На рекламу мера Івано-Франківська з бюджету витратили 38 мільйонів гривень

Мешканці Івано-Франківська заплатили за рекламу міського голови понад 38 мільйонів гривень. Найбільше коштів витрачали ближче до місцевих виборів. За рік до виборів ця сума становила 18 мільйонів гривень. Рух ЧЕСНО підрахував, скільки коштував містянам піар мера-“свободівця”, надіславши запити до міськради Франківська та проаналізувавши рішення виконкому. 

Івано-Франківська міська рада затвердила кілька програм розвитку міста, зокрема на 2016-2020 та 2020-2025 роки. Саме в них заховані витрати на висвітлення діяльності міського голови. Обидві програми містять підпрограми “Доступ громадян до публічної інформації органів місцевого самоврядування міста Івано-Франківська”, інформує Фіртка з посиланням на ЧЕСНО.

Зі складом міськвиконкому, який ухвалював рішення, можна ознайомитися на сайті. Фактично лише шестеро з двадцяти шести членів виконавчого комітету наразі не пов’язані з місцевою владою та партією ВО “Свобода”. А решта двадцятеро або є представниками ВО “Свобода”, або працюють в органах виконавчої влади. Саме їхніми голосами на засіданнях виконкому ухвалюються рішення про виділення коштів.

Наведені нижче скриншоти дають уявлення про те, скільки грошей заплатили та за які послуги. І це лише за 2016 рік.

Скриншот із сайту E-Data – витрати на висвітлення інформації про діяльність органу місцевого самоврядування 2016 року

Агенція новин “КУРС” ще 2016 року розслідувала, як витрачаються кошти з міського бюджету на рекламу мера Руслана Марцінківа. Саме того року почалася “співпраця” міської ради з національним телеканалом “5 канал” – понад 600 тисяч гривень було виділено для виготовлення програм “Особливий погляд”. Зазначимо, що 2016 року кошти на рекламу міського голови з бюджету міста виділяли без належних рішень чи розпоряджень. Загальна сума витрат сягнула 1 054 833 гривні.

Протягом 2017-2020 років виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради на підставі зазначених вище програм ухвалив 28 рішень про виділення з місцевого бюджету коштів засобам масової інформації на інформування мешканців міста про діяльність міського голови. Загалом для місцевих і загальноукраїнських ЗМІ було виділено 37 мільйонів гривень як оплата за телесюжети, статті, відеоролики, записи програм та ефірний час. 

Кошти на виконання підпрограми “Доступ громадян до публічної інформації органів місцевого самоврядування міста Івано-Франківська” виділяли від 2017 року дотепер. Найменше грошей витратили 2017-го – 575 тисяч гривень. Тоді виконком ухвалив лише одне рішення. 2018 року виконавчий комітет ухвалив 7 рішень, якими виділив 9,028 мільйона гривень. Торік таких рішень було вже 11 і виділено 18,052 мільйона гривень. А цьогоріч станом на початок вересня ухвалено 9 рішень та виділено з місцевого бюджету 9,32 мільйона гривень. Зауважимо, що рік ще не добіг кінця, та й ситуація з коронавірусом теж могла позначитися на рівні надходжень і витрат. Отже, видатки на піар з бюджету зростали саме до виборчого періоду.

Протягом п’яти останніх років з міського бюджету сплачували місцевим та загальнонаціональним ЗМІ – загалом 14 юридичним особам. Рух ЧЕСНО проаналізував, яким саме виданням, сайтам і телеканалам переказували кошти за висвітлення інформації про діяльність міського голови. 

Кому платили з бюджету за рекламу Руслана Марцінківа

Міська рада протягом чотирьох років виділяла кошти на розміщення інформації про Руслана Марцінківа в загальнонаціональних ЗМІ. Відповідно до рішень виконкому, бюджетні гроші отримували дві київські компанії – ТОВ “Рекламна агенція “ТВ-Комерц Груп” і ТОВ “Телерадіокомпанія “Експрес-Інформ ТВ”. Згідно з даними YouControl, першу фірму очолює Олександр Онисович, колишній комерційний директор “5 каналу”. Власником 90% другої компанії є директор департаменту розвитку “5 каналу” Олександр Адаменко. За даними пошуково-аналітичної системи “007”, виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради цим двом підприємствам перераховував кошти “за виготовлення та трансляцію сюжетів у програмі “Час громад”, “висвітлення діяльності Івано-Франківської міської ради” та “виготовлення й розміщення відеосюжетів”.

Понад пів мільйона гривень отримав ФОП Лежанін Олексій Олександрович за написання сценаріїв для телепрограм і виготовлення відеоматеріалів. За інформацією агенції новин “КУРС”, Олексій Лежанін є керівником ТОВ “Євразія Медіа”, яке виготовляє програму “Особливий погляд” для “5 каналу”. 

