На Калущині пересихають та міліють річки (ВІДЕО)

В Україні катастрофічно пересихають та міліють річки. За прогнозами фахівців, уже за двадцять-тридцять років нам доведеться імпортувати питну воду.

Чому та як цього уникнути з'ясовували журналісти, інформує Фіртка з посиланням на Подробиці.

"В дитинстві ми тут купалися, річка наша от бачите берег о тут, і о тут во знову берег то наша ріка плила, дуже велика, і вона була набагато більша від Лімниці".

Що тут колись протікала велика річка Урив нині мало хто пам'ятає. Русло давно висохло, почало заростати. Хоча кілька десятиліть тому - згадує пенсіонер Дмитро Миколайович - річку використовували навіть для промислових потреб.

"На цій річці три млини було. Два у Новиці були, а один в Підмихайлі. Тої води нема, що колись була. Вона йшла з Лімниці, а тепер з потоків", - говорить Дмитро Гриньків, житель села Новиця.

Міліла річка поступово - розповідають селяни. І серед головних причин - називають і свою бездумну діяльність.

"Викопали у нас одне озеро, друге, третє, четверте, дуже багато води пішло в озера. А головна причина, я так думаю, що там перегородили, де Чечва впадає в Лімницю. Там якраз перекрили, може якийсь струмочок пішов о це і йде сюди", - говорить Оксана Мала, жителька села Новиця.

А це вже інше село - Старий Угринів. Тут теж колись протікала повноводна річка Бережничка. За словами місцевих старожилів, перейти її вбрід було неможливо. Нині ж русло практично пересохло.

"Дійсно вода була дуже велика, ми машиною не могли переїхати, то вода була би в салоні. Висохла, висохла чисто. Колись рибу ловили, раки ловили", - говорить Надія Симів, жителька села Старий Угринів.

Висихають та міліють ріки практично по всій країні, кажуть екологи. Статистика шокує. За останні тридцять років в Україні зникли понад десять тисяч малих річок. Зміліли і великі. Дністер, Дніпро, Прут - їхні русла нині наповнені ледве на 70 відсотків.

"Ми ще не так бачимо, але по території південних територій України, там дійсно Донецька Миколаївська Херсонська там річки міліють і от Луганська там річки просто зникають", - говорить Володимир Фригович, начальник Івано-Франківського центру з гідрометеорології.

Головними причинам екологічної катастрофи - експерти вважають глобальні зміни клімату. Зими стали малосніжними, а літо - посушливим. Окрім природних чинників говорять і про непоправний вплив людини. Бездумне висушування болот, масове вивезення річкового щебеню, вирубування лісів та забудова берегів.

"Такі явища спостерігаються не тільки у нас, але і в Європі і інших частинах світу. Міняється водообіг в системі, зменшення підземних запасів. На це питання ми не можемо вплинути і контролювати", - говорить Олег Козар, заступник начальника Дністровського басейну управління водних ресурсів.

Ріки та водойми - основні джерела водопостачання. Тож їх подальше пересихання може призвести до водного дефіциту - кажуть експерти. Україна сьогодні має один з найнижчих у Європі показників забезпеченості водою. На одного жителя - лише одна тисяча кубометрів внутрішніх вод, тоді як у Великобританії більше п'яти. Якщо не вживати ніяких заходів нині, заявляють фахівці, то вже за 20-30 років українцям доведеться питну воду імпортувати.


09.09.2019 1393
Коментарі ()

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2526
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1192
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1118
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2300
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3737
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2726 8

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

976

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

831

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

781

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

734
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10462
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1316
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

350
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5460
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1170
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2962
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

554
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

405 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

846
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

734
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

786