На Тисмениччині відбувся традиційний похід вірян з Чудотворною іконою до цілющого джерела, однак до мистецької пам'ятки - суцільне бездоріжжя (ФОТО)

У п'ятницю, сьомого липня, в селі Липівка Тисменицької ОТГ на Прикарпатті відзначатимуть храмове свято, яке відбувається на честь старенької дерев’яної церкви Воскресіння Христового.

До слова, цьому храму вже понад 300 років, інформує Фіртка.

Напередодні свята липівчани та жителі навколишніх сіл традиційно із процесією ідуть до місця початкового розташування церкви в монастирі в західній частині населеного пункту.

До локації віряни урочисто несуть Липівську чудотворну ікону Пресвятої Діви Марії на молитву на місце її об’явлення в лісі біля старого дуба і монастирської криниці.

"В цей день в особливий спосіб гуртується насамперед липівське земляцтво, жителі сусідніх громад, приїжджі гості, які шостого липня процесійною ходою йдуть до відпустового місця (монастирського джерела, яке знаходиться у лісі між селами Липівка (Тисменицька ОТГ) і Братківці (Івано-Франківська ОТГ). Ця процесійна хода направду є вже історичною, традиційною, урочистою і багато в чому особливою. Її відстань у часі міряється століттями.
Невід’ємною складовою процесійної ходи до джерела на старе монастирське місце є Чудотворна ікона. Вона без перебільшення має унікальну насамперед сакральну та історичну цінність для усього Прикарпаття. Її мистецьку вартість констатував за результатами фахової експертизи мистецтвознавець-реставратор В. Твердохліб.
Натомість її історична цінність, вважаємо, вперто задекларована у документах. У церковній візитації 1755 р. здійсненої деканом Станіславівським о. Теодором Волькановичем, який, до речі, був парохом тоді у селі, читаємо: «У церкві є два образи. Один більший, а другий малий. Другий образ Пресвятої Діви Марії. На тім образі коронка срібна і серце срібне". Йдеться про образ, який обріс серед місцевих жителів переказами", - коментує історик Ігор Любчик.
З його слів, за результатами мистецтвознавчої експертизи встановили, що раніше корони були намальовані. Без перебільшення коронація ікони у першій половині 18 ст. - це вже вперте свідчення її особливих чудотворних ласк.
"Цікавість викликає й той факт, що це на кілька десятків років раніше, аніж коронація інших ікон у краї. Пізніше коштовну корону зняли й у 1887 р. парафіянка Анелька Майковська зробила пожертву двох корон вже з дорогоцінними каменями.
Чергову унікальність ікони підтверджує вмонтування її в окремий щит з монастирською природою, що не має аналогів серед інших ікон, а з іншого боку - тільки підтверджує історичний взаємозв’язок ікони, джерела і дуба.
Напевне, через своє фахове покликання мене завжди цікавили найменші історичні новинки, пов’язані з історією монастиря, які мені вдавалося виявити. Важливо пам’ятати, що цікавою історичною локацією у цій місцині є, звичайно, не тільки джерело і понад трьохсотлітній дуб, але й цілий своєрідний простір монастирської обителі 18 ст. Пригадую, як рівно 20 років тому з ініціативи та сприяння молодіжної ради села у цій місцині відновили на місці, де стояла колись сьогоднішня церква Воскресіння Христового, пам’ятний хрест.
Ми, напевно, у своєрідному боргу перед пам’яттю попередніх поколінь. Адже, незважаючи на всіх загарбників і недоброзичливяців у часи російської окупації Першої світової війни, перших радянських совітів, нацистської окупації і жорстокої з атеїстичною пропогандою другої радянської окупації, ікона вціліла і дивом збереглася не ушкодженою", - додає краєзнавець.
Сьогодні ця особлива місцина на пограниччі двох громад, яка скликає на щорічну молитву жителів з усюд багато вимагає й від липівчан щодо впорядкування території та встановлення вказівних знаків.
Однак, найбільшою проблемою у спробі своєрідної промоції цього відпустового місця, з яким місцевому люду не справитися самотужки, стало суцільне бездоріжжя на пограниччі Липівки та Братківців, зокрема два кілометри.
"Це якось несправедливо обезнадіює. Акцент на унікальну липівську сакральну спадщину - це ніби своєрідний клич до громадськості, журналістів і представників влади, насамперед обласної, не забути цими двома кілометрами дороги це унікальне місце, якими завжди ходили люди не тільки Липівки, сусідніх Братківців, а й з інших сіл і краю до цілющого джерела.
Нині маємо збагнути, що це не легенди, не домисли та людські перекази, хоча і їх цінуємо як пам'ять, а вперто задекларована намолена історична і мистецька сакральна цінність, яку ми просто зобов’язані пам’ятати і берегти", - наголошує Ігор Любчик.

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Зі старих лип, які посадили німецькі колоністи: на Тисмениччині освятили іконостас у реставрованій кірсі (ФОТО)

Фотогалерея


07.07.2023 6630
Коментарі ()

07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

498
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5143
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1425
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1303
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2567
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3956

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

344

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1178

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1021

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

942
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

257
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10633
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

334
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

599
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5652
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1415
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

293
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

199
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

572 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1005
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

876