Не гемороєм єдиним, або з чим звертаються до проктолога? Консультує лікар

Мельник Олег Ігорович – лікар хірург-проктолог медичного центру Оксфорд Медікал Івано-Франківськ

  • З якими скаргами ви звернулися до мене?
  • Лікарю, та мене замучив мій геморой…

Вищевказаний діалог – це 90% звернень пацієнтів. І реально діагностувати геморой ми можемо не більш, аніж у половини. На жаль, пацієнти помилково вважають, що галузь проктології обмежена одним, максимум двома захворюваннями: гемороєм та анальними тріщинами. Але тільки одиниці чули про таке явище, як епітеліальний куприковий хід чи кокцигодинію, ліпому промежини чи хронічний парапроктит (норицю). Тому, у цій статті хочу познайомити вас із менш відомими проктологічними захворюваннями та ознаками, що відрізняють їх від відомого усім геморою.

Анальна тріщина

Анальні тріщини посідають поважне друге місце у структурі проктологічних захворювань. У осіб молодого віку саме анальні тріщини є причиною пекучого болю та кровотечі під час дефекації. 

Тріщина – це поверхневий дефект тканин аноректальної ділянки, який полягає у появі лінійної рани із загостреними кінцями. Тріщини є надзвичайно болючими і призводять до спазму анального сфінктера, нестерпних болей під час дефекації.

Чому тріщини часто плутають із гемороєм? Справа у тому, що при розвитку хронічної тріщини виникає так званий «сторожовий поліп», який насправді є гіпертрофованим анальним сосочком. Утворення є помірно об’ємним і викликає відчуття стороннього тіла біля анального отвору. Пацієнти вважають утворення випавши гемороїдальним вузлом.

Як зрозуміти, що у вас тріщина, а не геморой?

  • особливості болю: при анальній тріщині біль пекучий, нестерпний, коли при геморої біль не є поширеним явищем (за виключенням тромбозу);
  • приєднується спазм анального сфінктера, що не властиве геморою;
  • кровотеча: кров яскрава, йде тонкою смужкою збоку на стінці калу, або крапає зверху опісля дефекації; при кровоточивому гемороїдальному вузлі кров помірно темніша, виходить вперемішку із калом.

Поліп анального каналу

Анальний канал – це проміжок прямої кишки від промежинного вигину до прямої кишки. Саме в анальному каналі любить формуватися геморой (за рахунок анатомічних особливостей). Відчуття стороннього тіла в анальному каналі веде за собою відчуття неповного спорожнення та несправжніх позивів до дефекації. На жаль, ці симптоми притаманні і для геморою, і для поліпа. 

Геморой відрізняється від поліпа гістологічно та фізіологічно. Геморой – це кавернозні сплетення, в яких артеріоли напряму переходять у венули. Ці сплетення є помірно збільшеними В НОРМІ, коли не випадають, не ускладнюються кровотечами і не викликають відчуття стороннього тіла. Поліп анального каналу – це епітеліальне новоутворення, яке, на жаль, любить малігнізуватися, тобто ускладнюватися онкопатологією. Поліпи також схильні до кровотеч, тому чітко відрізнити поліп від геморой допоможе тільки професійне обстеження, яке включатиме:

  • огляд у проктолога;
  • пальцеве аноректальне дослідження;
  • відеоаноскопія або ректороманоскопія;
  • гістологічне дослідження (після видалення поліпа та скерування матеріалу у лабораторію).

Варто знати, що поліпи люблять утворюватися одразу на самому гемороїдальному вузлі. У таких випадках, видаленню підлягає вузол разом із поліпом.

Гострий парапроктит

Це гнійне захворювання, яке потребує негайного лікування - гострий парапроктит (ішіоректальний абсцес). При гострому парапроктиті формується гнійна порожнина, яка уражає підшкірно-жирову клітковину в аноректальній ділянці. При цьому пацієнт відчуватиме сильний пульсуючий біль, підвищення температури тіла до рівня 38-39-40°С, загальне нездужання. Уражене місце буде щільним на дотик, гарячим, зовні різко гіперемованим. Гострий парапроктит любить розкриватися у порожнину прямої кишки за допомогою норицевих ходів. Часто розкривається на поверхню сідниці у вигляді непомітного точкового отвору, з якого підтікатимуть гнійні виділення з неприємним запахом. 

