Науковці кажуть, що на Косівщині масово всихають ялиці через захворювання (фото+відео)

 

 

На території Косівського лісництва ДП «Кутське лісове господарство» масово всихають ялиці.

 

Темпи такі, що за кілька місяців ліс може перетворитись на суцільний сухостій. А причиною цього, за словами науковців, є хвороби дерев, інформує ВОЛЯ Прикарпаття.

 

Працівники Кутського лісгоспу головний інженер Андрій Ониськів та лісник Петро Пліхтяк, виявивши таке різке всихання ялиці білої, звернулись за допомогою до науковців і фахівців у лісовій галузі, зокрема доктора біологічних наук, професора кафедри ботаніки, деревинознавства та недеревних ресурсів лісу НЛТУ України Мирослави Сороки.

 

«Цього року в січні я побачив, що ялиця сохне вражаючими темпами. Якщо в січні на ділянці було 20% сухостійної деревини, то в березні вже сягало близько 50%, а зараз цей відсоток ще більший. Ми зрозуміли, якщо нічого не робити, то за кілька місяців тут буде суцільний сухостій. Тут останні роки не проводилась жодна господарська діяльність, тому дерева не могли бути пошкоджені при трилюванні чи звалюванні дерев, це свідчить про захворювання дерев» - розповідає лісничий Петро Пліхтяк.

 

Виявивши це, у лісництві працівники провели вибірково-санітарну рубку, лісопатологічне обстеження дерев, але яким чином зупинити цю хворобу так і не вирішили, тому звернулись до науковців. Після ретельного аналізу та обстеження дерев Мирослава Сорока поставила діагноз – бактеріальний рак - водянка, який може розвинутись у разі переважання хвойних дерев у листяному лісі.

 

       "Діагностувати бактеріози можна лише за результатами лабораторного аналізу, який ми невдовзі отримаємо. Але навіть при візуальному обстеженні всихаючих дерев  можна побачити яскраві ознаки цієї хвороби. По – перше, всихання розвивається різко, в короткі терміни; в наступний рік після посухи рік, що дає змогу відкинути діагнози «коренева губка» чи «їжакуватий вигляд». По – друге, дерева ялиці мають характерний «їжакуватий вигляд» унаслідок  розвитку водяних пагонів. По – третє, пошкоджені дерева мають крім смолоточення, патьоки рідини та мокрі основи стовбурів . При зрізування таких дерев спостерігаються водянисті деревина та луб. До речі, місцевим жителям ця хвороба добре відома і «мокрі» дерева вони називають «брецляки»" - зазначила Сорока.

 

 За її словами, причин виникнення цієї хвороби є багато. Проте, найважливішою, є невідповідний видовий склад деревостанів. У даному випадку є переважання ялиці в ялицево-букових лісах, які легко діагностуються тут за набором характерних видів трав’яного  ярусу. Поширення хвороби іде різними шляхами – грунтовими нематодами, пилком, насінням, тому підріст ялиці в таких лісах, як правило, приречений.

 

"Збудник раку – водянки, бактерія роду Erwinia, не знищується навіть при протруюванні насінин. Наша порада лісівникам – в короткі терміни перевести такі деревостани в ялицево – букові з переважанням бука, домішка ялиці білої має бути з дерев, вирощених з насіння здорових особин», - розповіла професор Сорока.

 

Головний інженер ДП «Кутське лісове господарство» Андрій Ониськів каже, що першочергово необхідно прибрати з лісу хворі дерева, адже вони є збудником розповсюдження як ракових захворювань, так і різноманітних шкідників.

 

«Як і в людини, в хворого дерева імунітет ослаблений, і за однією хворобою притягуються інші. Спочатку йдуть ракові пошкодження, потім короїди, коренева губка. Аналізи цих дерев ми направимо в Львів, Київ, Польщу, щоб результати остаточно підтвердились, після цього будем радитись з науковцями і шукати шляхи вирішення проблеми. Цим мала б займатись лісопатологічна служба, однак в них немає належного спорядження, тому цю проблему необхідно вирішувати на державному рівні. Держава повинна напрацювати шлях розвитку і стратегію збереження лісів» - зазначив Ониськів.

 

Петро Пліхтяк відзначає, що ялиця - друга після смереки хвойна порода, яка найбільш поширена в Карпатах. До цього часу масово всихала смерека, і лісникам не вдалось знайти ефективних засобів впливу на цю проблему.

 

«Якщо і з ялицею таке буде, то Карпати можуть бути лисі не від сокири, а від бездіяльності. Більше того, таке масове
висихання дерев становить загрозу займання лісу, при пожежі можуть згоріти не лише дерева, а й все живе в лісі – і комахи, і звірі. Тому ці наукові дослідження важливі не лише для нашого лісництва, але й для цілої області загалом, адже бачимо, що ця хвороба поширюється на ліси за межі нашого району і під загрозою може бути вся ялиця в наших Карпатах» - зазначив Петро Пліхтяк.

 


18.07.2017 2069 0
Коментарі (0)

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

2423
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

968
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

586
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5551
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1485
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1355

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

423

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1249

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1080

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

990
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

314
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10683
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1286
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

388
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

652
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5704
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

377
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

271
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

619 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1059
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

916