Відео програми “Особливий погляд” на офіційній сторінці Руслана Марцінківа у Facebook

Від 2016 року триває постійна співпраця з частиною місцевих ЗМІ. Крім коштів, переказаних на рахунки приватних медіа, міська рада виділяла гроші й комунальним телеканалам і газетам. Наприклад, ТРК “Вежа” від 2016-го до вересня 2020 року одержала фінансування з міського бюджету в розмірі 21 457 500 гривень. Саме 2016-го розпочалося регулярне висвітлення діяльності мера та міської ради на “Вежі”. Зокрема, щочетверга відбувається вечірній ефір програми “Запитай у влади”, у якій Руслан Марцінків відповідає на запитання містян. 

Відповідь на запит щодо виділення коштів з міського бюджету ТРК “Вежа”

Зазначимо, що ОТБ “Галичина” є обласним телеканалом і на його функціонування протягом 2015-2020 років було виділено з обласного бюджету 42 044 772 гривні. Обласне телебачення “Галичина” отримало чи не найбільше коштів з місцевого бюджету. За даними аналітичної системи “007”, від 2016 року дотепер ОТБ “Галичина” також одержувало гроші з міського бюджету за висвітлення діяльності голови міста Руслана Марцінківа. 

Заснована міськрадою газета “Західний кур’єр” у період від 2016-го до 2020 року отримала з бюджету 10,1 мільйона гривень на діяльність ЗМІ.

Скриншот відповіді на запит публічної інформації щодо виділення коштів з місцевого бюджету для газети “Західний кур’єр”

Кожним з ухвалених виконавчим комітетом рішень гроші виділялися й ТОВ “Телерадіокомпанія “РАІ”. Згідно з даними пошуково-аналітичної системи “007”, ТРК “РАІ” отримувала від виконкому Івано-Франківської міської ради кошти “за послуги з висвітлення діяльності органів місцевого самоврядування” та “за послуги з трансляції програми “Новий погляд”. Саме в передачі “Новий погляд” щочетверга Руслан Марцінків розповідає про свою роботу. 

Скриншот анонсу щочетвергового ефіру на офіційній сторінці Руслана Марцінківа у Facebook 

Дочірнє підприємство “Галицький кореспондент” ТОВ “Медіа Альянс”, якому належить газета та сайт “Галицький кореспондент”, теж одержувало кошти за висвітлення діяльності органів місцевого самоврядування.

Від 2016 року виконавчий комітет регулярно перераховує оплату місцевому телеканалу “402” за ті самі послуги з висвітлення інформації про діяльність міської ради. За цей період було зроблено майже 30 платежів. 

Філія ПАТ “Національна суспільна телерадіокомпанія України” “UA: Карпати” отримувала гроші за висвітлення діяльності міськради в ефірі програми “Новини. Івано-Франківськ”. Загалом було зроблено більш ніж 10 платежів. 

Понад 30 разів міськвиконком своїми рішеннями виділяв кошти ТОВ “Радіокомпанія “Західний полюс”. Це місцева радіостанція, де щочетверга у прямому ранковому ефірі Руслан Марцінків розповідає про стан справ у місті.

Скриншот зі сторінки радіо “Західний полюс” у Facebook

Часопис “Вперед” 6 разів отримував кошти за підпрограмою “Доступ громадян до публічної інформації органів місцевого самоврядування міста Івано-Франківська”. 8 платежів виконком здійснив на рахунки газети “Галичина” та її сайту. А за розміщення матеріалу в журналі “Європа – Центр” виконком заплатив 20 тисяч гривень ТОВ “Видавничий дім “Європейський Платинум Стандарт”, що зареєстроване в Києві. 

Крім того, відповідно до підпрограми “Доступ громадян до публічної інформації органів місцевого самоврядування міста Івано-Франківська”, кошти з місцевого бюджету отримували ще 4 підприємці. ФОП Горбкова Любов Дмитрівна протягом кількох років одержала 30 платежів від виконкому. У додатках до рішень виконавчого комітету поряд із прізвищем ФОП Горбкової було зазначено ще й редакцію місцевої газети “Репортер”. 

ФОП Моспанюк Оксана Анатоліївна 4 рази згадано в рішеннях виконавчого комітету як надавача послуг з висвітлення інформації про діяльність органів місцевого самоврядування. Оксана Моспанюк є працівницею телеканалу “402” та радіо “Західний полюс”. 

ФОП Колодчак Романа Василівна одержала 8 платежів за висвітлення діяльності органів місцевого самоврядування у виданні «Версії.іф». ФОП має КВЕД щодо посередництва в розміщенні реклами та діяльності рекламних агенцій. 

