На Прикарпатті негайного ремонту потребують 55 мостів

 

 

Після того, як у Києві на Шулявському шляхопроводі відпала ділянка відбійників з частинами конструкцій, в Україні знову заговорили про необхідність обстеження мостів та інших штучних споруд на дорогах.

 

Журналіст Західного кур’єру Іван Гірак вирішив поцікавитися станом мостів на Івано-Франківщині, адже наша область за їх кількістю займає третє, а за протяжністю – друге місце після Львівської та Закарпатської.

 

У службі автомобільних доріг Івано-Франківської області запевняють, що аварійних мостів на Прикарпатті нема, але є так звані «обмежено придатні», а стан мостів і штучних споруд на дорогах області перевіряють двічі на рік.

 

Загалом на Прикарпатті є 1 177 мостів загальною протяжністю 27 кілометрів. В основному вони побудовані до 70-х років минулого століття.

 

При належній експлуатації термін їхньої придатності становить до 70-ти років. Але оскільки фінансування на експлуатацію мостів завжди було обмеженим, то уже після 40-ка років вони потребували ремонтів.

 

Як наголосив Василь Буджак, мости та інші штучні споруди перебувають на особливому контролі. Вони обслуговуються як службою автодоріг, так і експлуатуючими організаціями, а за їхній експлуатаційний стан відповідають філії ДП «Івано-Франківський облавтодор».

 

Стан мостів перевіряють двічі на рік – весною та восени. Після цього складають акти обстеження та дефектні акти, визначають допустиме навантаження і дозволяють рух або встановлюють обмеження за певними параметрами. Аварійних мостів в області нема, але п’ять є обмежено придатними для руху транспорту.

 

«Утримання мостового господарства дуже копітке і затратне, – продовжує В. Буджак. –  «Укравтодор» доводить нам план не менше 8% фінансування на експлуатацію і утримання всієї мережі доріг витрачати на мости. Це дуже мало».

 

Стан мостів на Прикарпатті суттєво погіршився після повені 2008 року, коли багато з них були зруйновані, особливо у Верховинському та Косівському районах.

 

Ще однією проблемою, за словами начальника відділу мостів та штучних споруд служби автодоріг в Івано-Франківській області Олени Рачкевич, є пониження дна русел рік.

 

«196 мостів в області зведені на опорах на природному заляганні до чотирьох метрів. А багато русел рік уже понизились до двох метрів, внаслідок чого оголюються опори і це є великою проблемою»,– каже О. Рачкевич.

 

За її словами, негайного ремонту в області потребують 55 мостів. Серед них мости у селах Старий Лисець, Сівка Войнилівська, Боднарів, Стопчатів, Буковець, Мошківці.

 

Ще 34 мости наразі залишаються недобудованими. 16 з них – після повені 2008 року. Відтоді й досі діють ще 19 так званих об’їзних, тимчасових мостів, які не передбачені на таку тривалу експлуатацію та розраховані всього на 25% ймовірності перевищення рівня повеневих вод.

 

«Взагалі стан мостів, їхнє утримання і ремонт – це дуже складна проблема, яка потребує окремих програм і фінансування на рівні держави, – вважає В. Буджак. – Хоча, коли виготовляється проект ремонту дороги, то тоді й передбачається ремонт мостів на ній. Але треба розуміти, що ми зараз не проводимо капітальних ремонтів доріг, а тільки поточні. Тому до цього потрібен комплексний підхід. Бо для чого ремонтувати дорогу, якщо міст не буде функціонувати?».

 

Прикладом такого комплексного підходу у нашій області, за словами В.Буджака, є ремонт дороги через Яремче до межі із Закарпатською областю, де на 218 кілометрі відремонтували міст у Татарові. Також торік відремонтували мости і відкрили проїзд ними у с. Раковець  та с. Лука через Дністер, на якому дерев’яне перекриття замінили на металевий настил.

 

Цьогоріч там завершать усі опоряджувальні роботи і нарешті відремонтують міст на 103 кілометрі дороги Стрий – Мамалига на межі Драгомирчан та Старого Лисця. Також у планах відремонтувати і пустити рух по мостах у селі Раковець Богородчанського району та Криворівні Верховинського, на 43-му кілометрі дороги Татарів – Кам’янець-Подільський.

 

«Разом з керівництвом області і народними депутатами від Прикарпаття вдалося домогтися того, що на 2017 рік на ремонт мостів двома постановами уряду нам передбачено 32,5 мільйона гривень. Одна постанова уже підписана, друга – ще на підписі. Тому на фінансування у другому півріччі ми подаємо ще три об’єкти. Також доробляємо документацію і плануємо розпочати ремонти  мостів через ріку Прут у Яремче та Делятині та п’яти мостів у Верховинському і трьох у Косівському районах», – зазначив В. Буджак. Загалом, за його словами, робіт з поточного і дрібного ремонту в області потребують ще 33 мости.

 

Попри усю складність і проблемність утримання мостового господарства, Івано-Франківщина може похвалитися своїми мостами-рекордсменами.

 

Як розповіла О.Рачкевич, найстаршим на Прикарпатті є Городенківський міст через потік Ямгорів, зведений ще у 1716 році, який за трьохарочну конструкцію ще називають «Три мости». Найновіший міст – у с. Черніїв біля обласного центру, збудований у 2004 році після руйнування попереднього.

 

Найдовшим – протяжністю 473 метри – є міст у с. Нижнів. Він же й один з найвужчих, завширшки 5,3 метра. Але найвужчим, шириною всього 3 метри 53 сантиметри, є 232-метровий міст через ріку Дністер у с. Лука.

 

Найширший міст звели у 1975 році у с. Старі Кривотули. Його проїжджа частина має ширину 22,6 м та ще по метру два тротуари. Щоправда, цей міст невеличкий, довжиною всього шість метрів.

 

Найвищим – до 40-ка метрів – є міст у с. Устечко Городенківського району. Він же найунікальніший в Україні, так званого коробчастого січення. У колишньому СРСР збудували всього кілька таких мостів.

 

 

Читайте також:

Буковелівська фірма ПБС обіцяє новий міст через річку Бистриця Солотвинська біля села Драгомирчани вже до кінця року (фото)


23.03.2017 565 0
Коментарі (0)

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

621
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

3216
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21327
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

2109
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1599 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2479

Найперше в цій історії із законом, що позбавив антикорурційні органи «незалежності», тішать молоді люди, які протестують. Щирі, світлі, небайдужі, впевнені своїй правоті…

422

Протягом своєї історії християнство завжди використовувало найсучасніші на той час технології для проповіді Євангелія.  

277

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

865

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2276
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

289
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

567
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1113
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

271
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

890
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

859
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

770
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8348
22.07.2025

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем, який є ініціатором нових санкцій проти Росії, заявив, що президент США Дональд Трамп «надере зад» Володимиру Путіну, підписавши законопроєкт про вторинні санкції для країн-покупців російської нафти.  

443
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

1268 6
10.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2291 4
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

1003