Гострий парапроктит кардинально відрізняється від геморою симптоматично і важливо чітко диференціювати його, щоб знати, коли варто звернутися до лікаря. 

Хронічний парапроктит (нориця)

Нориці є хронічним ускладненням перенесеного гострого парапроктиту. Нориця фактично є трубкою, вистеленою епітеліальною заслінкою, всередині якої підтікають гнійні виділення. В залежності від напрямку ходу нориці, вони є надсфінктерними, черезсфінктерними, прямокишковими. Неприємним явищем для жінок є ректовагінальна нориця, коли трубка сполучає пряму кишку та піхву, і з піхви витікають калові виділення. Щоб чітко зрозуміти хід нориці, лікарю необхідно провести зондування трубки, інколи із застосуванням барвника.

Нориця переважно має вхідний та вихідний отвори, але бувають й випадки, коли нориця має тупий кінець, тобто не відкривається нікуди. Нориці загострюються при переохолодженні, порушенні гігієни промежини.

Доброякісні та гнійні новоутворення промежини

Це звісно не є частим явищем, проте бувають випадки, коли на шкірі промежини, біля анального отвору чи в міжсідничній складці формуються фурункули, карбункули, атероми чи ліпоми. Вони не мають жодного відношення до геморою та прямої кишки загалом, а є ускладненням недбалої гігієни і ознакою закупорки та запалення сальних залоз і волосяних мішечків. При пальпації відчувається горбик, болючий (якщо він запалений). Горбик завдає дискомфорту пацієнту під час сидіння, ходьби. Розкривається часто самостійно, інколи необхідне хірургічне втручання.

Епітеліальний куприковий хід (пілонідальна кіста)

Критична більшість пацієнтів чують про таке явище вперше. Назв у цієї патології багацько: куприкова кіста, пілонідальна кіста, епітеліальний куприковий хід, куприкова нориця, пілонідальний синус і тд. Так що ж це за захворювання?

Захворювання пов’язане із вродженою аномалією – наявність рудиментарних синусів у між сідничній складці над куприком. Скупчення у цих синусах волосся, шкірного сала, лусочок шкіри призводить до епітелізації стінок і формування цілісної кісти, яка з часом нагноюється і формує від одного до кількох норицевих ходів. Норицеві ходи можуть бути біля самої кісти, а можуть йти через всю сідницю на бокові ділянки, на крижову ділянку і тд. Пацієнт відчуватиме розпирання у міжсідничній складці, дискомфорт, при нагноєнні – пульсуючі болі та підвищення температури тіла, витікання гною з норицевих отворів. 

Куприкову кісту необхідно видаляти повністю в межах здорових тканин і постійно слідкувати за гігієною промежини для запобігання рецидиву.

Кокцигодинія

Кокцигодинія – це біль у куприку, який несе за собою суто неврологічну патологію. Лікарі проктологи скеровують пацієнтів із кокцигодинією до невролога при ознайомленні із скаргами пацієнта та виключенні візуальної проктологічної патології. Про причини та ознаки кокцигодинії більше розповість саме невролог.

Можна писати кілька томів про різномаїття проктологічних захворювань, проте моєю метою було ознайомити пацієнтів саме із основними найбільш поширеними патологічними станами та їх ознаками. 

Сподіваюся, що дана стаття була для вас пізнавальною та корисною, адже проктологія – це не тільки про геморой ☺ Будьте здорові!

Запис на прийом проктолога: 0673777299, 0503777299
Медичний центр Оксфорд Медікал: працюємо без вихідних!

Партнерський матеріал


30.11.2022 2021
Коментарі ()

24.01.2023
Тетяна Дармограй

Втеча з дому — це найчастіше протест дитини. Згідно зі статистикою, лише у 2022 році на Прикарпатті розшукували понад 180 дітей. На щастя, правоохоронці усіх знайшли та повернули батькам. 

594
16.01.2023
Тіна Любчик

Журналістка Фіртки розпитала в отця Йосафата Бойка, настоятеля парафії Святих Кирила і Методія в Крихівцях, як зберегти подружній союз, що символізує собою таїнство вінчання та як жити в сім’ї згідно з Божими заповідями.

