — «Про що ми говоримо, коли говоримо про книжки» Лії Прайс, яка вийшла у видавництві Yakaboo Publishing. Відколи з’явились перші книжки на їх шляху постійно опинявся хтось, хто з запалом міського божевільного з апокаліптичних фільмів пророкував, що їй скоро настане кінець. Прочитавши цю книжку, я згадав щонайменше три таких моменти: коли з’явились перші газети у 17 столітті, коли з’явились перші фільми з подачі братів Люм’єр наприкінці 19 століття і коли інтернет на початку 90-х набув популярності.

Про це поміж тим писало й багато фантастів та антиутопістів — Рей Бредбері, Джордж Орвелл, Френк Герберт та ще з десяток інших. Тема виродження книжки й зараз раз на кілька років сколихує інфопростір не тільки України, але й усього світу. Але можу вас заспокоїти, усе це всього лиш зайва паніка. Жодного разу прогнози щодо зникнення книжки не справдились, навпаки, кожен винахід, який мав би замінити книжку зрештою їй програвав або інтегрувався, хоча я б провів аналогії з поглинанням (типу як корпорації поглинають менші компанії).

Аудіокнига, електронні книги, кіноадаптації та ін. ніколи не дадуть вам того відчуття, що дає паперова книжка. Лія Прайс підіймає великий пласт історії книжки, зіставляє факти та врешті констатує — доки є людина, доки буде й книжка. І я з нею абсолютно погоджуюсь.


А завершу добірку книжкою про свій улюблений напій — вино. І найбільше мені сподобалась книжка, яка вийшла у видавництві «Наш Формат» у 2018 році — «Схиблені на вині» Б’янки Боскер. У ній ви не знайдете рецептів, як правильно готувати вино, але знайдете набагато більше.

Одного дня Б’янка спіймала себе на думці, чому ми п’ємо вино і які емоції та враження при цьому відчуваємо, якими мотивами керуємось при його виборі, а ще, як живеться людям, які заробляють на життя дегустацією вин, так званим сомельє. Її думки привели спершу до поверхневого дослідження, а згодом вона на рік професійно заглибилась у вивчення їхньої справи.

Ця книжка саме про цей рік, про вивчення галузі, тонкощів смакування та історії вина та виноробства. Що цікаво, під час читання цієї книжки я також спіймав себе на думці, на скільки важливим є відчуття смаку та запаху, на скільки ці відчуття допомагають нам насолоджуватись не тільки їжею чи напоями, а й життям загалом. Хто хворів ковідом і до кого повернулись смак та запах зрозуміють мене особливо.


І на цій солодкій ноті скажу вам — бувайте! Я пішов дегустувати домашнє батькове вино, а вам бажаю гарних книжок на ваших книжкових полицях.


02.03.2021 2352 1
Коментарі (1)

25.03.2021

Останнім часом увесь світ охопив справжній бум реконструкцій історичних будівель. Чому так відбувається?

8011 25
14.02.2021
Тетяна Дармограй

Сьогодні, 14 лютого, традиційно відзначають День усіх закоханих. Проте, ми не шукали легких шляхів, тому подивились на це свято під іншим кутом й вирішили розповісти вам дві життєві історії людей-одинаків. На їхньому прикладі, пояснюємо, чому бути без пари – не означає бути самотнім й чому людям без стосунків непереливки в нашому, не завжди толерантному, суспільстві.

5486 2
02.02.2021

Інтерв’ю з начальником Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області генералом поліції третього рангу, доцентом кафедри кримінального права, процесу і криміналістики Київського інституту інтелектуальної власності та права Національного університету «Одеська юридична академія», кандидатом юридичних наук Володимиром Голубошем на тему: "Актуальні питання впровадження на практиці кримінологічної теорії розбитих вікон".

