Перший заступник голови облдержадміністрації Василь Плавюк провів розширене засідання очолюваної Координаційної ради з питань будівництва в області об’єктів малої гідроенергетики та гідротехнічних споруд.
На засіданні було спростовано інформацію про можливе будівництво на територіях Івано-Франківщини від 50 до 150 об’єктів малої гідроенергетики.
«У 2009-2010 роках видано погодження на використання майже 100 потенційних місць для можливого спорудження ГЕС в області, - зазначив Василь Плавюк. – Термін дії таких погоджень – рік. На сьогоднішній день залишилося діючих 24».
Як прозвучало, будівництво об’єктів малої гідроенергетики на Прикарпатті можливе лише за умов дотримання певних вимог.
Зокрема, водозабір при роботі ГЕС не повинен перевищувати 30%; обов’язковими є облаштування берегоукріплень, ремонт доріг поблизу станцій, проведення екологічної експертизи, врахування ймовірних ризиків тощо.
Заступник начальника управління лісового та мисливського господарства Івано-Франківської області Роман Олійник запропонував на засіданні, оцінюючи вплив роботи ГЕС на навколишнє середовище, застосовувати спеціальні водовимірювальні прилади.
Важливим, на його думку, є також підписання соціальних угод між громадою населеного пункту, де буде проводитися будівництво ГЕС, і забудовником.
Своєю чергою забудовники, вислухавши на засіданні чимало скарг від представників громадськості краю, просили враховувати інвестиційну складову своєї діяльності та пришвидшити процес розробки обласної програми спорудження ГЕС. Заступник голови облдержадміністрації Руслан Гусак, який є заступником голови даної Координаційної ради, наголосив: думку людей забудовникам необхідно враховувати перед початком будівництва гідростанцій і задля цього проводити громадські слухання.
«Правильно було б залучати до процесу громадські інституції та фахівців лісового, водного господарств, науковців Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу, - підкреслив Руслан Гусак. – Створення обласної програми будівництва в краї малих ГЕС повинне відбуватися із залученням представників всіх верств населення».
Довідково:
На Прикарпатті до 1964 року функціонувало 15 малих ГЕС. Пізніше, після введення в експлуатацію Бурштинської ТЕЦ, їх роботу призупинили.
На сьогодні в області діють 3 малі ГЕС: Снятинська, Пробійницька та Золотолипська. В 2011 році ними вироблено 5,1 млн. КВт. год. електроенергії. У поточному році призупинено будівництво 4-х малих ГЕС.
Виготовлено проектну документацію на будівництво 4-х ГЕС. На стадії виготовлення такої документації 8 ГЕС. Триває процес оформлення документів на земельні ділянки на 6-ти ГЕС.
Координаційну раду з питань будівництва в області об’єктів малої гідроенергетики та гідротехнічних споруд створено відповідно до розпорядження голови облдержадміністрації Михайла Вишиванюка.