На Прикарпатті мешканці одного із сіл бунтують проти будівництва свинокомплексу «Даноші»

У селі Лани Галицького району мешканці бунтують проти будівництва свинокомплексу «Даноші». Селяни мають дві ґрунтовні претензії.

 

Перша – в них «забрали» землі запасу. Друга – недавній екологічний скандал, в якому замішаний інвестор – ТзОВ «Даноша». Як результат – вимагають референдуму. Правда, нині ніхто точно не може сказати, які наслідки матиме цей референдум – політичні чи юридичні. А ще в Ланах говорять про недовіру голові села…


В молодих вкрали землю

Степан Бабельський (сільський голова Ланів 1995-2002 рр.) пригадує, що в 1995 році, коли почалося розпаювання землі, він залишив землі запасу на урочищі «Під дуброва». «Це я залишив для майбутнього села, – розповідає пан Степан, – щоб давати земельні ділянки під забудову молодятам. Адже іншої землі немає: з одного боку скала, а з другого підпирає інше село. Але в 2005 році сесія сільської ради прийняла рішення, щоб віддати ці землі під будівництво свинокомплексу».

Чому так сталося, нині з’ясувати важко. Бо голова села, при якому усе це відбувалося, Тарас Колодій – нині покійний. Мешканці запевняють, що дозвіл на будівництво вони давали. Але не на горі села, а в долині. Тому обурюються.

Депутат сільської ради IV скликання Ольга Сигедин пригадує, що спершу інвестор приїхав до клубу на загальносільські збори. Питав людей, чи згідні вони на будівництво комплексу. «Сказав, що бере поле і буде будуватися, але пізніше, – розповідає жінка. – Люди погодилися, бо то село, біда, нема копійки, а він обіцяв роботу. Потім сесія сільської ради прийняла рішення про будівництво. Район прибив печатки. І він будує».

«Люди говорять про те, що будова мала бути в іншому місці, але є документи, які говорять інакше, – каже сільський голова Ланів Галина Лазар­чук. – У 2005 році підписаний договір оренди і виготовлений проект землевідведення. Я бачу конкретно на проекті, що це саме та ділянка. Документ підписаний усіма службами, в тому числі і сільською радою».

Поганий Тустанський приклад

За словами Галини Лазарчук, люди знали усе і слідкували за подіями. Інша справа, що ніхто не припускав, що свинокомплекс може мати ще й серйозні екологічні наслідки. «Якби «Даноша» не спричинила сморід в Тустані, – каже голова села Лани, – то такої ситуації у нас би не було». Нагадаємо, недавно у селі Тустань Галицького району зафіксовані випадки виливання нечистот на прилеглу територію. Це спричинило поширення кількатижневого смороду.

Люди дорікають голові, що вона могла зупинити будівництво. Та ж переконує, що усі дозволи від сільради дав ще попередній голова. «Зараз їм був потрібен тільки дозвіл на виконання будівельних робіт, – продовжує пані Галина. – Їм його дали 22 грудня 2005 року до 2006 року. Вони цим правом не скористалися, тому кожного року його продовжували, але не в нас, а в інспекції держархбудконтролю».

Лазарчук переконана: говорити тільки про сморід не можна. Адже мова йде ще й про інвестиції у село та нові робочі місця. «Я вважаю, що треба боротися, щоб не смерділо, – наголосила Галина Лазарчук. – «Даноша» має знати, що вони в такій державі, де є закон. І на такі випадки, які були у Тустані, реагувати миттєво. Вони мають працювати в таких рамках, в яких вони працюють у Данії та Польщі».

Такої ж думки притримується голова Галицької РДА Григорій Івасишин. «Україна мусить виробляти свою продукцію, – каже він. – Але інвестор мусить враховувати наші екологічні стандарти і вимоги. Якщо «Даноша» все це забезпечить, то жодного запаху не буде».

Представник інвестора Любов Богачерська теж розуміє, що людським спротивом керує тустанський приклад. «Ми розуміємо, що це для нас вилилося негативом, – каже Богачерська. – Але це викуплений колишній недобудований до кінця свинокомплекс. На цьому прикладі ми не можемо показати себе з іншого боку. Тому ми усім пропонуємо поїхати в Калуський район. От я працюю в епіцентрі свинокомплексу, де знаходиться приблизно 52 тисячі свиней, але запаху немає».

Інвестору не вірять

Любов Богачерська розповідає, що «Даноша» працює в Калуському та Галицькому районах уже сім років. Загалом у них зайнято 500 людей, середньомісячна заробітна плата 3300 грн. За ці роки вони інвестували в нашу область 600 млн. грн. І крім того, що вони сплачують усі податки, у них є соціальний фонд, завдяки якому допомагають селам, з якими співпрацюють… «Минулого року Галицький район отримав до бюджету від «Даноші» 923 тис. грн., – каже Григорій Івасишин. – Бюджет вони наповнюють добре і за оренду землі людям платять. Бо це потужні інвестори, але у разі порушень їх треба наказувати».

Богачерська заспокоює: вони використовують трьохшарові лагуни. Перші два шари встелені на дно, щоб гноївка не просочувалася в землю, а третім шаром усе герметично закрито. Там має утворюватися газ. «Енну кількість разів ми виїздили до людей і проводили збори, запрошували відвідати наше виробництво, але люди не виходять на діалог, – продовжує представник інвестора. – Тому зараз ми звернулися до них з листом, чекаємо відповіді».

Чи буде відповідь позитивною – питання. Адже люди рішуче вимагають референдуму проти будівництва комплексу. А ще, відчуваючи, що голова села не на їхньому боці, починають говорити про недовіру і їй. «Мене вибирала громада і громаді вирішувати, як бути, – каже Галина Лазарчук. – Зараз ми вивчаємо питання проведення референдуму».

Коментар до теми

Голова комісії обласної ради з питань екології, раціонального природокористування, рекреації та розвитку туризму Андрій Троценко:
Голова Галицької райради до мене дзвонив з проханням підключитися до питання. Але більше ніяких кроків не було, тому я зрозумів, що це актуально тільки в межах району, а наша підтримка їм не потрібна.

Проблема в тому, що на діючих свинокомплексах інвестор не завершив технологічний регламент очистки відходів. За їхньою технологією, вони би мали виробляти газ для опалення своїх приміщень. Проте сьогодні вони тільки накопичують відходи тваринного виробництва, які мають запах. Люди бунтують і переживають, щоб не вийшло так само, як і на іншому свинокомплексі.

Ми не можемо самі втручатися. Адже нам можуть закинути знищення іноземного виробника-інвестора. А тут треба зберігати баланс інтересів. Якщо людям потрібна наша допомога, то вони можуть до нас звернутися. Можна провести громадські слухання, на які запросити нас. Або ж прийти до нас на комісію. І для ефективного вирішення питання ми ініціюємо спільне засідання влади, журналістів, людей. Рішенням обласної ради ми можемо призупинити будівництво, але для цього маємо бачити, що це дійсно необхідно. Бо виглядати поборником бізнесу ми не хочемо.

 

"Репортер"


01.07.2011 2725 0
Коментарі (0)

27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

587
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

1869
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1057
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

1466 9
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2725
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

2079

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

451

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

533

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1452

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1422
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

287
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18186
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

1152
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3492
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

858
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10620
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6376
23.11.2024

Під час зустрічі письменник порушив важливі питання, зокрема, чи на часі мова та культура, як зберегти пам'ять про загиблих військовослужбовців і цивільних, а також, що відбувається з культурою в Харкові та містах, де тривають активні бойові дії. 

1018
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

289
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

514
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

3124
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

832