На Прикарпатті хлопець-відлюдник живе без світла, газу, телефону та людей (фото)

 

/data/blog/45721/274bb7c39dce62ab5c0dc148b5372443.jpg

 

Під час новорічних свят, як і в дитинстві, хочеться вірити в дива, здійснення всіх мрій, писати листи Дідові Морозу та чекати подарунків від Миколая.

 

“Вісті Калущини” зустріли “свого” Миколая на гірських стежках рідних Карпат. Він хоч і не святий, проте деякі наші бажання все ж здійснив.

 

Знайомимося? Отож, останній суботній день 2013 року ми вирішили провести в горах: відпочити від робочих буднів, набратися позитиву та зарядитися святковим настроєм. До того ж, здавалося, і погода сприятлива. Гірку, на яку вирішили піднятися, вибрали невисоку — Кінь Грофецький. Тож зранку — тригодинна дорога розбитою трасою до села Осмолода Рожнятівського району, невеликий “перекус”, і — в путь.

 

Майже одразу, ще на рівній дорозі, гори почали перевіряти нас на витривалість: не стежка, а суцільний лід, притрушений легеньким снігом. Тож кожен сам вів лік своїм падінням і радів, коли вдалося їх уникнути. Почасти природа наче давала перепочити — виводила трохи на заболочену трасу, і знову — на лід. Тож хоч гора і невисока, всі добряче повтомлювалися: кілька разів зупинялися задля перепочинку і мріяли про одне — дістатися туристичного притулку, що під горою Кінь.

 

До речі, цій самій хатині, за інформацією громадської організації Івано-Франківської регіональної фундації “Карпатські стежки”, — вже більше 40 років. Кілька років тому її частково відреставрували. Після втомливої дороги так хотілося до хатинки нарешті дістатися. Ми сподівалися, що в хатині є хтось з туристів: тоді там — піч запалена, можна напроситися на теплий чай та на щиру розмову. І наші бажання здійснилися. Підходимо ближче, а біля хатинки — чоловік: високий, кремезний, з довгою рудою бородою та такого ж самого кольору довгим волоссям. Як з казки! Порається біля хатини, миє посуд та гостинно запрошує до господи.


ШАМАНІЗМ, САМОРОБНИЙ КАЛЕНДАР І ДИВА

Переступаємо поріг будинку. Від останнього перебування тут багато що змінилося. Видно, хатинка обжита: на поличках — книжки, зверху під стелею підвішені особисті речі: рюкзак, змінний одяг тощо, а на столі — посуд та їжа. А ще — нарешті тепло та затишно: розпалена пічка, на чай закипає вода. Хоча, чесно кажучи, книжки на кшталт “Шаманізм”, “Давні віруваня” та інші спочатку насторожують. Але хлопець поводиться приязно, що заспокоює.

 

"Приїхав я з Володимира-Волинського, — розповідає Микола. — У туристичному притулку ще з осені. Для життя все необхідне є: дерев’яний лежак замінює ліжко, пічка — газову плиту. Дров вистачає, та й вода майже поруч із будинком. Восени юнак назбирав трав, ягід і грибів, яких цього року було вдосталь". Єдине, каже Микола, доводиться зрідка прикуповувати крупи, бо відчуває, що організмові потрібні вуглеводи. Та й туристи “підсобляють”: практично кожен, хто відвідує будинок, щось залишає для Миколи. А є такі, розповідає хлопець, що вже приходили кілька разів. Саме від туристів юнак дізнається останні новини держави, світу, деколи — погоду на найближчі дні. Хоча вже давно навчився “розрізняти” її за сонцем та зорями, які в горах здається, ближче, аніж будь-де.

 

Раніше у Миколи в хатині був єдиний постійний співмешканець — маленьке ручне мишеня, а ось уже кілька днів тому з’явився ще один — різнокольоровий… метелик. Де він узявся живий посеред зими в будинку — дивно. Як і дивно те, що хлопець, якому, до речі, 31 рік, з легкістю обходиться у житті без електрики, газу, побутової техніки, мобільного телефону. Каже, рідні, яких у нього не так багато, вже звикли до його “дивацтв”, тож не шукають, а коли вкрай необхідно, можна позичити в когось на кілька хвилин телефон.

 

До речі, юнак до недавнього часу жив і без годинника, лише нещодавно якийсь турист подарував йому свій. А календар… а календар намалював сам. Повністю розписав усі місяці і дні 2014 року. Проте, каже, живе далеко не за годинником чи календарем.

