Навіщо Білорусь і Казахстан погодились на мертвонароджений союз із Росією

 

img

фото: REUTERS
 

Сьогоднішнє підписання угоди про створення ЄврАзЕс російські ЗМІ називають епохальним. Насправді ж воно мало що змінюєю.

Мабуть, останню геополітичну мрію Володимира Путіна нарешті здійснено – 29 травня в Астані лідерами трьох республік колишнього СРСР підписано угоду про Євро-Азійський Економічний Союз (ЄАЕС). Та чомусь політичний та діловий істеблішмент так званої Північної Євразії не виказує з цього приводу особливого піднесення. І, зрозуміло, чому.

Адже протягом трьох років перемовин, під час яких Москві довелося взяти на себе зобов’язання фактично утримувати Мінськ до 2025 року за рахунок власного ринку та бюджету, а також спробувати якось не відштовхнути Астану одіозною шовіністичною риторикою – угоду було геть вихолощено.

Отже, маємо справу із дев’ятистами сторінками порожніх бюрократичних реверансів, що констатують фактично наявний статус. Або навіть такий, що повертає ситуацію до 2010-2011 років, коли в аеропортах Росії та Казахстану з’явилися коридори "для громадян країн ТС ЄврАзЕС" – а потім раптом зникли. Це сталося через абсурдні обмеження на вивіз придбаних на території тієї чи іншої країни угоди фізичними особами товарів. Мабуть, зараз цей окремий коридор відновлять, щоби продемонструвати чужинцям усі принади приналежності до політико-економічної фікції імені терориста Дугіна – бо ж насправді все значуще сталося раніше.

А саме – зміна уряду в Казахстані на прокитайський, вдалий шантаж Москви Мінськом, параліч ОДКБ у Центральній Азії угодою про без’ядерну зону, а також капітуляція Кремля перед Китаєм – росіяни погодились на такі умови співпраці із Піднебесною в сфері енергетики, які виявилися чи не вдвічі гіршими за ті, що їх місяцем раніше вибив з Китаю Туркменістан.

Оцінки угоди білоруським та казахстанським керівництвом, що прозвучали у переддень та після "історичної події" мають водночас іронічний та вичерпний характер.

Зокрема, президент Лукашенко позбиткувався з путінських амбіцій такою скептичною риторикою: «Договір, який може бути нами підписаний, це якийсь компроміс. На жаль, це не той договір, на який ми розраховували, і не той, про який заявляли наші партнери спочатку, в першу чергу Росія», - заявив білоруський лідер під час наради в Мінську ще напередодні візиту в Астану.

За його словами, було запропоновано, щоб цей договір був підписаний без всяких обмежень, проте головне - доходи, в тому числі, нафтові мита - регулюватимуться, як раніше. А відтак, геть не зрозуміло що ж насправді якісно нового було підписано в Астані. Але попередній раунд двосторонніх переговорів був настільки вдалим, що дозволив уряду Білорусі відкласти болісні перетворення на невизначений термін.

У свою чергу, заступник голови МЗС Казахстану Самат Ордабаєв зазначив, що завдяки послідовній позиції казахстанської влади з договору були виключені такі питання, як загальне громадянство, зовнішня політика, міжпарламентське співробітництво, паспортно-візова сфера, спільна охорона кордонів і експортний контроль. За його словами, для політики є інші майданчики, такі як СНД і ОДКБ, а також двосторонні договори між країнами. Тому, знов-таки, жодних помітних новел, порівняно із МС ЄврАзЕС після цієї угоди не відбувається – а сама специфіка виключень вказує на те, що в якості військово-політичного гаранта та стратегічного інвестора Астана робить ставку на Пекін.

Які висновки можна зробити з подій 29 травня?

По-перше, Путін та його кремлівська зграя євразійських спонсорів тероризму мріяли затягнути в цю неорадянську фікцію Україну, а ще краще – разом із Молдовою. Адже з такими короткими європейськими кордонами (Фінляндія, ексклав навколо Кенігсгберга та кордони маленької Білорусі) – годі й чекати збільшення чи покращення якості товарообігу із домінуючим зовнішньоторговельним партнером Росії – ЄС.

Тим часом, режим санкцій обмежив діяльність російських корпорацій. Росію витискають під протекторат Китаю – але вона  майже не виробляє готової продукції (тут у виграші Білорусь), і лише порівняно цікава як сировинний придаток для експорто-орієнтованої економіки Піднебесної. Крім того, регуляторна база ЄАС неминуче конфліктуватиме із умовами останньої угоди між Китаєм і Росією. Відтак, цей союз є мертвонародженим як з Заходу, так і Сходу.

По-друге, порівняний успіх Москви – це закріплення Білорусі та Казахстану у якості економічних васалів Росії. Адже тепер їхній шлях до СОТ закрито. Вступати до СОТ як ЄАС – це декада нових перемовин, а зрештою це може виявитися нереальним, оскільки Росія – вже член СОТ. Умови торгівлі РБ та РК із країнами-євроасоціатами, Україною, Грузією та Молдовою в умовах конкуренції регуляторних баз євроблоку та кримінально-совкового капіталізму погіршать зовнішні позиції країн ЄАС.

Нарешті, по-третє, навіть другорядні спроби провести нову індустріалізацію на власній технологічній та виробничій базі та посилити внутрішній ринок в ЄАС призведуть до зростання середнього класу, а відтак – політичної дестабілізації (російський досвід 2008-11 рр. свідчить на користь саме такого сценарію). Можливість імпорту технологій наразі перетворюється на дуже обмежену, через новий статус Росії – країни-вигнанця. А цей статус, згідно з позиціями США та ЄС не зміниться – до моменту реставрації української влади в АР Крим.

Тому перспективи рецесивного вже сьогодні ЄАС виглядають, щонайменш, похмуро.


29.05.2014 674 1
Коментарі (1)

дым 2014.06.03, 11:13
не думайте,что батька и Назарбаев глупее какого-то М.Михайленко из Еспресо.тв
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

400
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1776
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3276
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1181
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1210
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1269 3

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

308

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1157

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1002

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

428
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

368
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2525
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1268
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1363
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

584
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15227
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7518
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

373
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

845 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

507
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

416
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

504