Наталія Гузак продовжує музейну справу Романа Кумлика та мріє зіграти з "татовими хлопцями" (фото)

 

 

Музей і музика неперевершеного гуцульського митця-віртуоза Романа Кумлика продовжують жити у втіленні дочки Наталії.

 

У бабусиному фартусі та капцях, прабабусиній попружці, яка передається у спадок від матері до дочки, з батьковими рисами та сонячним серцем зустрічає туристів новий екскурсовод музею етнографії, побуту та народних інструментів Романа Кумлика, пишуть ВВ.

 

У тринадцять років вона сказала, що більше не візьме до рук скрипку, а зараз наполегливо розучує все нові і нові мелодії на скрипці, цимбалах, дримбі, сопілці, волинці, телинці, лірі, на зозулі (кукарині).

 

Наталія Гузак – лікар за фахом, повернувшись до музики, довершує творчість тата, не даючи перерватися отій витонченій мистецькій ниточці.

 

Побувавши на екскурсії-спогаді, екскурсії безмежної доньчиної любові та невидимого зв’язку найрідніших сердець, зрозуміла: ніхто інший не зміг би цього зробити – не дати вмерти музеєві, що є візитівкою Гуцульщини.

 

Тут, як і раніше, розповіді про побут гуцулів, які мережить гра на різних інструментах, співанки – і все подається із тонким гумором Кумлика. Вона, коли жартує, навіть усміхається, як тато.

 

От тільки екскурсія починається по-іншому – Наталія розповідає про батька, котрий відійшов у інші світи, а перед тим виклав у музеї усі свої нагороди, чого досі не робив.

 

"Так, аби ти потім не шукала", – відповів дочці, наче передчуваючи, що покине цей світ і що саме Наталя продовжить його справу.

 

"У наших хлопців сила в руці, а в жінок – у язиці", – каже екскурсовод, розповідаючи туристам про важку роботу гуцулів у лісі. Далі – вишивки, гуцульські кожухи, хустки і те, як їх намотувати, а потім – мелодія: перша – до співання, на квадратній скрипці, далі – на інших, що є в музеї.

 

"У шість років тато навчив мене басувати, потім – на цимбалі. Знала першу, другу, третю до співання", – згадує Наталія про перші доторки до музичного мистецтва. А потім була музична школа і відчуття, що музики забагато, і був протест та розлука зі скрипкою, яку знову взяла до рук після татової смерті. Спочатку інструмент не піддавався. Плакала, але поступово згадувала вивчене в музшколі, допомагав і допомагає друг тата і музикант Іван Іванович Семенюк: учить нових мелодій на скрипці, гри на сопілці, яка одразу не піддавалася. На очах Наталі з’явилися сльози, вона підійшла до портрету тата й мовила: "Невже, тату, я така бездарна?", – а потім узяла до рук сопілку і їй підкорилася ота капризна нота "ля".

 

Тепер вона вже награє чотири мелодії на сопілці. З кожним днем Наталя вдосконалюється у грі на різних інструментах і відчуває – у всьому допомагає тато.

 

"Сумнівів, що музей має жити, не було. Коли почали приходити туристи, приснився сон, де тато мовив: "Я – живий". Як минуло сорок днів його смерті зателефонував чоловік, котрий хотів завітати до музею. На тій першій екскурсії Наталю душили сльози. Тепер, коли біль ледь-ледь утамувався, трохи легше. Робота в музеї для неї – то спілкування із татом: "Він завжди зі мною". "Які би люди не прийшли, треба бути завжди в гуморі, уміти зарядити їх позитивною енергетикою. Бо, інколи, туристи, обійшовши всі музеї, приходять стомлені, наче йдуть на каторгу, а не на відпочинок, і треба підняти їм настрій, здивувати", – ділиться набутим досвідом молодий екскурсовод. Відвідувачі музею кажуть, що Наталі це вдається. Не буду голослівною, а наведу слова Ганни Паньків, котра днями привела на екскурсію до музею групу туристів із Берліну.

 

"З усмішкою в очах, гарному гуцульському одязі, на порозі нас зустрічала Наталія. Півторагодинна екскурсія в музеї та розповідь дочки про батька, експонати, її гра на музичних інструментах уразили групу. Під кінець відвідувачі змогли побачити на великому екрані та почути гуцульські музичні твори у виконанні капели "Черемош", запис був зроблений незадовго до відходу маестро в інші світи. Згас екран, довга мовчанка глядачів та сум у серці від почуття великої втрати… Та тільки вологі очі Наталії, її велике бажання продовжити справу батька, дають зрозуміти, що Роман Петрович поруч, ніби своєю рукою підтримує її і, водночас, задоволено усміхається, що 30 років праці не пропали даремно".

 

Вона торкається до кожного інструмента ніжно, так, ніби пестить маленьку дитину. Татові сорочки, перша в житті сопілка, яку колись при народженні дарували кожному хлопчикові, зозуля, виготовлена ще за Австрії, яку виорали в городі опікунів Романа Петровича, а він її знову оживив, цікаві й пізнавальні історії з життя родини, давніх звичаїв, про які навіть я, гуцулка, не знала, картини – усе це, немов пелюстки, складає єдине цвітіння Наталчиної праці в музеї.

 

"Тепер я маю улюблену справу, крім роботи. Завжди мріяла мати хобі", – каже молода жінка. А мені здається, що народжується щось більше, ніж хобі, що Наталчина праця в музеї, яка інколи триває і цілий день – нова віха не тільки в її житті, а й у сьогоденні Гуцульщини.

 

Вона мріє зіграти з "татовими хлопцями" – музикантами капели "Черемош", видати книжку його співанок і щоб маленький синочок Олежик, який щораз більше нагадує дідуся, теж торкнувся музичного мистецтва. Для мене то була не лише неперевершена екскурсія, яка не йде у порівняння з іншими, то був духовний катарсис – очищення доччиною і татовою любов’ю, невидимим, але таким міцним зв’язком мистецьких душ. Сюди варто йти відкривати не лише етнографічно-музичний світ Гуцульщини, а й іти назустріч сокровенному, такому, що не передаси словами, бо це тільки можна відчути серцем.

 

 

 

 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

На Прикарпатті помер видатний культурний діяч Роман Кумлик


04.06.2014 1758 2
Коментарі (2)

ovv 2014.06.04, 08:19
Молодець!!!
Іван 2014.06.04, 14:02
А хто автор цієї публікації*
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

74
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

12593 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1459
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

794
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5958
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1645

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

565

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1392

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1201

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1106
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

457
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

581
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1500
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

530
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

803
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5843
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

12984
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

454
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

421
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

733 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1184