 

"Лягаю з першими зірками спати, прокидаюся з сонцем, — продовжує Микола. — Тому й електрика не потрібна. Єдине — не вистачає книжок, бо скільки їх набереш із собою в рюкзак, тож ті, що привіз, вже давно прочитав, тепер хіба перечитую. Шкодую трохи, що нема до кого зрідка в гості ходити. На подібній хатинці, що під горою Грофа, мав зимувати чоловік, здається, з Одеси. Ми вже з ним познайомилися, він був у мене. Але чоловік не витримав усамітнення, тож, коли я нещодавно прийшов до нього у гості, побачив лише записку з повідомленням, що плани змінилися, і він поїхав в інше місце".

 

Це вже не перше таке усамітнення Миколи в горах. Хлопець розповідав, що об’їздив гори Криму, був на Уралі. Щоб заробити копійчину, допомагає людям: комусь у будівництві, як цього року, комусь — по господарству, на городі. “Калим” бере грошима, харчами, одягом. Каже — людині для щастя багато не треба.

 

"Чому такий спосіб життя? — наче сам у себе запитує юнак. — А так простіше мені зараз. Є час подумати, осмислити своє життя, людське життя в цілому, наше призначення. Узагалі я прийшов до висновку, що все необхідне Бог для людини дає безкоштовно".

 

Тож, якщо жити на природі цілий рік, можна вдосталь запастися їжею, якої цілком вистачає, щоб перезимувати. І яка їжа смачна, “не пара” купованій. А й справді, ніякі магазинні “принцеси” ніколи не зрівняються з карпатським чаєм, а свіжі сушені на сонці грибочки — з ресторанними делікатесами. В цьому з допомогою Миколи ми вкотре переконалися. Юнак планує в горах побути до березня-квітня, а там, як каже сам, поїде грітися до Криму. А зараз облаштовує і прикрашає хатинку до зустрічі Нового року, адже там збирається щороку чимало бажаючих усамітнитися.

 

Все ж тягне людину ближче до природи, до зірок, подалі від мирської суєти. Туди, де здійснюються бажання, відпочиває тіло і душа.


09.01.2014 3314 6
Коментарі (6)

?????????????? 2014.01.09, 10:55
В 31 рік хлоп міг би працювати,ще й батькам допомагати,так сидить і гладить себе по бамбульосам.Легше всього бути трутнем в молодому віці.Не геройство це ,а дебілізм.Гниляк він і крапка!ДО РОБОТИ БИКУ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
1 2014.01.09, 11:56
Ти дурню здивований, якщо ти думаєш що вижити в лісі може трутень, то вперед, поїдь і протримайся хоч тиждень. А то, кожен мудак вчити людей лізе, "трудяга" недороблений!
Зеник 2014.01.09, 12:20
не такий вже він і безлюдник якщо про нього всі знають, просто звичайний нероба який шукає "просвітлення".
Хома 2014.01.09, 14:41
Нема чого судити. Він вибрав сам свій шлях. А ви як такі розумні то поїдьте в його хатинку вуйка Тома і словом переконайти його повернутися додому і працювати на користь держави. А про виживання згоден, на природі не кожен дасть собі раду. Так шо ціхо заваліть свої пики і працюйте а не моносаксуйте на серурсах.
до 1.... 2014.01.09, 16:20
дурень ти і то недороблений,бо не вмієш читати.там сказано,що хлопака їсть і кашу.яку купляє і люди приносять,ти дурнувате бидло захищаєш таких як ти ,хіба лиш сморід розводите-тоже мені маклухи- макльохи..........до роботи бидлото.,бо скоро будуть прати по ребрах як котів помийних...........
Михайло 2014.01.09, 22:00
У кожньому із написаних коментарі закодований тоталітаризм, у авторів глибоко сидить комунізм. Мусиш жити так, як ми того хочемо! Ніхто не поставив питання, чому ця молода людина усамітнелась ? Можливо має проблеми психологічного характеру, можливо невдале кохання, ось тих можливих може бути багато. Чомусь ми всі обурені тим, що регіонали хочуть, щоб ми жили так як вони цього хочуть. Тому пропоную, якщо ця молода людина нікому не робить проблем – хай живе собі як хоче.
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1157
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

969
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2090
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

3484
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2688
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2682

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

433

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

869

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

818

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1794
07.05.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

862
03.05.2024

В Івано-Франківську триває передсвятковий ярмарок "Великодній кошик".  

609
01.05.2024

Християни освячують пасхальні традиційні страви, про котрі чітко згадує священник у часі освячення, зокрема м’ясні та молочні. Кошик можна прикрасити барвінком і вишитим рушником.

516
04.05.2024

Великдень - свято, що є одним з найважливіших для віруючих християн.  

1260
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

607 1
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

512
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

27201
05.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

19809
05.05.2024

Президент Китаю Сі Цзіньпін у неділю вирушив до Парижа з рідкісним візитом, а його французький колега Еммануель Макрон має намір тиснути спробувати переконати його використати свій вплив на Росію щодо війни в Україні.    

208
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

565
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

520
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

852