
Учасниками заходу також стали в.о. директора департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації Микола Стовбан, головний спеціаліст ДОЗ ОДА з акушерства та гінекології Володимир Дзьомбак, позаштатний спеціаліст ДОЗ ОДА з онкогінекології Стапан Долик та тренери Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) з вакцинації, інформує прес-служба ІФ ОДА.
За словами обласного акушер-гінеколога Володимира Дзьомбака, проблема раку шийки матки на сьогодні стоїть дуже гостро, адже дана недуга є трагедією не тільки для однієї людини, а й сім’ї та цілої країни. «На даний час у нас є всі можливості, щоб побороти це захворювання, - зазначає спеціаліст. – Пов’язано це з тим, що виявлено один із багатьох збудників раку, а саме раку шийки матки – папілома вірусу людини, який передається статевим шляхом. Якщо ми будемо говорити про ведення морального стилю життя, про вакцину, яка є профілактикою від цього захворювання, про сучасні методи діагностики раннього виявлення раку шийки матки, то це дасть свої плоди».
Така вакцинація, як повідомляють гінекологи, проводиться дівчаткам у підлітковому віці під час статевого дозрівання.
Завдяки обласній раді та обласній державній адміністрації з бюджету області у 2016 році були виділені кошти на придбання вакцини та проведення щеплення від раку шийки матки. За цей період вдалося імунізувати 360 дівчаток. Івано-Франківська область друга в Україні, після Дніпровської, що проводить вакцинацію на державному рівні.
У своїй доповіді щодо стану онкогінекологічної допомоги в області за 2012-2016 роки в плані діагностики та лікування раку шийки матки головний позаштатний онкогінеколог Степан Долик наголосив на тому, що показник захворюваності на цю недугу склав 17,6%, коли всеукраїнський становить 21%. «Перший пік раку шийки матки помолодів практично на 10 років. Загальна смертність від цієї недуги по області 8,7 на 100 тисяч населення. Кожна четверта жінка має патологію шийки матки. За даними, від раку помирає більше жінок, як від СНІДу, материнської смертності та туберкульозу разом взятих», - додав лікар.
Медики наголошують, що рак шийки матки можна попередити. Існує дві стратегії боротьби: первинна та вторинна профілактики. Первинна передбачає вакцинацію проти РШМ, починаючи з 9 років, вторинна – скринінг та лікування (огляд у гінеколога із забором матеріалу для цитології).
Як повідомив Володимир Дзьомбак, згідно обласної програми з вакцинації від папілома вірусу людини передбачається виділення близько мільйона гривень щорічно до 2020 року. Слід зазначити, що дана програма також включає виділення коштів на закупівлю препаратів для рідинної цитології (раннього виявлення раку).
Також під час конференції присутні обговорили виступи на тему «Роль обласного кабінету патології шийки матки в проведенні цитологічного скринінгу шийки матки», «Цирварикс»: попередження раку шийки матки. Опираємось на доказову медицину» та «Реалізація програми скринінгу в Івано-Франківській області. Світовий досвід».