Нагадаємо, Рух ЧЕСНО писав, що у Франківську політики почали “працювати” з потенційними виборцями задовго до офіційного старту виборчої кампанії.

 

 


01.10.2020 16907 2
Коментарі (2)

Онікій 2020.10.01, 17:54

38 млн , просто бахнутися , це ж яким гандоном треба бути щоб стільки потратити на вибори

Іван 2020.10.01, 22:39

Як мер пише "Далі буде"

04.10.2024
Микола Сторожовий

Підприємство продали з молотка за рекордні 2,6 мільярда гривень. Але в місті майже одразу ж почались розмови про помилку та зайву цифру у виграшній пропозиції, змову задля анулювання результатів торгів і розчищення землі в центрі Франківська під нову грандіозну забудову.

3231
28.09.2024
Вікторія Матіїв

Про свій досвід еміграції у Сполучені Штати Америки журналістці Фіртки розповіла прикарпатка — 23-річна Тіна Любчик.  

1354
19.09.2024
Вікторія Косович

Про те, як великі компанії й підприємства області розвивають свій бізнес, удосконалюють виробництво та експортують свій товар в Європу та інші країни в умовах повномасштабної війни, розповідає Фіртка.  

1463
10.09.2024
Вікторія Косович

Про те, чим живе притулок та як там рятують й піклуються про братів наших менших, журналістка Фіртки поспілкувалася з волонтеркою та працівницею прихистку "Рудий пес" Любов'ю Філь.

2583
01.09.2024
Діана Струк

Про те, як підготувалися до нового навчального року в Івано-Франківській громаді, журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради Вікторією Дротянко.

2310
23.08.2024

В умовах воєнних дій та масової міграції українців за кордон, багато дітей змушені навчатися у двох школах одночасно. Це створює значні психологічні та фізичні виклики, адже дитині доводиться пристосовуватися до двох різних навчальних програм і соціальних середовищ.

2244

Протягом місяця на різноманітних інтернет-ресурсах та соцмережах розкручується тема «гоніння на православних і заборона УПЦ». Почався цей галас відтоді як Верховна Рада ухвалила законопроєкт №8371 про регулювання діяльності релігійних організацій, що мають керівний центр у росії.

208

Усі ми хочемо бути здоровими та щасливими, але, на жаль, складовою людського життя є хвороби. Хвороби, які роблять людське життя складнішим і менш радісним, з'являються з різних причин.

1443

Роми таємничий народ, про який ми знаємо багато і водночас нічого. Здебільшого наші знання про ромів ґрунтуються на  стереотипах пов’язаних з ними: віщуни, гадання, конокради, прохачі, але все ж таки, що насправді ми про них знаємо?   

2196

Нова війна нагадує нам події минулих століть. Загарбники завжди руйнують і крадуть, Україна переживала це не один раз. Дві українські ікони за різних обставин покинули територію України, щоб прославитися у чужій. Ми повинні пам’ятати та цінувати те, що належало українському народові.  

2942
01.10.2024

Ягідництво на Прикарпатті, завдяки сприятливим особливостям регіону, набирає дуже серйозних обертів.  

492
28.09.2024

Чи дозволені банани після видалення жовчного міхура? Дієтологи дають поради про особливості харчування після операції.

627
23.09.2024

Зелений чай — найпопулярніший напій, попит на який щороку зростає у всьому світі. Його виготовляють з листочків чайного дерева Камелія, які готують на пару, або обсмажують, потім пресують і сушать.

637
30.09.2024

Згромадження Сестер Пресвятої родини виникло у 911 році, засновницею є сестра Теклі Юзефів.  

480
25.09.2024

Гошівський монастир — греко-католицький монастир Чину святого Василія Великого у селі Гошеві, що на Івано-Франківщині.  

15928
20.09.2024

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

2834
16.09.2024

Перший такий фестиваль на Міжнародному рівні відбувся вперше в Україні в Гошеві у 2015 році.  

1107
25.09.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

26584 1
30.09.2024

Оксана Савчук заявила, що йдеться про постанову Центральної виборчої комісії України від 20 вересня щодо впорядкування та зміни виборчих дільниць.  

962
27.09.2024

Пропозиції Асоціації міст України до проєкту Держбюджету-2025 підтримав Комітет Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування 26 вересня 2024 року.  

820 2
24.09.2024

Національна рада Швейцарії визнала Голодомор 1932–1933 років в Україні актом геноциду. Про це повідомила пресслужба Музею Голодомору, пише Фіртка. Відповідну декларацію було схвалено у вівторок, 24 вересня, 123 голосами «за».

627