На Прикарпатті негайного ремонту потребують 55 мостів

 

 

Після того, як у Києві на Шулявському шляхопроводі відпала ділянка відбійників з частинами конструкцій, в Україні знову заговорили про необхідність обстеження мостів та інших штучних споруд на дорогах.

 

Журналіст Західного кур’єру Іван Гірак вирішив поцікавитися станом мостів на Івано-Франківщині, адже наша область за їх кількістю займає третє, а за протяжністю – друге місце після Львівської та Закарпатської.

 

У службі автомобільних доріг Івано-Франківської області запевняють, що аварійних мостів на Прикарпатті нема, але є так звані «обмежено придатні», а стан мостів і штучних споруд на дорогах області перевіряють двічі на рік.

 

Загалом на Прикарпатті є 1 177 мостів загальною протяжністю 27 кілометрів. В основному вони побудовані до 70-х років минулого століття.

 

При належній експлуатації термін їхньої придатності становить до 70-ти років. Але оскільки фінансування на експлуатацію мостів завжди було обмеженим, то уже після 40-ка років вони потребували ремонтів.

 

Як наголосив Василь Буджак, мости та інші штучні споруди перебувають на особливому контролі. Вони обслуговуються як службою автодоріг, так і експлуатуючими організаціями, а за їхній експлуатаційний стан відповідають філії ДП «Івано-Франківський облавтодор».

 

Стан мостів перевіряють двічі на рік – весною та восени. Після цього складають акти обстеження та дефектні акти, визначають допустиме навантаження і дозволяють рух або встановлюють обмеження за певними параметрами. Аварійних мостів в області нема, але п’ять є обмежено придатними для руху транспорту.

 

«Утримання мостового господарства дуже копітке і затратне, – продовжує В. Буджак. –  «Укравтодор» доводить нам план не менше 8% фінансування на експлуатацію і утримання всієї мережі доріг витрачати на мости. Це дуже мало».

 

Стан мостів на Прикарпатті суттєво погіршився після повені 2008 року, коли багато з них були зруйновані, особливо у Верховинському та Косівському районах.

 

Ще однією проблемою, за словами начальника відділу мостів та штучних споруд служби автодоріг в Івано-Франківській області Олени Рачкевич, є пониження дна русел рік.

 

«196 мостів в області зведені на опорах на природному заляганні до чотирьох метрів. А багато русел рік уже понизились до двох метрів, внаслідок чого оголюються опори і це є великою проблемою»,– каже О. Рачкевич.

 

За її словами, негайного ремонту в області потребують 55 мостів. Серед них мости у селах Старий Лисець, Сівка Войнилівська, Боднарів, Стопчатів, Буковець, Мошківці.

 

Ще 34 мости наразі залишаються недобудованими. 16 з них – після повені 2008 року. Відтоді й досі діють ще 19 так званих об’їзних, тимчасових мостів, які не передбачені на таку тривалу експлуатацію та розраховані всього на 25% ймовірності перевищення рівня повеневих вод.

 

«Взагалі стан мостів, їхнє утримання і ремонт – це дуже складна проблема, яка потребує окремих програм і фінансування на рівні держави, – вважає В. Буджак. – Хоча, коли виготовляється проект ремонту дороги, то тоді й передбачається ремонт мостів на ній. Але треба розуміти, що ми зараз не проводимо капітальних ремонтів доріг, а тільки поточні. Тому до цього потрібен комплексний підхід. Бо для чого ремонтувати дорогу, якщо міст не буде функціонувати?».

 

Прикладом такого комплексного підходу у нашій області, за словами В.Буджака, є ремонт дороги через Яремче до межі із Закарпатською областю, де на 218 кілометрі відремонтували міст у Татарові. Також торік відремонтували мости і відкрили проїзд ними у с. Раковець  та с. Лука через Дністер, на якому дерев’яне перекриття замінили на металевий настил.

 

Цьогоріч там завершать усі опоряджувальні роботи і нарешті відремонтують міст на 103 кілометрі дороги Стрий – Мамалига на межі Драгомирчан та Старого Лисця. Також у планах відремонтувати і пустити рух по мостах у селі Раковець Богородчанського району та Криворівні Верховинського, на 43-му кілометрі дороги Татарів – Кам’янець-Подільський.

 

«Разом з керівництвом області і народними депутатами від Прикарпаття вдалося домогтися того, що на 2017 рік на ремонт мостів двома постановами уряду нам передбачено 32,5 мільйона гривень. Одна постанова уже підписана, друга – ще на підписі. Тому на фінансування у другому півріччі ми подаємо ще три об’єкти. Також доробляємо документацію і плануємо розпочати ремонти  мостів через ріку Прут у Яремче та Делятині та п’яти мостів у Верховинському і трьох у Косівському районах», – зазначив В. Буджак. Загалом, за його словами, робіт з поточного і дрібного ремонту в області потребують ще 33 мости.

 

Попри усю складність і проблемність утримання мостового господарства, Івано-Франківщина може похвалитися своїми мостами-рекордсменами.

 

Як розповіла О.Рачкевич, найстаршим на Прикарпатті є Городенківський міст через потік Ямгорів, зведений ще у 1716 році, який за трьохарочну конструкцію ще називають «Три мости». Найновіший міст – у с. Черніїв біля обласного центру, збудований у 2004 році після руйнування попереднього.

 

Найдовшим – протяжністю 473 метри – є міст у с. Нижнів. Він же й один з найвужчих, завширшки 5,3 метра. Але найвужчим, шириною всього 3 метри 53 сантиметри, є 232-метровий міст через ріку Дністер у с. Лука.

 

Найширший міст звели у 1975 році у с. Старі Кривотули. Його проїжджа частина має ширину 22,6 м та ще по метру два тротуари. Щоправда, цей міст невеличкий, довжиною всього шість метрів.

 

Найвищим – до 40-ка метрів – є міст у с. Устечко Городенківського району. Він же найунікальніший в Україні, так званого коробчастого січення. У колишньому СРСР збудували всього кілька таких мостів.

 

 

Читайте також:

Буковелівська фірма ПБС обіцяє новий міст через річку Бистриця Солотвинська біля села Драгомирчани вже до кінця року (фото)


23.03.2017 562 0
Коментарі (0)

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

123
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1667
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3123
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1120
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1146
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1181 3

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

216

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1087

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

909

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

405
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

305
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2471
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1226
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1293
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

537
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15166
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7467
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

313
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

482
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

430
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

367
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

458