На Прикарпатті хлопець-відлюдник живе без світла, газу, телефону та людей (фото)

 

/data/blog/45721/274bb7c39dce62ab5c0dc148b5372443.jpg

 

Під час новорічних свят, як і в дитинстві, хочеться вірити в дива, здійснення всіх мрій, писати листи Дідові Морозу та чекати подарунків від Миколая.

 

“Вісті Калущини” зустріли “свого” Миколая на гірських стежках рідних Карпат. Він хоч і не святий, проте деякі наші бажання все ж здійснив.

 

Знайомимося? Отож, останній суботній день 2013 року ми вирішили провести в горах: відпочити від робочих буднів, набратися позитиву та зарядитися святковим настроєм. До того ж, здавалося, і погода сприятлива. Гірку, на яку вирішили піднятися, вибрали невисоку — Кінь Грофецький. Тож зранку — тригодинна дорога розбитою трасою до села Осмолода Рожнятівського району, невеликий “перекус”, і — в путь.

 

Майже одразу, ще на рівній дорозі, гори почали перевіряти нас на витривалість: не стежка, а суцільний лід, притрушений легеньким снігом. Тож кожен сам вів лік своїм падінням і радів, коли вдалося їх уникнути. Почасти природа наче давала перепочити — виводила трохи на заболочену трасу, і знову — на лід. Тож хоч гора і невисока, всі добряче повтомлювалися: кілька разів зупинялися задля перепочинку і мріяли про одне — дістатися туристичного притулку, що під горою Кінь.

 

До речі, цій самій хатині, за інформацією громадської організації Івано-Франківської регіональної фундації “Карпатські стежки”, — вже більше 40 років. Кілька років тому її частково відреставрували. Після втомливої дороги так хотілося до хатинки нарешті дістатися. Ми сподівалися, що в хатині є хтось з туристів: тоді там — піч запалена, можна напроситися на теплий чай та на щиру розмову. І наші бажання здійснилися. Підходимо ближче, а біля хатинки — чоловік: високий, кремезний, з довгою рудою бородою та такого ж самого кольору довгим волоссям. Як з казки! Порається біля хатини, миє посуд та гостинно запрошує до господи.


ШАМАНІЗМ, САМОРОБНИЙ КАЛЕНДАР І ДИВА

Переступаємо поріг будинку. Від останнього перебування тут багато що змінилося. Видно, хатинка обжита: на поличках — книжки, зверху під стелею підвішені особисті речі: рюкзак, змінний одяг тощо, а на столі — посуд та їжа. А ще — нарешті тепло та затишно: розпалена пічка, на чай закипає вода. Хоча, чесно кажучи, книжки на кшталт “Шаманізм”, “Давні віруваня” та інші спочатку насторожують. Але хлопець поводиться приязно, що заспокоює.

 

"Приїхав я з Володимира-Волинського, — розповідає Микола. — У туристичному притулку ще з осені. Для життя все необхідне є: дерев’яний лежак замінює ліжко, пічка — газову плиту. Дров вистачає, та й вода майже поруч із будинком. Восени юнак назбирав трав, ягід і грибів, яких цього року було вдосталь". Єдине, каже Микола, доводиться зрідка прикуповувати крупи, бо відчуває, що організмові потрібні вуглеводи. Та й туристи “підсобляють”: практично кожен, хто відвідує будинок, щось залишає для Миколи. А є такі, розповідає хлопець, що вже приходили кілька разів. Саме від туристів юнак дізнається останні новини держави, світу, деколи — погоду на найближчі дні. Хоча вже давно навчився “розрізняти” її за сонцем та зорями, які в горах здається, ближче, аніж будь-де.

 

Раніше у Миколи в хатині був єдиний постійний співмешканець — маленьке ручне мишеня, а ось уже кілька днів тому з’явився ще один — різнокольоровий… метелик. Де він узявся живий посеред зими в будинку — дивно. Як і дивно те, що хлопець, якому, до речі, 31 рік, з легкістю обходиться у житті без електрики, газу, побутової техніки, мобільного телефону. Каже, рідні, яких у нього не так багато, вже звикли до його “дивацтв”, тож не шукають, а коли вкрай необхідно, можна позичити в когось на кілька хвилин телефон.

 

До речі, юнак до недавнього часу жив і без годинника, лише нещодавно якийсь турист подарував йому свій. А календар… а календар намалював сам. Повністю розписав усі місяці і дні 2014 року. Проте, каже, живе далеко не за годинником чи календарем.

