Ми всі бачимо, як країна котиться в яму. І думаємо: десь буде дно ями, а потім хтось дуже розумний придумає для нас, як піднятися нагору. І ми, як той м’ячик, відіб’ємося від дна і опинимося миттєво на самому верху серед найрозвинутіших країн світу.
Але дна не видно. Натомість еліта, на яку ми мали б сподіватися, показує себе не з кращого боку. І ми теж дискредитуємо її, чекаючи від неї тільки поганих вчинків, і не допомагаємо власними силами.
Що ж тоді? Виїхати з цієї країни? Але ж не всі це зможуть зробити, а ті що виїдуть, до кінця життя відчуватимуть себе емігрантами-приблудами.
Бехвихідь? Ні! Згадайте про Богдана Хмельницького. Він був сотником козацького війська. З погляду сьогоднішнього дня – яскравий представник середнього класу. Але його гідність образили і він зробив переворот в європейській політиці. Зовсім не перебільшую, бо Богдан Хмельницький в умовах чіткої ієрархічності феодалізму і бездержав’я українців створив козацьку державу, змусив рахуватися з нею міжнародну спільноту і заклав початок занепаду шляхетської Речі Посполитої.
Майбутній гетьман Козацької України і його сім’я зазнали страждань через свавілля польської шляхти. Тоді Богдан Хмельницький спробував легальним шляхом домогтися сатисфакції через скарги до польського короля, але не почув відповіді. Так і сьогодні тисячі українців відчувають себе безправними і постійно зіштовхуються з наругою чи бездіяльністю зі сторони органів влади.
Але Богдан Хмельницький поділився зі своїми болями з іншими українцями і відчув їх підтримку. Перед ним не стояло питання його меншовартості в порівнянні з сильними світу сього. Він зробив революцію в собі і в серцях інших людей.
А ми? Українці, які є розумними, порядними і патріотичними, змушені щоденно терпіти правління тупих, зажерливих і аморальних можновладців. І всі чекають, що хтось з опозиції очолить нас для спротиву антинародному правлячому режиму.
А немає кому… Але подумайте – якщо козацький ватажок в умовах середньовічного інформаційного колапсу зумів донести свою думку до тисяч українців, запалив їх до героїзму і переміг, то ми в умовах Інтернету, масових ЗМІ і глобалізованого світу зобов’язані змінити Україну на краще. Нічого не залишається, як повірити в себе і зрозуміти – Богданом Хмельницьким мусиш бути ти!
Опубліковано у виданні – Галичина. – Івано-Франківськ, 2013. – 5 вересня. – С.3.