На Прикарпатті впровадили Правила безпеки з улаштування, безпечної експлуатації та утримання гірськолижних трас.
Першу редакцію Правил безпеки з улаштування, безпечної експлуатації та утримання гірськолижних трас фахівцями Державного підприємства «Карпатський експертно-технічний центр Держгірпромнагляду України» розроблено у відповідь на на Відкритий лист ініціативної групи громадян та у зв’язку з проведенням у листопаді 2012 року перевірки готовності об’єктів туристичної діяльності до гірськолижного відпочинку у зимовий період 2012-2013 рр.
Також, як розповідає технічний експерт ДП «Карпатський ЕТЦ» Володимир Шевлюк, необхідність у розробці та впровадженні подібних правил виникла задля впорядкування катання на гірськолижних трасах, підвищення безпеки на гірськолижних трасах, відповідно - зменшенні числа нещасних випадків при катанні. Головною метою розробників Правил безпеки з улаштування, безпечної експлуатації та утримання гірськолижних трас було підвищити безпеку, власне, самих гірськолижних трас. Адже до того як документ виник самого поняття «гірськолижна траса» не існувало. В багатьох випадках це було просто місце для катання нічим не підготовлене. Відповідно, власник за те що там відбувається не ніс жодної відповідальності.
Отже, як стверджує Володимир Шевлюк, проблемою є те, що зараз сама безпека на гірськолижних трасах більшою мірою залежить від порядності власника який її експлуатує. То ж чим більше людина турбується про власний імідж, імідж гірськолижного курорту, тим ретельніше цю трасу готує і на ній є більше необхідних засобів безпеки – огороджень, інформації.
Правилами безпеки з улаштування, безпечної експлуатації та утримання гірськолижних трас передбачено впровадження, так званої, паспортизації всіх гірськолижних трас, які експлуатуються суб’єктами підприємницької діяльності. Паспортизація допомагає упорядкувати траси, класифікувати їх за степінню складності, показує де саме повинні бути встановлені відповідні знаки, огородження, якими вони мають бути, де повинні знаходитися захисні мати.
При розробці класифікації фахівці ДП «Карпатський ЕТЦ» керувалися французьким варіантом класифікації. Це передбачає поділ трас на чотири ступені складності: чорна – найскладніша, червона – середньої складності, синя – легка, зелена – для початкіців. Все залежить від ряду факторів, в основному, рельєфного. На трасах розміщуються відповідні умовні знаки деякі з яких наведено в Правилах безпеки з улаштування, безпечної експлуатації та утримання гірськолижних трас.
Паспортизацію гірськолижних трас уже проведено майже стовідсотково на ГК «Буковель», що становить близько 50 кілометрів трас які упорядковані, обладнані системою усніження, що і відображено в паспортах, планах трас. По-новому тут проведено геодезичну зйомку, тощо.
В планах фахівців повна паспортизація гірськолижних трас гірськолижних комплексів «Плай», «Драгобрат», у Вишгороді, Водяниках.
Впровадженню Правил безпеки з улаштування, безпечної експлуатації та утримання гірськолижних трас був присвячений семінар який протягом двох днів проводився в Державному підприємстві «Карпатський експертно-технічний центр Держгірпромнагляду України».
В рамках семінару фахівці з різних областей України почули курс лекцій і обговорили актуальні проблеми щодо застосування в наглядовій діяльності Правила безпеки з улаштування, безпечної експлуатації та утримання гірськолижних трас, Під час семінару також обговорювалися вимоги до проектування та екплуатації гірськолижних трас, небезпечні фактори які є на гірськолижних трасах, тощо.
Присутні на семінарі відвідали райони де знаходяться найбільш популярні гірськолилижні траси і ознайомилися з їх теперішньою будовою та облаштуванням – засобами огородження, уловлювання лижників, безпеки та інформаційними знаками.