 

"Лягаю з першими зірками спати, прокидаюся з сонцем, — продовжує Микола. — Тому й електрика не потрібна. Єдине — не вистачає книжок, бо скільки їх набереш із собою в рюкзак, тож ті, що привіз, вже давно прочитав, тепер хіба перечитую. Шкодую трохи, що нема до кого зрідка в гості ходити. На подібній хатинці, що під горою Грофа, мав зимувати чоловік, здається, з Одеси. Ми вже з ним познайомилися, він був у мене. Але чоловік не витримав усамітнення, тож, коли я нещодавно прийшов до нього у гості, побачив лише записку з повідомленням, що плани змінилися, і він поїхав в інше місце".

 

Це вже не перше таке усамітнення Миколи в горах. Хлопець розповідав, що об’їздив гори Криму, був на Уралі. Щоб заробити копійчину, допомагає людям: комусь у будівництві, як цього року, комусь — по господарству, на городі. “Калим” бере грошима, харчами, одягом. Каже — людині для щастя багато не треба.

 

"Чому такий спосіб життя? — наче сам у себе запитує юнак. — А так простіше мені зараз. Є час подумати, осмислити своє життя, людське життя в цілому, наше призначення. Узагалі я прийшов до висновку, що все необхідне Бог для людини дає безкоштовно".

 

Тож, якщо жити на природі цілий рік, можна вдосталь запастися їжею, якої цілком вистачає, щоб перезимувати. І яка їжа смачна, “не пара” купованій. А й справді, ніякі магазинні “принцеси” ніколи не зрівняються з карпатським чаєм, а свіжі сушені на сонці грибочки — з ресторанними делікатесами. В цьому з допомогою Миколи ми вкотре переконалися. Юнак планує в горах побути до березня-квітня, а там, як каже сам, поїде грітися до Криму. А зараз облаштовує і прикрашає хатинку до зустрічі Нового року, адже там збирається щороку чимало бажаючих усамітнитися.

 

Все ж тягне людину ближче до природи, до зірок, подалі від мирської суєти. Туди, де здійснюються бажання, відпочиває тіло і душа.


09.01.2014 3799 6
Коментарі (6)

?????????????? 2014.01.09, 10:55
В 31 рік хлоп міг би працювати,ще й батькам допомагати,так сидить і гладить себе по бамбульосам.Легше всього бути трутнем в молодому віці.Не геройство це ,а дебілізм.Гниляк він і крапка!ДО РОБОТИ БИКУ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
1 2014.01.09, 11:56
Ти дурню здивований, якщо ти думаєш що вижити в лісі може трутень, то вперед, поїдь і протримайся хоч тиждень. А то, кожен мудак вчити людей лізе, "трудяга" недороблений!
Зеник 2014.01.09, 12:20
не такий вже він і безлюдник якщо про нього всі знають, просто звичайний нероба який шукає "просвітлення".
Хома 2014.01.09, 14:41
Нема чого судити. Він вибрав сам свій шлях. А ви як такі розумні то поїдьте в його хатинку вуйка Тома і словом переконайти його повернутися додому і працювати на користь держави. А про виживання згоден, на природі не кожен дасть собі раду. Так шо ціхо заваліть свої пики і працюйте а не моносаксуйте на серурсах.
до 1.... 2014.01.09, 16:20
дурень ти і то недороблений,бо не вмієш читати.там сказано,що хлопака їсть і кашу.яку купляє і люди приносять,ти дурнувате бидло захищаєш таких як ти ,хіба лиш сморід розводите-тоже мені маклухи- макльохи..........до роботи бидлото.,бо скоро будуть прати по ребрах як котів помийних...........
Михайло 2014.01.09, 22:00
У кожньому із написаних коментарі закодований тоталітаризм, у авторів глибоко сидить комунізм. Мусиш жити так, як ми того хочемо! Ніхто не поставив питання, чому ця молода людина усамітнелась ? Можливо має проблеми психологічного характеру, можливо невдале кохання, ось тих можливих може бути багато. Чомусь ми всі обурені тим, що регіонали хочуть, щоб ми жили так як вони цього хочуть. Тому пропоную, якщо ця молода людина нікому не робить проблем – хай живе собі як хоче.
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2137
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19067
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1698
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1182
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2235
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3818

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1943

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

657

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1278

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1434
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

345
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

860
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24369
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

593
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

589
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

725
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1618
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7993
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

397
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

748
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2013 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

712