На Прикарпатті хочуть відреставрувати Галицький замок (ВІДЕО)

Дев’ять проєктів з Івано-Франківщини позмагаються за перемогу у державній програмі "Велика реставрація".

Вона передбачає реставрацію, консервацію та ремонт пам’яток культурної спадщини, пише Фіртка з посиланням на Суспільне Карпати.

На перемогу, зокрема, претендує одна з найдавніших споруд на території Прикарпаття — Галицький замок.

Національний заповідник "Давній Галич" на конкурс програми "Велика реставрація" подав два проєкти. Один з них передбачає внутрішню реконструкцію Гранчастої вежі Галицького замку. Його кошторис — 40 мільйонів гривень. За ці гроші працівники заповідника хочуть облаштувати цокольне приміщення та три поверхи вежі.

"У цокольному приміщенні має бути кухня. На першому поверсі – кав’ярня. На другому поверсі вежі планують облаштувати конференц-зал і зал для майстер-класів. І на верхньому поверсі має бути панорамний оглядовий майданчик", — каже заступник генерального директора з наукової роботи Семен Побуцький.

З оглядового майданчика відкриватиметься вигляд на місто Галич та річку Дністер. А в конференц-залі планують експонувати різні виставки, розповідає заступник директора.

"Ця вежа, вона сама по собі повинна стати своєрідним туристичним магнітом для мандрівників, які приїжджають до Галича", — додав Семен Побуцький.

Також ініціатори хочуть відновити історичний ландшафт гори, який існував до кінця XVIII століття. В той час, за словами Семена Побуцького, гора була відкрита, на ній не було ні дерев, ні чагарників.

"За оборонними історичними ландшафтами на таких пагорбах передбачався мінімум дерев, а максимум – це було засадження, якщо була можливість, виноградною лозою або терниною, щоб створювався ефект найнижчого рівня доступності цієї гори. Відповідно, передбачається зменшити кількість дерев та відкрити з цієї гори панорамний вигляд на Дністер", — зазначив Семен Побуцький.

Цей проєкт також передбачає розвиток лісопаркової зони на території замку. Зокрема, працівники національного парку планують тут облаштувати пішохідні доріжки, встановити лавки та смітники, а також оновити "Співоче поле" — територію, на якій проводилися фестивалі, зокрема, "Галицьке лицарство". Тут планують вирівняти територію та збудувати сцену.

Така реставрація, каже Семен Побуцький, — лише три відсотки відновлення замку. Такий вигляд мала споруда в середині XVIII століття.

"Якщо б, звичайно, помріяти і повірити, що цей замок вдалося б реконструювати, відтворити хоча б в межах 1791-го року, перед тим, як його почали розбирати, то не тільки Галич, а, мабуть, би вся Західна Україна отримала серйозну культурну рекреаційну локацію", — пояснив Семен Побуцький.

Загалом Івано-Франківщина подала дев’ять проєктів для участі в програмі "Велика реставрація", повідомляють в облдержадміністрації. Завідувач сектору з питань культурної спадщини Андрій Давидюк розповів, що ОДА подала два проєкти – збереження Музею мистецтв Прикарпаття та церкви Святого Духа в Рогатині. За його словами, однією з вимог програми є те, щоб об’єкт був державною власністю, проте майже всі подані об'єкти — у комунальній власності.

"Будемо надіятися, що відповідно до рішення обласної ради від 23-го квітня 2021-го року, на те, щоб приймалися об'єкти не тільки державної власності, а й комунальної", — сказав Андрій Давидюк.

На результати конкурсу, за його словами, чекатимуть вже цього місяця.


Читайте також:

"Велике будівництво": Прикарпаття представить дев’ять проєктів, які можуть фінансуватися у рамках програми

"Велике будівництво": на Косівщині побудують мистецький центр "Мальований дзбан"

На Прикарпатті зведуть низку об’єктів в рамках «Великого будівництва» (ВІДЕО)


06.05.2021 2074
Коментарі ()

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1350
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1033
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2050
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3537
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1329
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1314

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1644

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

479

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1122

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1284
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

320
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24242
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

491
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

370
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

600
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1488
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

664
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

2064
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

572
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1445 2
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

601
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

517