На Прикарпатті польські та українські вчені відновлюють астрономічну обсерваторію та метеостанцію (фото)

 

 

28 листопада у Варшавському університеті відбулося спільне засідання українсько-польської робочої групи з питань відновлення колишньої астрономічної обсерваторії на горі Піп Іван під головуванням ректора Прикарпатського університету ім. Василя Стефаника Ігоря Цепенди та уповноваженого ректора Варшавського університету Яна Маліцького.

 

Під час зустрічі сторони підсумували зроблене протягом 2014 року в рамках гранту наданого Міністерством культури і національної спадщини Республіки Польща. Йшлося про виконання будiвельних робiт щодо консервацii камiння на ротондi (вежа, в якiй знаходився телескоп), пошкодженій внаслiдок важких природно-клiматичних умов. У рамках проекту також завершено вiдновлення водовiдведення на даху головного корпусу.

 

«Будівництво обсерваторії розпочалося в 1936 році. Тоді офіційно вона підпорядковувалася Варшавському університету, - розповідає ректор Прикарпатського університету ім. Василя Стефаника Ігор Цепенда. - Все обладнання, яким була оснащена обсерваторія і було пізніше віднайдено, засвідчує її науковий характер. Цікаво, що значні кошти на об’єкт ішли і також з міністерства оборони, оскільки на той час то був кордон Речі Посполитої. Поблизу знаходилася прикордонна смуга. Будувалася обсерваторія близько двох років, хоча процес цей був надзвичайно складний. Місцеве населення заробляло при цьому чималі кошти за постачання каміння. В 1938 році об’єкт було побудовано і відкрито. Але в зв’язку з початком другої світової війни пропрацювала обсерваторія недовго а після завершення війни – повністю занепала».

 

Отже, обсерваторія була таким собі військово-науковим об’єктом.

 

У Варшаві в інституті метеорології і водного господарства досі зберігаються оригінали документів – записів з метеостанції, які готували науковці з обсерваторії на Піп Івані.

 

Починаючи з 2008 року спільною ініціативою обласної влади та Прикарпатського національного університету ім. В.Стефаника, Варшавського університету було вирішено повернутися до ідеї відновлення обсерваторії і метеостанції з метою наукових досліджень. Головна мета – створення метеостанції, сейсмостанції, потужного біологічного осередку для дослідження флори і фауни. Як стверджують науковці - це все є актуальним через останні події, пов’язані з землетрусами на території сусідньої Румунії. Карпати, загалом, молоді, сейсмонебезпечні гори.

 

Розпочавши реставраційні роботи спеціалісти виявили, що обсерваторія пограбована, знищена.

 

Зараз об’єкт добре захищений від руйнування. Накрито дах будівлі і завершено споруду осередку рятувальників, роботи з відновлення кам’яної частини ротонди. Наступного року плануються роботи з заливання склобетону над частиною метеостанції.

 

Повністю завершити відновлення обсерваторії на Піп Івані планують до 2018 року, оскільки необхідно досягти того рівня оснащення який був раніше. А це і коркові стіни і сучасні опалювальні котли, які працювали на дизпаливі, тощо. Адже фахівці зазначили що і досі, протягом майже 200 років, будівля зберігає свою міцність.

 

«Тут також дуже цікава роза вітрів, що особливо цікавить науковців Європи для порівняльного аналізу карпатського та альпійського простору. Адже в цій місцині немає метеоспостереження, не дивлячись на те, що маємо метеостанцію на горі Пожежевська, - стверджує Ігор Цепенда. – Ще одна наша мета - відновлення астрономічної обсерваторії. Хоча вона не буде повноцінною, оскільки маємо лише біля 60-ти сонячних днів а астрологам для повноцінної роботи необхідно більше як 300. Такі умови є лише в південній Америці. Але і на Піп Івані може бути хороша наукова і навчальна база для студентів. Може вона стати і популярним туристичним осередком. Бо їх зацікавить ця місцевість в Карпатах з якою пов’язані цікаві бувальщини і легенди. Назва гори, насправді, не пов’язана з ім’ям священика. Йдеться про Попіван – спів вітрів. Наші археологи доводять, що тут знаходився один з найбільших в світі дохристиянських храмів. Гора є культова. Цікавою є історія, яка підтверджує те, що тут не можливо заробляти гроші. Біля підніжжя Піп Івану свого часу був завод, який виробляв олію з карликової сосни. Сталася трагедія у вітряний день споруда перевернулася – загинули люди».

 

Для безпеки туристів та науковців ініціаторам відновлення роботи обсерваторії та метеостанції на горі Піп Іван вдалося зреалізувати спільний проект з управлінням з надзвичайних ситуацій. Він забезпечує створення всіх умов для безпеки туристичного руху в районі гори. Рятувальники будуть знаходитися тут цілодобово і контролювати весь Чорногірський хребет.

 

 

 

 

 

 

Наталя Палій


03.12.2014 1275 0
Коментарі (0)

16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2479
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1575 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3655
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5426
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1676
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2073

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

163

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

190

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

399

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

881
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

474
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

769
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2467 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

497
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

868
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4917
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

735
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

653
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

583
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

400
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

726
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

883 2