Наталія Гузак продовжує музейну справу Романа Кумлика та мріє зіграти з "татовими хлопцями" (фото)

 

 

Музей і музика неперевершеного гуцульського митця-віртуоза Романа Кумлика продовжують жити у втіленні дочки Наталії.

 

У бабусиному фартусі та капцях, прабабусиній попружці, яка передається у спадок від матері до дочки, з батьковими рисами та сонячним серцем зустрічає туристів новий екскурсовод музею етнографії, побуту та народних інструментів Романа Кумлика, пишуть ВВ.

 

У тринадцять років вона сказала, що більше не візьме до рук скрипку, а зараз наполегливо розучує все нові і нові мелодії на скрипці, цимбалах, дримбі, сопілці, волинці, телинці, лірі, на зозулі (кукарині).

 

Наталія Гузак – лікар за фахом, повернувшись до музики, довершує творчість тата, не даючи перерватися отій витонченій мистецькій ниточці.

 

Побувавши на екскурсії-спогаді, екскурсії безмежної доньчиної любові та невидимого зв’язку найрідніших сердець, зрозуміла: ніхто інший не зміг би цього зробити – не дати вмерти музеєві, що є візитівкою Гуцульщини.

 

Тут, як і раніше, розповіді про побут гуцулів, які мережить гра на різних інструментах, співанки – і все подається із тонким гумором Кумлика. Вона, коли жартує, навіть усміхається, як тато.

 

От тільки екскурсія починається по-іншому – Наталія розповідає про батька, котрий відійшов у інші світи, а перед тим виклав у музеї усі свої нагороди, чого досі не робив.

 

"Так, аби ти потім не шукала", – відповів дочці, наче передчуваючи, що покине цей світ і що саме Наталя продовжить його справу.

 

"У наших хлопців сила в руці, а в жінок – у язиці", – каже екскурсовод, розповідаючи туристам про важку роботу гуцулів у лісі. Далі – вишивки, гуцульські кожухи, хустки і те, як їх намотувати, а потім – мелодія: перша – до співання, на квадратній скрипці, далі – на інших, що є в музеї.

 

"У шість років тато навчив мене басувати, потім – на цимбалі. Знала першу, другу, третю до співання", – згадує Наталія про перші доторки до музичного мистецтва. А потім була музична школа і відчуття, що музики забагато, і був протест та розлука зі скрипкою, яку знову взяла до рук після татової смерті. Спочатку інструмент не піддавався. Плакала, але поступово згадувала вивчене в музшколі, допомагав і допомагає друг тата і музикант Іван Іванович Семенюк: учить нових мелодій на скрипці, гри на сопілці, яка одразу не піддавалася. На очах Наталі з’явилися сльози, вона підійшла до портрету тата й мовила: "Невже, тату, я така бездарна?", – а потім узяла до рук сопілку і їй підкорилася ота капризна нота "ля".

 

Тепер вона вже награє чотири мелодії на сопілці. З кожним днем Наталя вдосконалюється у грі на різних інструментах і відчуває – у всьому допомагає тато.

 

"Сумнівів, що музей має жити, не було. Коли почали приходити туристи, приснився сон, де тато мовив: "Я – живий". Як минуло сорок днів його смерті зателефонував чоловік, котрий хотів завітати до музею. На тій першій екскурсії Наталю душили сльози. Тепер, коли біль ледь-ледь утамувався, трохи легше. Робота в музеї для неї – то спілкування із татом: "Він завжди зі мною". "Які би люди не прийшли, треба бути завжди в гуморі, уміти зарядити їх позитивною енергетикою. Бо, інколи, туристи, обійшовши всі музеї, приходять стомлені, наче йдуть на каторгу, а не на відпочинок, і треба підняти їм настрій, здивувати", – ділиться набутим досвідом молодий екскурсовод. Відвідувачі музею кажуть, що Наталі це вдається. Не буду голослівною, а наведу слова Ганни Паньків, котра днями привела на екскурсію до музею групу туристів із Берліну.

 

"З усмішкою в очах, гарному гуцульському одязі, на порозі нас зустрічала Наталія. Півторагодинна екскурсія в музеї та розповідь дочки про батька, експонати, її гра на музичних інструментах уразили групу. Під кінець відвідувачі змогли побачити на великому екрані та почути гуцульські музичні твори у виконанні капели "Черемош", запис був зроблений незадовго до відходу маестро в інші світи. Згас екран, довга мовчанка глядачів та сум у серці від почуття великої втрати… Та тільки вологі очі Наталії, її велике бажання продовжити справу батька, дають зрозуміти, що Роман Петрович поруч, ніби своєю рукою підтримує її і, водночас, задоволено усміхається, що 30 років праці не пропали даремно".

 

Вона торкається до кожного інструмента ніжно, так, ніби пестить маленьку дитину. Татові сорочки, перша в житті сопілка, яку колись при народженні дарували кожному хлопчикові, зозуля, виготовлена ще за Австрії, яку виорали в городі опікунів Романа Петровича, а він її знову оживив, цікаві й пізнавальні історії з життя родини, давніх звичаїв, про які навіть я, гуцулка, не знала, картини – усе це, немов пелюстки, складає єдине цвітіння Наталчиної праці в музеї.

 

"Тепер я маю улюблену справу, крім роботи. Завжди мріяла мати хобі", – каже молода жінка. А мені здається, що народжується щось більше, ніж хобі, що Наталчина праця в музеї, яка інколи триває і цілий день – нова віха не тільки в її житті, а й у сьогоденні Гуцульщини.

 

Вона мріє зіграти з "татовими хлопцями" – музикантами капели "Черемош", видати книжку його співанок і щоб маленький синочок Олежик, який щораз більше нагадує дідуся, теж торкнувся музичного мистецтва. Для мене то була не лише неперевершена екскурсія, яка не йде у порівняння з іншими, то був духовний катарсис – очищення доччиною і татовою любов’ю, невидимим, але таким міцним зв’язком мистецьких душ. Сюди варто йти відкривати не лише етнографічно-музичний світ Гуцульщини, а й іти назустріч сокровенному, такому, що не передаси словами, бо це тільки можна відчути серцем.

 

 

 

 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

На Прикарпатті помер видатний культурний діяч Роман Кумлик


04.06.2014 1795 2
Коментарі (2)

ovv 2014.06.04, 08:19
Молодець!!!
Іван 2014.06.04, 14:02
А хто автор цієї публікації*
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

390
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1748
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3255
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1177
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1204
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1261 3

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

299

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1149

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

991

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

426
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

361
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2520
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1262
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1352
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

577
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15214
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7511
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

367
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

811 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

500
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

411
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

499