5220
06.01.2023
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки поспілкувалась з лікаркою-терапевтом, дієтологинею Тетяною Чевалюк та дізналась, як не переїдати під час святкових застіль, як харчуватись людям, які дотримувались посту та чим допомогти організму після свят.  

1349
03.01.2023
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає, які обов’язки у призовників, військовозобов’язаних і резервістів та що нового передбачає порядок.  

5569
30.12.2022
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки дізналась, як новини впливають на людину, її стан та емоції та як в сьогоденні читати новини без шкоди для психічного здоров'я.

1537
25.12.2022
Тетяна Дармограй

Думки українців щодо відзначення свят під час війни розділилися. Одні вважають, що святкування не на часі, інші — навпаки стверджують, що сьогодні людям необхідні тихі та сімейні відзначення свят, які є частиною життєвої рутини.

1910

Потенціал енергетичних запасів і підземних сховищ газу України для забезпечення надійного резервного джерела природного газу для країн Європи, включно з Великобританією. Розкриття потенціалу Лондона, як світової фінтех-столиці, для сприяння широкомасштабним інвестиційним проєктам у цій сфері та створення мережевої платформи для співпраці та процвітання компаній в Україні та Великобританії.

843

Нова українська школа стартувала влітку 2016 року з розробки й затвердження Державного стандарту початкової освіти та Державного стандарту базової освіти. "Зображення" бажаного випускника НУШ: особистість, патріот та інноватор. Задля досягнення поставлених завдань освіта має стати інклюзивною та компетентнісно орієнтованою.

1156

Через безліч фільмів та подорожей ми познайомилися з так званим «європейським» або «американським» Різдвом, де поміж красивих гірлянд не видно жодної згадки про Христа. Різдво Христове без Христа! 

1156

Що ми, як головний бенефіціар перемоги порядку над хаосом, демократії над деспотією, зможемо запропонувати світу? Світу, який з величезною цікавістю зараз спостерігає за колишньою для себе «терра інкогніта», яку більшість колись не змогли б знайти на глобусі? Яким ми бачимо розвиток України, її місце у світовому поділі праці?

1420
25.01.2023

Всім відома фраза "краще не їсти після шести вечора". Багато людей дотримуються цього правила, особливо, коли намагаються схуднути. Але чи може сон натщесерце погано вплинути на самопочуття? Читайте, чи можна лягати спати голодним.  

254
20.01.2023

Пропонуємо підбірку продуктів, які допоможуть зберегти здоров'я у таких несприятливих для організму погодних умовах та зміцнити імунітет.

530
12.01.2023

Головне завдання після святкових застіль – розвантажити всі "втомлені" органи та системи організму. 

858
24.01.2023

Коли подружжя переживає кризові моменти у сім’ї – слід прийти на розмову чи то до священника, чи до духівника, чи хорошого психолога, оскільки є різні ситуації й відповідно різні ділянки компетенції.

255
18.01.2023

19 січня за юліанським календарем українці святкують Водохреще. Цього дня є безліч різних традицій, безпосередньо пов'язаних з водою.

569
10.01.2023

Спільної комісії Української греко-католицької церкви та Православної церкви України, яка працюватиме над реформою церковного календаря, поки немає, але будь-які рішення церкви ухвалюватимуть спільно.  

1013
03.01.2023

Цьогоріч в Івано-Франківській територіальній громаді більшість релігійних громад відзначатимуть Різдво 7 січня.  

1749
26.01.2023

Ні обіцянок, ні пробачень! Віктор Павлік у п’ятницю заспіває в Івано-Франківську кращі хіти на підтримку ЗСУ. Для франківців Віктор Павлік співатиме у п’ятницю, 27 січня, о 19.00 год в «Арена-центрі».

196
25.01.2023

Президент Володимир Зеленський подякував лідерам Німеччини й США за рішення надати Україні танки Leopard 2 і M1 Abrams, зазначивши, що провідне значення тепер має їхня кількість та швидкість постачання.  

234
20.01.2023

Голова грузинської провладної партії виступив за відновлення прямого авіасполучення між Тбілісі та москвою.  

453
15.01.2023

Значно покращилося сприйняття Уряду та Верховної Ради.

628
09.01.2023

У цілому абсолютна більшість (84%) українців зберігають переконаність, що влада не збирається і не піде на неприйнятні компроміси з Росією.  

878