«На прощання почула, що переживу всіх своїх дітей»: як франківці ходили до ворожбитів і чому цього робити не варто

Українські реалії такі, що у скрутному становищі ми, ймовірніше, звернемось до баби Євдокії або знахаря Миколи, аніж до психотерапевта. Далеко не усі розуміють наслідки та шкоду для людини, яка потрапляє у сферу впливу сил та осіб, що не мають нічого спільного з людськими чеснотами.

В Івано-Франківську безліч оголошень з обіцянками допомогти у будь-якій складній життєвій ситуації: вилікувати від усіх хвороб, причарувати людину, примножити успіх та гроші, вилікувати від алкоголізму чи позбавити безпліддя... Розповісти, що чекає вас у майбутньому? Є й така послуга. Так, вірити в це чи ні – вибір кожного, але заперечувати той факт, що ворожіння почасти межує з шахрайством – вкрай складно.

Прейскурант у представників цієї професії коливається від ста п’ятдесяти до десятків тисяч гривень. Бо ж часто буває, що приходиш з однією бідою, а виявляється, що, окрім того, ще є багато проблем, які вирішуються тільки за окрему плату. У кожного з них свої методи роботи. Хтось використовує карти, інші зливають на віск, одні – бачать майбутнє на кавовій гущі, немало – розповідають про долю по лініях на долонях…

Психолог Тарас Нестеренко ділиться, що одна з найважливіших рис дорослої та зрілої особистості – здатність брати на себе відповідальність за вчинки та їхні наслідки. Він наголошує, що насамперед до ворожок ходять ті люди, які не хочуть або не вміють відповідати за свої дії та самостійно змінювати щось в житті. Інша категорія людей, які звертаються до магії – ті, які перепробували всі традиційні методи, як, наприклад, медикаментозне лікування хвороби, та це їм не допомогло.

«95% ворожок не допоможуть, а інші 5%, які, можливо, мають «дар» за допомогою своїх здібностей підкажуть варіанти виходу із ситуації, і знову ж таки порекомендують зробити певний вибір та взяти на себе вищезгадану відповідальність. Безперечно, ворожки вміло маніпулюють людською свідомістю, і тому ми сліпо довіряємо їм. До слова, вчені, лікарі та психологи дослідили, що коли людина міняє світогляд, то навіть тяжкі хвороби частково або повністю відступають без медикаментозного лікування, а відомий психоаналітик Карл Густав Юнг стверджував: «Якщо ми не усвідомлюємо, що відбувається у нас всередині, то ззовні нам здається, що це доля». Не секрет, що ворожбити завжди користувались тим, що до них приходять люди в стресовому стані, яким можна вбити в голову все, що завгодно й непогано на цьому заробити, – уточнює психолог.


Герої цього матеріалу зовсім різні люди: у них різні професії, різний вік, різні вподобання та життєві шляхи. Проте є те, що їх об’єднує – кожен мав справу з ворожбитами. Розповідаємо, чим це для них закінчилось.


Історія Марії

Жінці за шістдесят. Вона – самотня пенсіонерка. Але у розмові часто згадує про своїх трьох діток. Називає їх Ангелами. А вони й, справді, на небі – здалека споглядають на сердешну матір. Марія ділиться своєю історією із щемом у грудях і сльозами на очах.

У тридцять п’ять років я залишилась вдовою з трьома дітьми. Багато працювала, а ще більше мала хатніх обов’язків. Мої дні стали однаково важкими та довгими. Знаєте, мабуть, я поховала себе разом з чоловіком, та єдине, що мене хвилювало – поставити на ноги дітей. І ось за рік після смерті чоловіка, мій молодший син захворів на рак. Того дня, коли я про це дізналась, у мене вдруге земля втекла з-під ніг. Нам заледве вистачало на їжу й оплату комунальних послуг, а тут ще й така біда. Вибору у нас не було: лікування тривало, але сину краще не ставало.

Тоді моя сусідка порадила мені ворожку, яка не тільки «бачить майбутнє», а й «може допомогти вилікуватись». Мій син одразу відмовився від такої витівки, а я, розбита горем мама, побігла до неї й була готова віддати їй усі гроші, що мала, аби тільки вона допомогла моїй дитині. Я була шокована та налякана, коли вона сказала, що мій син помре, тому немає сенсу витрачати кошти на традиційне лікування. У кінці сеансу вона тільки додала, що може продовжити йому життя, але це не дешеве задоволення, бо на це потрібно багато життєвої енергії.

Прийшовши додому, я розповіла своїм старшим дітям слова ворожки, а вони тільки насварили мене та заборонили до неї звертатись знову. Однак, тоді мене вже не могло щось зупинити – я прагнула зробити все, щоб мій молодший син жив якомога довше. Мій другий візит до цієї жінки, якщо не помиляюсь, на ім’я Людмила, був й останнім. Я принесла їй тільки половину суми, що дуже обурило Людмилу. Вона розгнівалась та кричала, мовляв, якщо мені не потрібно, аби син жив, то для чого я витрачаю її час. Вона випроваджувала мене зі своєї домівки з нецензурною лексикою та побажанням смерті всім членам моєї сім’ї. На прощання вона крикнула мені, що я переживу всіх своїх дітей.

