На Прикарпатті створено 22 територіальні виборчі дільниці для проведення місцевих виборів

На Прикарпатті створено 22 територіальні виборчі дільниці для проведення цьогорічних місцевих виборів. Вони проходитимуть за новою виборчою системою.

Про головні застереження щодо умов обирання місцевої влади прикарпатцями розповів консультант з юридичних питань Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Андрій Деркач, пише Фіртка з посиланням на Суспільне.

Громади до 90 тисяч виборців - це громади, в яких життя велося за мажоритарною системою

На цьогорічних виборах можна кандидувати самовисуванцем у громадах, у яких налічується 10 тисяч виборців і більше. На попередніх - 90 тисяч виборців і більше.

"Ще в процесі обговорення законодавчих змін ми відстоювали єдину цифру - що проведення виборів за пропорційною системою має відбуватися виключно в площині "90 тисяч і більше". Ми повинні проводити вибори по системі пропорційних виборів, коли всі кандидати у владу ідуть від партійних організацій", - каже Андрій Деркач.

За його переконаннями, саме у великих громадах зосереджене політичне життя. У них діють первинні осередки політичних партій. Вони мають розвинену структуру, мають відповідну кількість членів. Як наслідок - мають можливість сформувати програму і нести відповідальність за висунення кандидатів, за їхню діяльність, можуть ефективно контролювати свою діяльність і т.д.

"Ми були категорично проти цифри "10 тисяч". Чому 10 тисяч? Якщо на сьогоднішній день брати область, у нас затверджено 62 територіальні громади, в 30-ти з яких відбуватимуться вибори за пропорційною системою. Серед таких невеликих громад, наприклад, Богородчанська громада, Солотвинська, Делятинська, Рожнятівська. Це громади, які мають кілька тисяч виборців. Але це громади, в яких життя велося за мажоритарною системою. Питання розвитку політичних партій у них не піднімалося" -  розповів Андрій Деркач.

Місцеве самоврядування – це представництво інтересів жителів місцевих громад, а не представництво політичних партій

Нове виборче законодавство передбачає: якщо немає місцевої партійної організації, то такі виборчі списки може затверджувати організація вищого рівня - районна або обласна. Тут є свої ризики.

"Зрозуміло, що якщо партійна організація затверджує списки, відповідно вона здійснює контроль. Ми говоримо про те, що місцеве самоврядування – це представництво інтересів жителів громад у представницькому органі. Але це не представництво політичних партій. Яке політичне життя у громаді численністю 15 тисяч? Там актуальними є питання господарського розвитку, питання стратегії, питання пріоритетів, питання залучення інвесторів, питання роботи з орендарями", - пояснює Андрій Деркач.

За його словами, в таких умовах важко говорити про спроможність органів місцевого самоврядування. Тут стоїть серйозне питання. Як воно буде вирішуватися, буде залежати від людей, від керівництва партійних структур. Тому ризиків більше, ніж можливостей.

Чекаємо на призначення ТВК на рівні селищ і сіл

Що стосується організації виборів, зрозуміло, що вибори організовують ТВК. Ми маємо вже 22 створених ТВК на рівні області, шести - на рівні районів, 15 міст - на рівні міст. Чекаємо призначення у наступних територіальних громадах – на рівні селищ та сіл. Їх будуть створювати районні ТВК.

Правильно ставити позначку

Форма нових виборчих бюлетенів передбачає, що за окремого кандидата голосуватимуть не позначкою, а цифрою, під якою він значиться у переліку.

"Багато питань проведення виборів є проблемними. Зокрема, виборчий бюлетень. Якщо ви обираєте кандидатів до місцевої влади за пропорційною системою і проголосували за одну партію, але за кандидата оберете - від іншої партії, то такий виборчий бюлетень визнають недійсним. Якщо ви поставили знак навпроти номера кандидата, за якого ви голосуєте, невідповідно до встановлених стандартів, – прописом чи галочку замість цифри, - бюлетень вважатимуть недійсним".

Як вирішити ситуацію?

"Вирішення цієї ситуації полягає у внесенні змін до чинного законодавства. Але рішення вже прийнято і проголосовано не так давно. То це зі сфери фантастики – вирішити ці проблеми" - говорить Андрій Деркач.

Він вважає, що все складається так, що краще проголосувати за партію, а не окремого кандидата. Тоді, каже юрист, які це відкриті списки? Чому ми обираємо номер кандидата?

П’ять років боролися за спроможність громад, а тепер не зрозуміло, які в кого повноваження

Старост обиратимуть за принципом непрямих виборів. Їх призначатиме депутатський корпус, за поданням голови відповідної територіальної громади. Голова ОТГ робить подання на відповідну кандидатуру, рада розглядає і голосує.

"Тут закладено інший конфлікт: якщо голова ОТГ обраний від однієї політичної партії, або ішов на вибори як самовисуванець, а в раді створилася більшість політичної партії, яка є в опозиції до голови, відповідно, пропозиції голови можуть відхилятися радою. Це може призвести до того, що місяцями, роками округи не матимуть старости. Тоді можуть виріщити цю проблему через призначення виконуючого обов’язків чи в іншому форматі".

Підсумовуючи розмову, Андрій Деркач сказав: "П’ять років боролися за спроможність громад, а тепер не зрозуміло, які в кого повноваження".


13.08.2020 6903
Коментарі ()

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1228
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1007
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2016
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3487
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1297
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1284

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1577

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

449

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1095

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1259
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24216
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

469
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2629
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

541
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1459
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

644
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15329
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

448
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

453
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1284 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

585
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

494