Протягом 2013-го року Служба автомобільних доріг Івано-Франківської області отримала фінансування лише на 10% від необхідних коштів. А загалом для капітального ремонту прикарпатських автошляхів щорічно потрібно близько 2 мільярдів гривень.
Про це, способи пошуку необхідних коштів та розподіл субвенції на ремонт доріг ітитметься цими днями на сесії Надвірнянської міської ради.
Наведені дані оприлюднили після кількох запитів депутата Івано-Франківської обласної ради Володимира Грабовецького стосовно ремонту асфальтного покриття автошляхів області.
Після звернення обласного обранця на початку села Пнів Надвірнянського району з обох сторін дороги встановили дорожній знак, який забороняє рух вантажних автомобілів. Такий самий заборонний знак встановили на усіх в’їздах у місто Надвірна. Тепер, згідно заборонних знаків, вантажівки змушені рухатися по об’їзній дорозі «Надвірна-Бистриця» вулицею Кармелюка міста Надвірна та вулицею Мозолівка села Пнів. Адже через постійний транзитний рух вантажівок нищиться асфальтне покриття доріг населених пунктів.Проте вимоги встановлених знаків не виконуються через вкрай незадовільний стан місцевої об’їзної дороги. Великогабаритний транспорт продовжує руйнувати місцеві автошляхи.
«Об’їзна дорога знаходиться в край незадовільному стані. А працівники «Надвірнянського райавтодору» не спроможні вжити жодних заходів. Окрім того, що важкий транзитний транспорт нищить місцеві дороги, ми ще й наражаємо наших дітей на небезпеку. Через таку безвідповідальність чиновників можуть постраждати як самі водії, так і пішоходи», - коментує депутат Івано-Франківської обласної ради Володимир Грабовецький.
Депутат облради надіслав депутатське звернення керівництву філії «Надвірнянський райавтодор» з вимогою надати інформацію про фінансування ремонтних робіт протягом минулих років та про виконання робіт з відновлення дорожнього покриття.
В січні 2014 року працювала комісія Служби автомобільних доріг Івано-Франківської області на рівні заступника начальника служби по обстеженню автомобільної дороги «Надвірна-Бистриця». Дорожники склали дефектні акти та кошторисну документацію на проведення ремонту об’їздної дороги.
У своїй відповіді на депутатський запит Володимира Грабовецького «Надвірнянський райавтодор» повідомив, що не в змозі запевнити у виділенні коштів на проведення ремонти робіт вказаних автошляхів. Райавтодор нарікає на тотальне недофінансування та брак коштів.
«Через відсутність мінімального державного фінансування стан автомережі області з кожним роком погіршується. Підняття цін протягом останніх років на дорожньо-будівельні та паливно-мастильні матеріали з боку постачальників Укравтодору призвело до ще менших об’ємів робіт. Згідно державних норм фінансування ремонту та утримання доріг області наш край був фінансово забезпечений коштами в 2012-му році менше на 6,7% від річної потреби на дороги місцевого значення. В 2013-му році забезпечення було передбачено лише на 10% від необхідних коштів. Державні організацій області вже 7-8 років працюють в режимі трьохденного робочого тижня через відсутність матеріалів та фінансування з боку держави», - йдеться у відповіді «Надвірнянського райавтодору».
«За попередньої влади бюджет країни складався з того, що будь-які реалізовані державні проекти, програми та фінансування державних підприємств пов’язані на «відкатах». Чиновник, який приймав рішення, отримував за нього майже половину вартості наданих державі послуг. Тому, на фоні отих корупційних схем, гроші, які потрібні на будівництво доріг області, їхню експлуатацію так і не використовувалися за призначенням. Склалася ситуація, що «люди на місцях» стали заручниками ситуації та безвідповідальної господарської політики попередньої центральної влади. Якщо нам вдасться зламати та викрити корупційні схеми, то гроші, звісно, знайдуться не тільки на будівництво та ремонт доріг, а й на дитячі садочки, школи, будівництво газопроводів у селах Івано-Франківщини та на інші соціальні об’єкти», - вважає депутат Івано-Франківської обласної ради Володимир Грабовецький.
Обласний обранець отримав й лист-копію, яку підготувала Служба автомобільних доріг області колишньому керівництву Івано-Франківської обласної державної адміністрації. Згідно документу, для комплексного відновлення та підвищення транспортно-експлуатаційних характеристик автомобільних доріг та інженерних споруд на них, з урахуванням зростання інтенсивності руху і осьових навантажень відповідно до діючих нормативних вимог щодо міжремонтних термінів необхідно щорічно проводити капітальний ремонт 459 кілометрів доріг. На ці роботи необхідно біля 2 мільярдів гривень.
«Усі ці цифри свідчать про халатність колишнього державного керівництва у сфері дорожньо-транспортного господарства. Разом з цим, проблема катастрофічного стану місцевих автошляхів не залишиться без моєї уваги. Спільно з громадою ми доб’ємося, що кожна копійка виділених коштів вкладалася у асфальтне покриття, а не осідала у чиновницьких кишенях», - переконує Володимир Грабовецький.
Володимир Куць