Наші священики на Сході

 

 

Отець Миколай Микосовський ЧСВВ вже протягом майже півроку перебуває на Харківщині у монастирі отців василіан, який є поблизу Харкова.

 

Туди переїхав з Івано-Франківська де протягом п’яти років служив на парафії Царя Христа що теж належть василіанському чину.

 

Своїми враженнями від служіння на сході України отець Миколай Микосовський поділився із «Західним кур’єром»:

 

Отче Миколаю, отже, якими є Ваші перші враження від Харківщини?

−  Коли я приїхав душпастирювати на Слобожанщину, то найперше мене вразило те, що більшість тамтешнього населення не спілкуються державною українською мовою. Відомо, що, наприклад, Харків раніше був україномовним містом, а тепер став чомусь русифікованим… Росія теж поряд - як не як. Часом є якесь дивне відчуття, що ти ще в «Радянському Союзі» чи в діаспорі. Але тішить принаймні те, що в багатьох місцях можна побачити український прапор, що національна свідомість (патріотизм) людей під впливом останніх подій у державі оживає. Побачив, що багато людей далекі, на жаль, від Господа: можуть бути неохрещені у дорослому віці, часто живуть без церковного шлюбу, не хрестяться, ідучи повз храм, важко працюють в неділю (навіть поруч нашого монастиря в смт. Покотилівка), помирають без святих тайн… Що вітаються до мене як священика «здрасьтє». Пригадую, мав свій перший похорон (хороню людей не раз двічі на день) і став біля покійного поруч під’їзду. Привітався на початок до присутніх «Слава Ісусу Христу». А у відповідь… мовчанка. Одна російськомовна жінка на цвинтарі теж сказала, що, мовляв, мені краще відправляти російською, бо «Отче наш» начебто не звучить українською… Довелось їй пояснювати, що Бог чує молитву і нашою мовою. Хочеться, звісно, щоб було більше позитивних вражень. Слава Богу, їх тепер немало так само.

 

Чого очікували і що справдилося в служінні?

− Найперше моя влада з Василіянського Чину попросила мене поїхати на Східну Україну з метою організувати працю з молоддю, адже дав Всевишній до цього дар і багато часу та сил затратив для молодих людей на Заході країни. Очікував, що знайду необхідне порозуміння з молоддю і на Сході, яка має свої окремі особливості… Місцевий владика Василій Тучапець (ЧСВВ) призначив мене, як відомо, Головою Молодіжної комісії молодого Харківського екзархату. А це три області: Харківська, Полтавська і Сумська. Так що духовної роботи там непочатий край. Я знав ще раніше, на що йду. Відчувається наразі великий брак коштів, аби зреалізувати різні ідеї і оживити духовність підростаючого покоління… Прошу насамперед помочі в Спасителя. Може, знайдуться добрі люди, готові якось допомогти. Вже почав щось робити в цьому напрямку від середини травня цього року. А початок, як кажуть, половина діла. Називаю це деколи «екстремальним душпастирством». Східна Україна – це ж постійні місійні терени… Там є також багато студентської молоді, зокрема з Галичини. Я, між іншим, родом із Запорізької області, тому мені на загал не чужий менталітет східняків.

 

 

Враження від парафіян − як відрізняються від івано-франківців?

− Звичайно, що парафіян у нас набагато менше як в м. Івано-Франківську на Майзлях, де я був майже 5-ть років. Але наша парафія зростає і більше нагадує одну велику дружню родину, де майже всі знаються. Хоча часто бачу нових людей. Багато людей приїжджають до нашого Святопокровського храму в Покотилівці з цілої Харківської області, зокрема з близького Харкова, що за 10 км. Парафіяни щирі, щедрі (подарували мені вже новий смартфон) і дуже спраглі Божого Слова. Більше цінують священика, ніж на Західній Україні. Я маю, до речі, щонеділі дитячо-молодіжні св. Літургії. На Службі в мене теж бувають присутні і відомі на теренах Слобожанщини люди… Значна частина наших парафіян у повсякденному житті спілкується російською, але хочуть чути українську в богослужіннях і стараються говорити до мене по-українськи. Декотрі ходили раніше до храмів РПЦ, але знайшли себе в нас, адже там їм усе зрозуміло і відчули свободу дітей Божих…

 

−  Ви мали також літні табори − де були? Скільки часу? Скільки учасників було? Чи їм сподобалося?

− Цього літа я мав у різних місцях, як духовний провідник, аж три християнський табори. Перший у нас в Покотилівці, тобто «Веселі канікули з Богом» (19-24 червня). Було близько 30 діток – місцеві та з околиць. Опісля мав знову однотижневі «Веселі канікули з Богом» вже на Полтавщині, а саме для дітей м. Лубни і с. Засулля. Прийшло їх десь 35. Малеча виявилась дуже щирою. Коли вкінці повертався назад до Харкова, то декотрі діти почали плакати, просячи, щоб залишився. Так звикли за недовгий проміжок часу… А останній табір «На хвилях духовності» був саме для молоді Харківського екзархату на Азовському морі в Запорізькій обл. Він тривав від 14 до 23 серпня. Не чув, щоб комусь щось не сподобалося… Діти та молодь, судячи по усмішках і очах, були дуже задоволені всім.

