На восьмому році війни: більш ніж половина споруд цивільного захисту в Івано-Франківську не готові до використання

Понад половина розташованих на території міста Івано-Франківськ захисних споруд цивільного захисту не готові до застосування за призначенням.

Про це повідомив сьогодні на оперативній нараді у міського голови обласного центру Ігор Влізло, начальник управління з питань надзвичайних ситуацій, мобілізаційно-оборонної роботи та діяльності правоохоронних органів Івано-Франківської міської ради, повідомляє Фіртка.

Зі слів посадовця, сьогодні на території міста Івано-Франківська розташовані 48 захисних споруд, площа яких дозволяє сховати в них загалом близько 25,5 тисяч людей; три протирадіаційні укриття, розраховані загалом на 500 осіб та одна споруда подвійного призначення, розрахована на 542 людини.

Протирадіаційні укриття відрізняються від захисних споруд лише наявністю фільтрів подвійного очищення повітря, що дозволяє перебувати в них (до трьох діб) людям в умовах застосування ядерної зброї та радіаційного забруднення місцевості.

Такі споруди, зокрема, розташовані на території Івано-Франківського національного медичного університету по вулиці Галицькій, 2 (укриття розраховане на 150 осіб), Управління будівельно-монтажних робіт за адресою: вулиця Привокзальна, 15 (розраховане на 200 осіб) та ДП МОУ «Івано-Франківський ліспромкомбінат», що по вулиці Ребета, 6 (розраховане на 150 осіб).

Споруда ж подвійного призначення являє собою паркінг у мікрорайоні «Липки» на вулиці Гетьмана Мазепи, 164, переобладнаний зі старої захисної споруди цивільного захисту, яка може використовуватись не лише як паркінг, а і як укриття для населення.

Фахівці визначають три оцінки готовності таких споруд до виконання функцій за призначенням: «готова», «обмежено готова» та «неготова».

«Там обов’язково мають бути лавки, питна вода, там має працювати вентиляція, там має бути туалет, освітлення, запасне живлення, протигази, медикаменти згідно переліку і так далі. Оце називається захисна споруда у класичному варіанті», - відзначив посадовець критерії оцінки готовності захисних споруд.

При цьому, як стверджує Ігор Влізло, оцінку «готова» сьогодні мають лише 11 споруд цивільного захисту та три протирадіаційні укриття. Ще дев'ять споруд оцінено як «обмежено готові», загальною місткістю 1 750 осіб.

«Обмежено готові. Тобто зайти можна, світло є, але немає витяжки – не працюють мотори, немає медикаментів, тобто люди у випадку збройних дій на території Івано-Франківська можуть сховатися від куль, від осколків, але там не можемо перебувати три доби – так, як це передбачено для класичної захисної споруди», - пояснив начальник управління.

Що ж до решти 25 захисних споруд, то їх сьогодні оцінюють як «неготові».

Начальник управління відзначає дві основні причини такої ситуації: давність вказаних споруд та той факт, що більшість захисних споруд будувалися при стратегічних оборонних підприємствах, які сьогодні вже ліквідовані.

«Всі захисні споруди на території міста Івано-Франківська будувалися в період з 1971 по 1993 роки. Зрозуміло, що це були радянські стандарти, втім, вони будувалися на підприємствах стратегічного оборонного значення – як правило, там, де зміна у випадку військових дій могла працювати цілодобово.

Наприклад, на «Позитроні» чотири захисних споруди – кожна вміщала приблизно 960 осіб; на Радіозаводі – 4 тисячі (осіб – ред.), «Автоливмаш» - по 1,5 (осіб – ред.) і так далі.

І тому, щоб ви розуміли, що в радянський період, коли це будувалося, ніхто не передбачав – жоден державний орган не передбачав збереження життя цивільного населення. Виключно там, де працювали…

Тому сьогодні із них тільки 11 (захисних споруд – ред.) готові, тобто менш-більш працює витяжка, працює і збережений якийсь реманент – про фільтри мова не йде – їм по 30 – 40 років. Розумієте, про що ми говоримо. Це реальна картина на сьогодні.

Крім того, практично всі стратегічні підприємства – це «Автоливмаш», «Позитрон» та інші великі підприємства – вони на сьогодні не існують… І тому сьогодні те, що ми могли зберегти, що ще можна, ми практично кожен рік перевіряємо, складаємо акти спільно з Державною службою надзвичайних ситуацій», - розповів посадовець.

Захисні споруди, оцінені як «неготові», розташовуються переважно на території колишніх великих промислових підприємств – таких, як: ПАТ «Автоливмаш», Івано-Франківський м’ясокомбінат, «Металопласт», «Агромаш» тощо. При цьому більшість таких споруд протягом останніх 10 – 15 років є затопленими.

Серед усіх захисних споруд, які розташовані на території міста Івано-Франківськ, три - перебувають у комунальній власності громади міста. Це, зокрема, захисні споруди на КП «Електроавтотранс» (споруда збудована у 1983 році і розрахована на укриття 300 осіб), КП «Івано-Франківськводоекотехпром» (збудована у 1986 році і розрахована на 90 осіб) та комунальна споруда цивільного захисту по вулиці Петлюри, 15Б (збудована у 1974 році і розрахована на 150 осіб). Усі комунальні споруди сьогодні оцінюються як «обмежено готові».

Вихід із ситуації, що склалося керівництво міста та управління з питань надзвичайних ситуацій, мобілізаційно-оборонної роботи та діяльності правоохоронних органів вбачають у використанні підвалів у якості найпростіших укриттів.

Так, за даними Ігоря Влізла, сьогодні у школах міста налічується понад 12 тисяч метрів квадратних підвальних приміщень, де можна в разі виникнення бойових дій сховати до 25 тисяч осіб. Крім того, у житловому фонді Івано-Франківська налічується 409 готових до укриття населення підвальних приміщень, які можуть стати сховком загалом для 55 тисяч осіб.

Своєю чергою Івано-Франківський міський голова дав протокольне доручення керівникам закладів освіти, комунальних підприємств, а також керівництву Департаменту інфраструктури, житлової та комунальної політики міської ради додатково обстежити підвальні приміщення, щоб максимально їх пристосувати для використання як об’єкти цивільного захисту.

Нагадаємо, в Україні вже майже вісім років триває війна…


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел! 


Читайте також: 

Територіальна оборона на Прикарпатті: на порозі важливих змін 

Територіальна оборона на Прикарпатті: цьогоріч суттєво збільшилась кількість резервістів (ФОТО) 

Чи захищені франківці від повітряної атаки? Огляд міських бомбосховищ (фото)


07.12.2021 4689
Коментарі ()

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1400
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

970
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1230 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3658 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33840
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2800

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

331

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

723

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1659

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1038
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

592
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

482
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

858
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1847
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12172
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1464
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1249
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

510
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

214
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

294
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

337
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1228