Мій молодший син таки помер. Останнім з моїх дітей. Він прожив ще десять років з хворобою, а двоє старших загинули в авіакатастрофі через два роки після мого візиту до тієї аферистки. Я часто замислююсь, чи не покарання це мені за те, що довірилась шарлатанці. Я ж вірую у Бога, а таке зробила. Я застерігаю усіх від таких дурощів. Що отримала я? Тепер я мама, у якої немає дітей.


Історія Олександра

Чоловіку за тридцять. Він – автомеханік, має дружину та двох дітей. Олександр каже, що ходив до ворожки, коли йому було двадцять три, бо хотів дізнатись, чи не зраджує йому кохана – та, що теперішня дружина.

Моя знайома розповіла про жінку, яка гадає на картах Таро. Раїса, так вона представилась, не дала мені й слова промовити, як почала розповідати про те, що бачить на мені порчу, яку може зняти тільки вона. Мене це повеселило, але я не поспішав тікати звідти. Вислухав, що зі мною може трапитись через п’ять років, а саме: інсульт, інвалідний візок та самотність. Щоб обійти таку біду, треба було немало-небагато: заплатити шістсот гривень та принести грудку землі з кладовища. Як мав відбуватись ритуал, я так і не зрозумів, бо робити цього, звісно, не збирався.

На мої слова про недовіру ворожці, та одразу почала огризатись. Коли ж сказав, що прийшов, аби запитати про дівчину, а не про себе, жінка попередила, що мені поки що немає сенсу будувати сім’ю. Пояснюючи, що спершу треба зупинити дію порчі, а вже потім думати про майбутнє сімейне життя. Ми розійшлись на досить сумній ноті: Раїса запевнювала мене, мовляв, якщо повернусь до неї – вона мені допоможе, якщо не прийду – буду нещасним та все життя піде шкереберть.

Ну що сказати, зараз я досить щасливий та здоровий. Мені трохи соромно розказувати цю історію, адже я дорослий свідомий чоловік, а таким страждав. Дружина теж не зраділа, коли дізналась, що у мене були сумніви стосовно неї, але ми це проговорили та відпустили. Моя усім порада: хочете дізнатись правду – говоріть одне з одним, а хочете кваліфікованої допомоги – йдіть до психотерапевта.


Історія Олени

Жінці за сорок. Вона – вчителька в школі, а на вихідних співає в церковному хорі. У Олени складна доля, але вона вірить у чудо. Олена з чоловіком переконані, що Бог незабаром подарує щастя, тепло та затишок їхній домівці. Проте, признається, шукала допомоги часто не там, де варто було б.

За п’ять років я обходила близько двадцяти ворожок. Одні зливали на віск, інші розкладали карти, треті читали на каміннях чи кристалах, а ще були ті, які гадали по фото та дистанційно. Одним словом, усіх способів й не пригадаю. До них я зверталась з однією метою – дізнатись, чи стану матір’ю, але відповіді у всіх були різними. Раділа, коли казали, що дитинка з’явиться, і плакала, коли казали, що кожна моя вагітність буде швидко перериватись. Здебільшого, аби цьому перешкодити, потрібно було провести якийсь ритуал за додаткову плату. Хоча була жінка, яка «бачила», що наша пара – безплідна та радила мені взяти дитинку з дитячого притулку. Я б швидше назвала її вмілою психологинею, аніж обдарованою потойбічними силами. Але на ній мої походеньки до таких аферистів й закінчились. Я витратила багато грошей, зусиль та часу, а отримала сумний досвід.

Ті роки виправдовую тим, що була надзвичайно виснажена та у повній безвиході. Сьогодні я більш схильна довіряти релігії та сподіватись на Божу волю. Навчилась не чекати, що мені «розкажуть» моє майбутнє та не перекладати відповідальність за свою долю на когось, а самостійно шукати вихід із ситуації.

Церква критично ставиться до ворожіння та будь-яких чарів. Усі вони – тяжкий гріх. Сумніватись у цьому немає сенсу, адже, звертаючись до таких речей, людина надає їм сил і можливостей, які притаманні тільки одному Богу. Про це нам каже перша заповідь Закону Божого, тому ставити на місце Бога якусь особу, річ або сили – неприпустимо.

«Колись не було такого доступу до інформації, а зараз ви просто зайдіть в Інтернет: там рясніють тисячі оголошень від різних мольфарів, хіромантів та екстрасенсів. У цих людей одна ціль – матеріальне збагачення. Ми, як християни, маємо знати офіційну позицію церкви: звертатись до таких речей – тяжкий гріх. Бог знає все: минуле, теперішнє, майбутнє. Проте Бог не втручається в те, що знає. А ми, християни, маємо здаватись на волю Божу. Нам ніхто не забороняє в молитвах просити у Господа ласки, застерегти й оберегти нас, подарувати нам щось. Проте, звертаючись до інших сил, ми одразу заперечуємо свою віру. Відтак нашими союзниками є молитва, носіння чесного жертовного хреста, гарне духовне життя та невіра в такі речі», – пояснює отець Володимир Широкий.