 

Ви висловили якось думку про необхідність будівництва храмів на Сході…

− Ну так… У нашому Харківському екзархаті обмаль повноцінних храмів. Бракує теж священиків. Отже, Господь чекає на своїх вірних слуг нині найбільше там. Взяти, для прикладу, Івано-Франківськ − місто невелике, а церкви скрізь... З одного боку добре, а з іншого, Україна – це не тільки Галичина. Ісус закликав іти до всіх. Дорога до неба терниста, а не комфортна.

 

 

Наталя Палій

Західний кур’єр


22.09.2017 Наталя Палій 2934 0
Коментарі (0)

21.03.2023
Тіна Любчик

Детальніше про це — журналістці Фіртки розповіла Ірина Федяк, деканеса фармацевтичного факультету ІФНМУ та відповідальна за виготовлення ліків для військових.

590
16.03.2023

Інвестиції в криптовалюту — перевірений метод заробітку. Попри значну кількість варіантів цифрових грошей (близько 11 000), особливою популярністю користується близько сотні з них. 

468
14.03.2023
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки поїхала на Косівщину, щоб поцікавитись у Йосипа Приймака, який понад 35 років займається бондарством, особливостями виготовлення дерев'яного посуду за старовинною традицією та секретами збереження первинної технології цього ремесла на теренах Гуцульщини.   

955
28.02.2023
Іван Муканик

Мирослав Карабін став керівником НОКу в Івано-Франківській області на 2023-2026 роки. Фіртка поцікавилась, що зі спортивних подій планують цьогоріч в області.

12172 21
24.02.2023
Тетяна Дармограй

Як протягом року повномасштабної війни змінилось життя на Прикарпатті та як прикарпатські правоохоронці адаптувались до роботи в умовах воєнного стану, дізнавалась журналістка Фіртки.

1509
22.02.2023
Тіна Любчик

Сили безпеки і оборони України продовжують посилювати. Так, в МВС почали формувати штурмові бригади «Гвардія наступу». Фіртка розповідає, що відомо про набір добровольців на Прикарпатті.

2863

Розглянемо брехню Кремля у контексті фактів. Почнемо з Будапештського меморандуму 1994 року, де Росія поставила свій підпис. 

124

Прийшов час повернення Української святині українському народу та Православній Церкві України - прямій правонаступниці древньої Київської митрополії задля відновлення історичної справедливості та зміцнення України. 

263

Наукова фантастика початку ХХІ ст. через фільми, серіали нав’язує думку про однозначну загибель нашої планети та потребу колонізації для людства Марсу.

755

Відповідь на це та інші запитання дає Олег Зелез, співвласник компанії HVOYA, яка займається будівництвом каркасних будинків з 2008 року і входить до списку найкращих будкомпаній України.

2127
22.03.2023

Правила «доїдай до чистої тарілки» можна не дотримуватись. Адже є випадки, коли людина наче сита, але, щоб нікого не образити, змушує себе доїдати. Так краще не робити, каже фахівчиня.  

180
16.03.2023

На Косівщині, у селі Яворів, відкрили туристичний об’єкт «Гуцульська сироварня». Фіртка поїхала туди, аби дізнатись тонкощі роботи ферми та рецепти екологічно чистих, натуральних сирів.

1338
11.03.2023

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. Адже організмові потрібно значно більше ресурсів, які йдуть на стреси, переживання та тривоги.

717
20.03.2023

У Хрестопоклонну неділю, в храмі Різдва Пресвятої Богородиці смт Ворохти, відбулося освячення двох відреставрованих старовинних ікон та їх сучасних копій.

270
17.03.2023

Чим старші респонденти, тим більше серед них тих, хто відповідає, укріпився у вірі — їх частка зростає від 18% серед тих, кому менш як 30 років, до 34% серед тих, кому понад 60 років. Частка таких найвища у Західному регіоні (31%, тоді як в інших регіонах — від 22% до 24%).

401
14.03.2023

Шлюб — це завжди про двох людей, які одружилися, бо любили одне одного. І ця любов не просто емоційна і поверхова, а любов як вияв волі людини. Священник завжди на шлюбній присязі запитує: «Чи ти хочеш взяти її за жінку чи його за чоловіка?» Відповідають: «Хочу!». Це і є волевиявлення.  

492
09.03.2023

За Біблією спочатку був створений чоловік, потім — жінка. Апостол Павло, коли говорить про сім’ю, наголошує на тому, що жінка повинна слухати свого чоловіка.  

803
17.03.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

3498
20.03.2023

Голова Китайської Народної Республіки Сі Цзіньпін сьогодні 20 березня, близько 12:00 за київським часом, прилетів до Москви на зустріч з президентом Росії Володимиром Путіним.  

295
15.03.2023

Група сенаторів США від обох партій тисне на главу Пентагону Ллойда Остіна з вимогою надати більше інформації про те, що потрібно для відправки винищувачів F-16 в Україну.  

481
10.03.2023

Головнокомандувач, командувачі напрямків доповідали щодо ситуації на передовій, загалом у захисті держави.

778
06.03.2023

Кабінет міністрів на своєму позачерговому засіданні 6 березня затвердив директора Національного антикорупційного бюро України.

976