На Тисмениччині відбувся традиційний похід вірян з Чудотворною іконою до цілющого джерела, однак до мистецької пам'ятки - суцільне бездоріжжя (ФОТО)

У п'ятницю, сьомого липня, в селі Липівка Тисменицької ОТГ на Прикарпатті відзначатимуть храмове свято, яке відбувається на честь старенької дерев’яної церкви Воскресіння Христового.

До слова, цьому храму вже понад 300 років, інформує Фіртка.

Напередодні свята липівчани та жителі навколишніх сіл традиційно із процесією ідуть до місця початкового розташування церкви в монастирі в західній частині населеного пункту.

До локації віряни урочисто несуть Липівську чудотворну ікону Пресвятої Діви Марії на молитву на місце її об’явлення в лісі біля старого дуба і монастирської криниці.

"В цей день в особливий спосіб гуртується насамперед липівське земляцтво, жителі сусідніх громад, приїжджі гості, які шостого липня процесійною ходою йдуть до відпустового місця (монастирського джерела, яке знаходиться у лісі між селами Липівка (Тисменицька ОТГ) і Братківці (Івано-Франківська ОТГ). Ця процесійна хода направду є вже історичною, традиційною, урочистою і багато в чому особливою. Її відстань у часі міряється століттями.
Невід’ємною складовою процесійної ходи до джерела на старе монастирське місце є Чудотворна ікона. Вона без перебільшення має унікальну насамперед сакральну та історичну цінність для усього Прикарпаття. Її мистецьку вартість констатував за результатами фахової експертизи мистецтвознавець-реставратор В. Твердохліб.
Натомість її історична цінність, вважаємо, вперто задекларована у документах. У церковній візитації 1755 р. здійсненої деканом Станіславівським о. Теодором Волькановичем, який, до речі, був парохом тоді у селі, читаємо: «У церкві є два образи. Один більший, а другий малий. Другий образ Пресвятої Діви Марії. На тім образі коронка срібна і серце срібне". Йдеться про образ, який обріс серед місцевих жителів переказами", - коментує історик Ігор Любчик.
З його слів, за результатами мистецтвознавчої експертизи встановили, що раніше корони були намальовані. Без перебільшення коронація ікони у першій половині 18 ст. - це вже вперте свідчення її особливих чудотворних ласк.
"Цікавість викликає й той факт, що це на кілька десятків років раніше, аніж коронація інших ікон у краї. Пізніше коштовну корону зняли й у 1887 р. парафіянка Анелька Майковська зробила пожертву двох корон вже з дорогоцінними каменями.
Чергову унікальність ікони підтверджує вмонтування її в окремий щит з монастирською природою, що не має аналогів серед інших ікон, а з іншого боку - тільки підтверджує історичний взаємозв’язок ікони, джерела і дуба.
Напевне, через своє фахове покликання мене завжди цікавили найменші історичні новинки, пов’язані з історією монастиря, які мені вдавалося виявити. Важливо пам’ятати, що цікавою історичною локацією у цій місцині є, звичайно, не тільки джерело і понад трьохсотлітній дуб, але й цілий своєрідний простір монастирської обителі 18 ст. Пригадую, як рівно 20 років тому з ініціативи та сприяння молодіжної ради села у цій місцині відновили на місці, де стояла колись сьогоднішня церква Воскресіння Христового, пам’ятний хрест.
Ми, напевно, у своєрідному боргу перед пам’яттю попередніх поколінь. Адже, незважаючи на всіх загарбників і недоброзичливяців у часи російської окупації Першої світової війни, перших радянських совітів, нацистської окупації і жорстокої з атеїстичною пропогандою другої радянської окупації, ікона вціліла і дивом збереглася не ушкодженою", - додає краєзнавець.
Сьогодні ця особлива місцина на пограниччі двох громад, яка скликає на щорічну молитву жителів з усюд багато вимагає й від липівчан щодо впорядкування території та встановлення вказівних знаків.
Однак, найбільшою проблемою у спробі своєрідної промоції цього відпустового місця, з яким місцевому люду не справитися самотужки, стало суцільне бездоріжжя на пограниччі Липівки та Братківців, зокрема два кілометри.
"Це якось несправедливо обезнадіює. Акцент на унікальну липівську сакральну спадщину - це ніби своєрідний клич до громадськості, журналістів і представників влади, насамперед обласної, не забути цими двома кілометрами дороги це унікальне місце, якими завжди ходили люди не тільки Липівки, сусідніх Братківців, а й з інших сіл і краю до цілющого джерела.
Нині маємо збагнути, що це не легенди, не домисли та людські перекази, хоча і їх цінуємо як пам'ять, а вперто задекларована намолена історична і мистецька сакральна цінність, яку ми просто зобов’язані пам’ятати і берегти", - наголошує Ігор Любчик.