13.11.2020 Тетяна Дармограй 18823 1
Коментарі (1)

Ярослав 2020.12.04, 20:53

Майстер не той що знає , а майстер той що має інструменти ; народне прислів"я . Я теж можу закупити деякі речі при ворожінню і дурної людям говорити і мати гроші на дурняка . Але потім можуть бути плачевні результати .

09.06.2023
Тетяна Дармограй

Мама та спеціалістка Вікторія Романюк розповіла журналістці Фіртки про симптоми сина, які змусили насторожитися, з якими викликами стикнулась сім'я, що повинні робити батьки для адаптації дітей з аутизмом у суспільстві та як життєва ситуація підштовхнула до відкриття центру.

3190
29.05.2023
Тетяна Дармограй

Як українським енергетикам вдалось оперативно відновити енергетичний баланс та забезпечити постачання електрики споживачам після руйнувань, здійснених Росією та чи можливі відключення світла влітку, як це було взимку — дізнавалась Фіртка. 

898
22.05.2023
Уляна Мокринчук

Як протидіяти домашньому насильству, які є різновиди насильства, куди звертатись жертві, як розпізнати кривдника та як допомогти пережити нелегкий час тому, хто постраждав, журналістка Фіртки дізналась у психологині Валерії Худзіцької.

699
14.05.2023
Тіна Любчик

Василь Стефурак, голова «Асоціації вівчарів» розповів Фіртці, чи легко сьогодні відновлювати промисли, що були популярні в горах ще пів століття тому та як на розвиток сільського господарства повпливала повномасштабна війна на території України. 

10530 8
03.05.2023
Тетяна Дармограй

На початку 2023 року у Міністерстві оборони України зазначали, що у масовій мобілізації немає потреби. Щоправда, із застереженням, що ситуація може змінитися.  

2805 1
19.04.2023
Тіна Любчик

В рамках відзначення Дня першої пластової присяги та програми «Івано-Франківськ — місто Героїв» відкрили та освятили анотаційну дошку Назарію Лугарєву, очільнику пластової станиці міста, який загинув у боях за незалежність України. 

2068

Як московити крали історію наших предків.

492

Верхівка УПЦ(МП) послідовно перетворювала своїх вірян  на релігійних фанатиків, які зможуть в будь-який час захистити їхні інтереси.

271

До Путіна явився Голова конституційного суду РФ Валерій Зорькін, який приніс копію «сенсаційної» мапи Європи, на якій нібито нема України. Проаналізуємо, чи це так. 

813

Рання історія Білгороду, як поселення Київської Русі: думки, навіяні останніми подіями у Бєлгородській області РФ. 

840
06.06.2023

Василь Стефурак, голова громадської організації «Асоціація вівчарів», вже 10 років займається вівчарством на Коломийщині. Так, у його господарстві в селі Молодятин не лише вівці та барани. Тут розводять ще й кіз, з молока яких виготовляють крафтові сири.  

245
01.06.2023

В умовах війни та стресу харчові звички зазнають зміни. Нерідко — негативних.  

346
27.05.2023

Багато хто вважає, що перед варінням гречку промивати не треба, тому що ця процедура є "необов'язковою".  

566
09.06.2023

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

266
06.06.2023

Журналістка Фіртки поговорила з отцем УГКЦ Іваном Жуком, чи є якісь вказівки стосовно одягу вірян та чи може священник зробити зауваження з цього приводу.

251
01.06.2023

Церква бачить шлюб як основу для створення сім'ї та продовження роду. Він передбачає народження та виховання дітей в дусі віри, сприяє їхньому духовному та моральному розвитку.  

509
27.05.2023

Священник – посередник і духовний провідник, що відіграє важливу роль у сповіді. Його присутність і служіння сприяють відкриттю, покаянню та духовному відновленню. Втім, нерідко запитання про збереження таємниці сповіді викликає роздуми.

579
05.06.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

5860
09.06.2023

Будь-які мирні переговори з Росією стануть можливі тільки, якщо у росіян зміниться інтерес у цій війні.  

170
04.06.2023

Відповідаючи на запитання про перспективи вступу України до НАТО, Воллес зазначив, що існують розбіжності щодо шляху Києва до вступу. Міністр сказав, що НАТО, як і ЄС, не має повторювати помилок минулого, надаючи багато обіцянок таким кандидатам, як Україна.

306
31.05.2023

Законопроєкт про виплати військовим, який парламент ухвалив у першому читанні 30 травня, остаточно можуть ухвалити в середині червня.  

466
26.05.2023

Президент Володимир Зеленський, коментуючи продовження "економічного безвізу" з ЄС, заявив, що у процесі просування України у Євросоюз таку лібералізацію потрібно буде зробити постійною.  

546