На Калущині пересихають та міліють річки (ВІДЕО)

В Україні катастрофічно пересихають та міліють річки. За прогнозами фахівців, уже за двадцять-тридцять років нам доведеться імпортувати питну воду.

Чому та як цього уникнути з'ясовували журналісти, інформує Фіртка з посиланням на Подробиці.

"В дитинстві ми тут купалися, річка наша от бачите берег о тут, і о тут во знову берег то наша ріка плила, дуже велика, і вона була набагато більша від Лімниці".

Що тут колись протікала велика річка Урив нині мало хто пам'ятає. Русло давно висохло, почало заростати. Хоча кілька десятиліть тому - згадує пенсіонер Дмитро Миколайович - річку використовували навіть для промислових потреб.

"На цій річці три млини було. Два у Новиці були, а один в Підмихайлі. Тої води нема, що колись була. Вона йшла з Лімниці, а тепер з потоків", - говорить Дмитро Гриньків, житель села Новиця.

Міліла річка поступово - розповідають селяни. І серед головних причин - називають і свою бездумну діяльність.

"Викопали у нас одне озеро, друге, третє, четверте, дуже багато води пішло в озера. А головна причина, я так думаю, що там перегородили, де Чечва впадає в Лімницю. Там якраз перекрили, може якийсь струмочок пішов о це і йде сюди", - говорить Оксана Мала, жителька села Новиця.

А це вже інше село - Старий Угринів. Тут теж колись протікала повноводна річка Бережничка. За словами місцевих старожилів, перейти її вбрід було неможливо. Нині ж русло практично пересохло.

"Дійсно вода була дуже велика, ми машиною не могли переїхати, то вода була би в салоні. Висохла, висохла чисто. Колись рибу ловили, раки ловили", - говорить Надія Симів, жителька села Старий Угринів.

Висихають та міліють ріки практично по всій країні, кажуть екологи. Статистика шокує. За останні тридцять років в Україні зникли понад десять тисяч малих річок. Зміліли і великі. Дністер, Дніпро, Прут - їхні русла нині наповнені ледве на 70 відсотків.

"Ми ще не так бачимо, але по території південних територій України, там дійсно Донецька Миколаївська Херсонська там річки міліють і от Луганська там річки просто зникають", - говорить Володимир Фригович, начальник Івано-Франківського центру з гідрометеорології.

Головними причинам екологічної катастрофи - експерти вважають глобальні зміни клімату. Зими стали малосніжними, а літо - посушливим. Окрім природних чинників говорять і про непоправний вплив людини. Бездумне висушування болот, масове вивезення річкового щебеню, вирубування лісів та забудова берегів.

"Такі явища спостерігаються не тільки у нас, але і в Європі і інших частинах світу. Міняється водообіг в системі, зменшення підземних запасів. На це питання ми не можемо вплинути і контролювати", - говорить Олег Козар, заступник начальника Дністровського басейну управління водних ресурсів.

Ріки та водойми - основні джерела водопостачання. Тож їх подальше пересихання може призвести до водного дефіциту - кажуть експерти. Україна сьогодні має один з найнижчих у Європі показників забезпеченості водою. На одного жителя - лише одна тисяча кубометрів внутрішніх вод, тоді як у Великобританії більше п'яти. Якщо не вживати ніяких заходів нині, заявляють фахівці, то вже за 20-30 років українцям доведеться питну воду імпортувати.


09.09.2019 755
Коментарі ()

27.05.2020
Люся Грибик

Як вийти з карантину з чистим та доглянутим обличчям Фіртці розповіла франківська косметологиня Стефанія Білусяк.

595
26.05.2020
Роса Мартинюк

 Жінка не може працювати в  урології, йти до лікаря варто тоді, коли вже болить, а простатит лікується за 5 хвилин — ці та інші міфи ми часто чуємо та чи розуміємо їхню помилковість?Розмовляємо із Владиславою Литвинець — лікарем-урологом Лікувально-ліагностично центру професора Литвинця, асистентом кафедри урології Івано-Франківського медичного університету.

2610
22.05.2020
Олена Британська

Ця історія з тих, які тягнуться роками. Про з’єднання Південного та Північного бульварів в Івано-Франківську заговорили ще у 2015-му.

3158 2
22.05.2020
Марія Лутчин

Уявити собі сучасні міста, містечка та села без асфальтного покриття просто неможливо – десь воно ідеальне, десь бажає бути кращим, а десь ями та вибоїни роками не бачили асфальтобетонного катка. Тому сьогодні асфальт впевнено можна назвати одним з

2929
21.05.2020
Роса Мартинюк

Вона справляє враження жінки, що все встигає — працює на роботі, двічі на рік організовує етнофестиваль та виховує трьох діток. Про те, як їй все вдається, з чого починалася “Крайка”, про навчання у Парижі та курйозні ситуації під час організації: говоримо із Наталією Бартків.

844
19.05.2020

Вищі навчальні заклади закінчуватимуть навчальний рік у дистанційному режимі. 

1181

Сервус, товариство! Так склались обставини, що зараз ми, як і весь світ, занурились у боротьбу з вірусом і за тим не зауважили кардинальних змін, що відбуваються у  суспільстві.  Не відкрию вам Америки, якщо скажу, що багато жителів Галичини м

2132

Під прикриттям карантину відбувається наглий дерибан коштів і майна міста.

4610

Середньосвітова смертність від коронавірусу складає 5,8%. Проте це тільки середня температура по палаті, яка в кожній окремій палаті (країні) різна.

4059 2

ВЕСНу/2020 весь світ запам’ятає…

3150
29.05.2020

28 травня, на свято Вознесіння Господнього за юліанським календарем, в Україні з’явилася в продажу всесвітньо відома книжка «Католицизм: мандрівка до серця віри» американського проповідника, письменника і богослова єпископа Роберта Баррона.

91
17.04.2020

Пам’ятаймо, що маємо поділитися цією радісною звісткою з усіма, хто у скорботі та потребує нашої розради.

1809
10.04.2020

Великдень, Воскресіння Христове або Пасха – найбільш давнє, урочисте й радісне свято з усіх великих християнських свят церковного року. До цього світлого дня християни готуються заздалегідь. Віряни дотримуються Великого посту, обмежуючи себе у харч

4779 1
09.04.2020

Наразі церква вивчає різні механізми освячення паски.

1751
29.05.2020

До добірки увійшли нові серіали, які точно зацікавлять навіть вибагливих кіноманів.

102