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Зі старих лип, які посадили німецькі колоністи: на Тисмениччині освятили іконостас у реставрованій кірсі (ФОТО)

Фотогалерея


07.07.2023 1401
Коментарі ()

24.09.2023
Тетяна Дармограй

Про стан, у якому перебувають рідні зниклих безвісти та практичні поради щодо збереження психологічної рівноваги таким родинам журналістці Фіртки розповіли психотерапевтка Наталія Сабліна та психологиня Олександра Шевченко.

126
17.09.2023
Тіна Любчик

Головні туристичні пам’ятки Вінниці очолює музей-садиба Миколи Пирогова. На запитання: «Що подивитися в першу чергу у Вінниці?» кожен місцевий житель впевнено назве це культове місце.  

830
11.09.2023
Тіна Любчик

З журналісткою Фіртки своєю історією поділився 42-річний Роман Примич, військовослужбовець з Івано-Франківська, який отримав поранення на фронті та зараз перебуває на лікуванні в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

6833 12
07.09.2023
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає, які зміни запланували та як це вплине на темпи мобілізації.

2291
23.08.2023
Тетяна Дармограй

Щоб актуалізувати дані щодо мобілізаційного потенціалу країни, Міністерство оборони України запустило інформаційну кампанію під назвою "Оновлюй дані у ТЦК".  

2226
16.08.2023
Тіна Любчик

В Івано-Франківській обласній клінічній лікарні з початку повномасштабного вторгнення російських військ на територію України медики  активно допомагають нашим захисникам відновити здоров’я після поранень на фронті. Так, цього разу журналістка Фіртки відвідала медичний заклад і поспілкувалася з фахівцями та військовими пацієнтами про роботу відділення травматології.

2477

Усім нам добре знайома старозавітна історія про битву Давида та Голіафа, як протистояння сильному, могутньому загарбнику в рази меншого, але безстрашного молодого та винахідливого Давида.

328

Намагаючись ототожнити історію Русі з історією Московії, нащадки угро-фінів твердять, нібито столиця Русі у 1157 році була перенесена з Києва у Володимир Андрієм Боголюбським. Це відверта брехня. Він зробив Володимир своєю резиденцією, але це не означає, що переніс столицю, бо Боголюбський тоді у Києві не княжив. Київська держава – Русь існувала впродовж IX—XIII століть.

633

Невже ми єдині розумні істоти на весь всесвіт? Ці питання давно хвилюють людство та науковців.

768

Річки у селах — це природні багатства і можливості для туризму. Дізнайтеся, як зберегти та використати річки для розвитку сільського життя.

481
21.09.2023

Лікарі порекомендували робити останній прийом їжі не пізніше ніж за дві-три години до сну.

168
16.09.2023

У селі Братківці комунальне підприємство «Франківськ-Агро» вже вдруге збирає гречку, яку висіяли на цьому полі.  

361
12.09.2023

Майже у всіх їдальнях міста запровадили нововведення — безготівковий рахунок за їжу.

452
16.09.2023

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

313
10.09.2023

У церкві Різдва Пресвятої Богородиці у селі Нижній Вербіж Коломийського району вперше відзначили храмове свято за новоюліанським календарем. Раніше святкування припадало на 21 вересня.

470
08.09.2023

Священник каже: «стосовно заповіді «не вбий» — якби ми читали Святе письмо мовою оригіналу — староєврейською — то там «не вбий» означає «не вбий з корисливих мотивів».

629
04.09.2023

Віра має бути спрямована на Бога і відповідати моральним та духовним нормам, а не базуватися на забобонах  

507
21.09.2023

Головні туристичні пам’ятки Вінниці очолює музей-садиба Миколи Пирогова. На запитання: «Що подивитися в першу чергу у Вінниці?» кожен місцевий житель впевнено назве це культове місце. Музейно-садибний комплекс ім. Пирогова присвяче

169
20.09.2023

Кажуть: така ініціатива уряду — ламає напрацьований механізм швидкої допомоги військовим та соціальної підтримки мешканців громад.   

218
15.09.2023

За матеріалами СБУ підозру у державній зраді отримав народний депутат Нестор Шуфрич.  

905
10.09.2023

Україна отримала під час війни нового міністра оборони. Ним став кримський татарин Рустем Умєров. Він не має стосунку до військової справи, але відомий як вправний перемовник.  

541 1
08.09.2023

Наразі обмеження на виїзд з України діє щодо чоловіків призовного віку, а також окремих посад держслужби та визначених посадових осіб. Інформації про зміни з 1 жовтня щодо обмеження виїзду для жінок на військовому обліку прикордонники не мають.  

605