На Прикарпатті негайного ремонту потребують 55 мостів

 

 

Після того, як у Києві на Шулявському шляхопроводі відпала ділянка відбійників з частинами конструкцій, в Україні знову заговорили про необхідність обстеження мостів та інших штучних споруд на дорогах.

 

Журналіст Західного кур’єру Іван Гірак вирішив поцікавитися станом мостів на Івано-Франківщині, адже наша область за їх кількістю займає третє, а за протяжністю – друге місце після Львівської та Закарпатської.

 

У службі автомобільних доріг Івано-Франківської області запевняють, що аварійних мостів на Прикарпатті нема, але є так звані «обмежено придатні», а стан мостів і штучних споруд на дорогах області перевіряють двічі на рік.

 

Загалом на Прикарпатті є 1 177 мостів загальною протяжністю 27 кілометрів. В основному вони побудовані до 70-х років минулого століття.

 

При належній експлуатації термін їхньої придатності становить до 70-ти років. Але оскільки фінансування на експлуатацію мостів завжди було обмеженим, то уже після 40-ка років вони потребували ремонтів.

 

Як наголосив Василь Буджак, мости та інші штучні споруди перебувають на особливому контролі. Вони обслуговуються як службою автодоріг, так і експлуатуючими організаціями, а за їхній експлуатаційний стан відповідають філії ДП «Івано-Франківський облавтодор».

 

Стан мостів перевіряють двічі на рік – весною та восени. Після цього складають акти обстеження та дефектні акти, визначають допустиме навантаження і дозволяють рух або встановлюють обмеження за певними параметрами. Аварійних мостів в області нема, але п’ять є обмежено придатними для руху транспорту.

 

«Утримання мостового господарства дуже копітке і затратне, – продовжує В. Буджак. –  «Укравтодор» доводить нам план не менше 8% фінансування на експлуатацію і утримання всієї мережі доріг витрачати на мости. Це дуже мало».

 

Стан мостів на Прикарпатті суттєво погіршився після повені 2008 року, коли багато з них були зруйновані, особливо у Верховинському та Косівському районах.

 

Ще однією проблемою, за словами начальника відділу мостів та штучних споруд служби автодоріг в Івано-Франківській області Олени Рачкевич, є пониження дна русел рік.

 

«196 мостів в області зведені на опорах на природному заляганні до чотирьох метрів. А багато русел рік уже понизились до двох метрів, внаслідок чого оголюються опори і це є великою проблемою»,– каже О. Рачкевич.

 

За її словами, негайного ремонту в області потребують 55 мостів. Серед них мости у селах Старий Лисець, Сівка Войнилівська, Боднарів, Стопчатів, Буковець, Мошківці.

 

Ще 34 мости наразі залишаються недобудованими. 16 з них – після повені 2008 року. Відтоді й досі діють ще 19 так званих об’їзних, тимчасових мостів, які не передбачені на таку тривалу експлуатацію та розраховані всього на 25% ймовірності перевищення рівня повеневих вод.

 

«Взагалі стан мостів, їхнє утримання і ремонт – це дуже складна проблема, яка потребує окремих програм і фінансування на рівні держави, – вважає В. Буджак. – Хоча, коли виготовляється проект ремонту дороги, то тоді й передбачається ремонт мостів на ній. Але треба розуміти, що ми зараз не проводимо капітальних ремонтів доріг, а тільки поточні. Тому до цього потрібен комплексний підхід. Бо для чого ремонтувати дорогу, якщо міст не буде функціонувати?».

 

Прикладом такого комплексного підходу у нашій області, за словами В.Буджака, є ремонт дороги через Яремче до межі із Закарпатською областю, де на 218 кілометрі відремонтували міст у Татарові. Також торік відремонтували мости і відкрили проїзд ними у с. Раковець  та с. Лука через Дністер, на якому дерев’яне перекриття замінили на металевий настил.

 

Цьогоріч там завершать усі опоряджувальні роботи і нарешті відремонтують міст на 103 кілометрі дороги Стрий – Мамалига на межі Драгомирчан та Старого Лисця. Також у планах відремонтувати і пустити рух по мостах у селі Раковець Богородчанського району та Криворівні Верховинського, на 43-му кілометрі дороги Татарів – Кам’янець-Подільський.

 

«Разом з керівництвом області і народними депутатами від Прикарпаття вдалося домогтися того, що на 2017 рік на ремонт мостів двома постановами уряду нам передбачено 32,5 мільйона гривень. Одна постанова уже підписана, друга – ще на підписі. Тому на фінансування у другому півріччі ми подаємо ще три об’єкти. Також доробляємо документацію і плануємо розпочати ремонти  мостів через ріку Прут у Яремче та Делятині та п’яти мостів у Верховинському і трьох у Косівському районах», – зазначив В. Буджак. Загалом, за його словами, робіт з поточного і дрібного ремонту в області потребують ще 33 мости.

 

Попри усю складність і проблемність утримання мостового господарства, Івано-Франківщина може похвалитися своїми мостами-рекордсменами.

 

Як розповіла О.Рачкевич, найстаршим на Прикарпатті є Городенківський міст через потік Ямгорів, зведений ще у 1716 році, який за трьохарочну конструкцію ще називають «Три мости». Найновіший міст – у с. Черніїв біля обласного центру, збудований у 2004 році після руйнування попереднього.

 

Найдовшим – протяжністю 473 метри – є міст у с. Нижнів. Він же й один з найвужчих, завширшки 5,3 метра. Але найвужчим, шириною всього 3 метри 53 сантиметри, є 232-метровий міст через ріку Дністер у с. Лука.

 

Найширший міст звели у 1975 році у с. Старі Кривотули. Його проїжджа частина має ширину 22,6 м та ще по метру два тротуари. Щоправда, цей міст невеличкий, довжиною всього шість метрів.

 

Найвищим – до 40-ка метрів – є міст у с. Устечко Городенківського району. Він же найунікальніший в Україні, так званого коробчастого січення. У колишньому СРСР збудували всього кілька таких мостів.

 

 

Читайте також:

Буковелівська фірма ПБС обіцяє новий міст через річку Бистриця Солотвинська біля села Драгомирчани вже до кінця року (фото)


23.03.2017 548 0
Коментарі (0)

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

270
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13512 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1527
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

839
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6058
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1693

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

612

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1437

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1249

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1145
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

496
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

631
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1544
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

576
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

854
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5898
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13482
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

207
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

514
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

457
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

767 2