Фото: ukrlife.org
На безкоштовні курси державної мови вже записалися 36 жителів міста.
- Минулого року наші курси працювали точково в декількох містах, в нинішньому році ми вирішили зробити проект загальнонаціональним і почали утілювати це через соцмережи. Найближчим часом з'являться курси ще в 3 містах. Донецький координатор Юрій Гулей сам нас знайшов, - розповіла координатор та один з організаторів Анастасія Розлуцька.
Проект повністю волонтерський. Олесь Доній наполягає, що одна з основ ідеї - толерантність, а головна мета - розширити коло людей, які щодня спілкуються українською. Організатори обіцяють в невимушеній та доброзичливій атмосфері розбивати мовні бар'єри і створювати нове середовище.
- Ми повинні більше поважати одне одного. Якщо з людини знущатися - говорити, що у когось неправильна вимова або наголос, ця людина може і не наважитися говорити українською, - каже Олесь Доній.
Народний депутат говорить, що народився в російськомовній сім'ї, вчився на російській та виріс в оточенні, де українською мовою не користувалися. Тому йому простіше зрозуміти складнощі освоєння державної мови корінними донеччанами. Він запевнив, що в Донецьк заради безкоштовних курсів української приїдуть ВІП-лектори - письменники, діячі культури та музиканти з числа його однодумців.
- Звертається все більше людей, які хочуть мати такі курси у себе в місті - з Євпаторії, з Феодосії... Ми знайшли підтримку десь по третині регіонів. У депутата велика зарплата – тому можу собі дозволити підтримати 10 міст. А для більшого числа міст потрібно шукати партнерів. Оскільки проект аполітичний, в Житомирі та Кіровограді місцеві ради безкоштовно надали білборди для реклами, в деяких містах допомагає дрібний бізнес, пропозиції поступають, - повідомив Доній.
У Донецьку на мовні курси записалися самі різні люди, у тому числі - 28-річний африканський студент медик, який доки насилу говорить російською та знає лише одне українське слово "кохання". А так само 62-річна жінка, яка розповіла, що її утискували та навіть виганяли з роботи через те, що намагалася говорити на державній мові, пише Gazeta.ua.
Місцевий координатор Юрій Гулей упевнений, що багато донеччан хочуть перейти на державну мову, але доки соромляться. Він вважає це психологічною проблемою.
Символічно, що перші збори майбутніх учнів і викладачів відбулися в музеї "Смолоскип". Він є єдиним в Україні громадським музеєм, чия експозиція присвячена українцям, які відстоювали право на рідну мову і спалили себе на знак протесту проти насильницької русифікації.