Науковці кажуть, що на Косівщині масово всихають ялиці через захворювання (фото+відео)

 

 

На території Косівського лісництва ДП «Кутське лісове господарство» масово всихають ялиці.

 

Темпи такі, що за кілька місяців ліс може перетворитись на суцільний сухостій. А причиною цього, за словами науковців, є хвороби дерев, інформує ВОЛЯ Прикарпаття.

 

Працівники Кутського лісгоспу головний інженер Андрій Ониськів та лісник Петро Пліхтяк, виявивши таке різке всихання ялиці білої, звернулись за допомогою до науковців і фахівців у лісовій галузі, зокрема доктора біологічних наук, професора кафедри ботаніки, деревинознавства та недеревних ресурсів лісу НЛТУ України Мирослави Сороки.

 

«Цього року в січні я побачив, що ялиця сохне вражаючими темпами. Якщо в січні на ділянці було 20% сухостійної деревини, то в березні вже сягало близько 50%, а зараз цей відсоток ще більший. Ми зрозуміли, якщо нічого не робити, то за кілька місяців тут буде суцільний сухостій. Тут останні роки не проводилась жодна господарська діяльність, тому дерева не могли бути пошкоджені при трилюванні чи звалюванні дерев, це свідчить про захворювання дерев» - розповідає лісничий Петро Пліхтяк.

 

Виявивши це, у лісництві працівники провели вибірково-санітарну рубку, лісопатологічне обстеження дерев, але яким чином зупинити цю хворобу так і не вирішили, тому звернулись до науковців. Після ретельного аналізу та обстеження дерев Мирослава Сорока поставила діагноз – бактеріальний рак - водянка, який може розвинутись у разі переважання хвойних дерев у листяному лісі.

 

       "Діагностувати бактеріози можна лише за результатами лабораторного аналізу, який ми невдовзі отримаємо. Але навіть при візуальному обстеженні всихаючих дерев  можна побачити яскраві ознаки цієї хвороби. По – перше, всихання розвивається різко, в короткі терміни; в наступний рік після посухи рік, що дає змогу відкинути діагнози «коренева губка» чи «їжакуватий вигляд». По – друге, дерева ялиці мають характерний «їжакуватий вигляд» унаслідок  розвитку водяних пагонів. По – третє, пошкоджені дерева мають крім смолоточення, патьоки рідини та мокрі основи стовбурів . При зрізування таких дерев спостерігаються водянисті деревина та луб. До речі, місцевим жителям ця хвороба добре відома і «мокрі» дерева вони називають «брецляки»" - зазначила Сорока.

 

 За її словами, причин виникнення цієї хвороби є багато. Проте, найважливішою, є невідповідний видовий склад деревостанів. У даному випадку є переважання ялиці в ялицево-букових лісах, які легко діагностуються тут за набором характерних видів трав’яного  ярусу. Поширення хвороби іде різними шляхами – грунтовими нематодами, пилком, насінням, тому підріст ялиці в таких лісах, як правило, приречений.

 

"Збудник раку – водянки, бактерія роду Erwinia, не знищується навіть при протруюванні насінин. Наша порада лісівникам – в короткі терміни перевести такі деревостани в ялицево – букові з переважанням бука, домішка ялиці білої має бути з дерев, вирощених з насіння здорових особин», - розповіла професор Сорока.

 

Головний інженер ДП «Кутське лісове господарство» Андрій Ониськів каже, що першочергово необхідно прибрати з лісу хворі дерева, адже вони є збудником розповсюдження як ракових захворювань, так і різноманітних шкідників.

 

«Як і в людини, в хворого дерева імунітет ослаблений, і за однією хворобою притягуються інші. Спочатку йдуть ракові пошкодження, потім короїди, коренева губка. Аналізи цих дерев ми направимо в Львів, Київ, Польщу, щоб результати остаточно підтвердились, після цього будем радитись з науковцями і шукати шляхи вирішення проблеми. Цим мала б займатись лісопатологічна служба, однак в них немає належного спорядження, тому цю проблему необхідно вирішувати на державному рівні. Держава повинна напрацювати шлях розвитку і стратегію збереження лісів» - зазначив Ониськів.

 

Петро Пліхтяк відзначає, що ялиця - друга після смереки хвойна порода, яка найбільш поширена в Карпатах. До цього часу масово всихала смерека, і лісникам не вдалось знайти ефективних засобів впливу на цю проблему.

 

«Якщо і з ялицею таке буде, то Карпати можуть бути лисі не від сокири, а від бездіяльності. Більше того, таке масове
висихання дерев становить загрозу займання лісу, при пожежі можуть згоріти не лише дерева, а й все живе в лісі – і комахи, і звірі. Тому ці наукові дослідження важливі не лише для нашого лісництва, але й для цілої області загалом, адже бачимо, що ця хвороба поширюється на ліси за межі нашого району і під загрозою може бути вся ялиця в наших Карпатах» - зазначив Петро Пліхтяк.

 


18.07.2017 2094 0
Коментарі (0)

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1320
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1022
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2044
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3525
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1321
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1308

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1625

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

470

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1110

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1279
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24236
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

486
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2647
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

590
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1481
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

656
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15349
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

462
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

553
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1372 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

596
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

512