12008 9
01.02.2021
Остап Микитюк

Ксенія Фукс — молода українська письменниця, громадська діячка, графічна дизайнерка, авторка роману «По той бік сонця. Історія однієї самотності», який отримав відзнаку літературного конкурсу «Смолоскип-2018» та увійшов у короткий список «Книга року BBC-2019», а роман в новелах «12 сезонів жінки»  – у довгий список «Книга року BBC-2020». Фіртка поспілкувалася із Ксенією про творчість, життя в Німеччині та плани на новий 2021 рік.

5763 2
29.01.2021
Соломія Когут

Перша частина "Франківського Пана" – це настільна гра на кшталт монополії, у якій використали десятки історичних, соціальних, економічних, фінансових та культурних фактів Станіславова.

6322 10
18.01.2021
Тетяна Дармограй

Відкладання справи «на завтра» й внаслідок виконання її в останній момент – ситуація, з якою стикався кожен. Нерідко після таких випадків людину мучить відчуття провини, яке дивним чином зникає після нового поставленого завдання. Про те, як вибратись із цього зачарованого кола – читайте у матеріалі.    

7007 1

Про нічний клуб - просто в серці COVID-реактора; відставки; очікування шалених фінансових стягнень і вірогідно - міжнародний скандал...

3171

Під час останнього пленарного засідання четвертої сесії Івано-Франківської обласної ради створено депутатську групу  «СТРАТЕГІЯ ПРИКАРПАТТЯ-2050». До її складу ввійшло кілька депутатів з різних фракцій. Я стала ініціатором та головою ново

3019

[оновлено!] Жаху в Україні - можна було уникнути! ІФ не став би COVID-Чорнобилем, а статистика (яку після локдауну вже неможливо приховувати) - мала б зовсім інший характер, якби... Саме про це - дана публікація.

5466

Чому цвинтарний "старшина" – регулярно отримує премію в понад півсотні тисяч?! А лікар, що рятує життя (ризикуючи своїм власним) – має лише три тисячі зарплати?!! На гарантовані надбавки лікарям (за версією трипальц-"паТРІотів") – начебто "нема грошей". Чи справді нема?

4254
15.03.2021

Великий піст у 2021 році налічує 47 днів. Відомо, що у цей проміжок часу треба дуже прискіпливо ставитись до харчового раціону...

2703
02.03.2021

За даними Держстату, в січні в Україні харчі здорожчали на 1,5%. Найбільше зросла ціна на такі базові продукти, як яйця (+15,4%), овочі (+6,5%) і соняшникову олію (+2,9%).  

3383
28.02.2021

Українська національна страва – борщ – опинилася у списку 20 найсмачніших супів у світі за версією американського видання СNN.   

3463
05.03.2021

Папа Римський Франциск прибув до Іраку з першим в історії папським візитом. Це також і перша його міжнародна поїздка з початку пандемії коронавірусу.

2860
07.02.2021

Синод Єпископів є постійно діючою установою, створеною Папою Павлом VI у 1965 році.

4579
03.02.2021

В цьому році парафіяни відзначили поважний ювілей – 150-ліття від дня освячення місцевого храму. 

4813 1
28.01.2021

Єдність з Ісусом, єдність між християнами та загальнолюдська єдність у світлі Христового заклику перебувати в Його любові були в центрі уваги проповіді, яку Папа Франциск приготував на завершення Тижня молитов за єдність християн.  

5156
12.04.2021

В архівах музею в Бретані знайшли кам'яну плиту, яку вчені вважають найдавнішою об'ємною мапою в Європі.  

225
22.03.2021

Колишній президент США Дональд Трамп незабаром планує повернутися в соцмережі - щоправда, вже з власною платформою.  

1828
11.03.2021

За прийняття закону проголосували 220 членів палати представників, проти виступили 211 парламентаріїв. Президент США Джо Байден пообіцяв підписати документ 12 березня.

3290
22.02.2021

Міністри закордонних справ України та Польщі Дмитро Кулеба та Збігнєв Рау закликали США зробити все можливе для закриття проєкту "Північний потік 2".

3508
03.02.2021

Партія "Опозиційна платформа - За життя" проведе позачерговий з'їзд через рішення про введення санкцій проти народного депутата від цієї політсили Тараса Козака.

4898