На Івано-Франківщині пройшов фестиваль гуцульського вбрання

 

У Косові відбувся ІІ фестиваль «Лудинє-фест» 2012. Впродовж двох днів косівчани та гості міста мали змогу пізнати традиції та обряди побуту гуцулів, переглянути колекції весільного та святкового вбрання сучасних українських модельєрів, стати учасниками весільних обрядів,насолодитися українською музикою з гуцульськими мотивами та скоштувати традиційні страви.

 

Організаторами фестивалю виступили міська та районні ради, туристична асоціація "Гуцулія. Святкування розпочалося з святкової служби Божої у церкві Івана Христителя з нагоди храмового свята та відзначення 100-ліття церкви у м. Косові.

 

Вся творча програма відбувалася біля готелю-ресторану «Водограй»,який щедро надали для святкування власники Ігор та Лілія Хом'яки. Лейтмотивом фестивалю "Людинє "було гуцульське весілля,обряди, які демонстрували учасники - народні фольклорні колективи сіл Черганівки, Великого Ключева та Космача.

 

У рамках фестивалю пройшли : -майстер-класи, під час яких глядачі побачили як виготовляють традиційні вироби з сиру; навчилися створювати ляльку-мотанку; побачили як традиційно пов’язували хустки та перемітки; спробували власноруч зробити весільний вінок. -покази давнього одягу представниками гуцульських сіл, колекції одягу подружжя Струтинських, молодіжне дефіле одягу з фольклорними елементами, конкурс на кращий одяг в номінаціях «Газда і газдиня», «Легінь і дівка», «Князь і княгиня», «Гуцульська дітвора» за участю студентів та викладачів Косівського інституту прикладного та декоративного мистецтва Львівської національної академії мистецтв. -покази весільного та святкового вбрання з колекцій сучасних українських модельєрів ( роботи молодих модельєрів з мистецьких закладів України (Мукачева,Львова,Чернівець,Одеси,Києва), весільні моделі приватних салонів одягу, колекції одягу з етнічними мотивами); -виставки та продаж творів відомих майстрів / традиційна та сучасна косівська кераміка, художні вироби з дерева, мосяжні вироби народного та професійного ткацтва, художні вишивки.

 

Цікавою родзинкою фестивалю стала виставка старовинних весільних рушників,які можна було за бажанням придбати. Гості дійства мали нагоду спробувати традиційні гуцульські страви, розучити гуцульські танці під супровід троїстих музик, взяти участь в забавах. А ті хто були на «Лудинє-фест» в оригінальному чи давньому народному вбранні взяли участь у конкурсній програмі.

 

Також в рамках фестивалю відбулася етно-вечірка (майже весільна забава) у супроводі троїстих музик під керівництвом Валєри Бесараба, дотепними співанками Дмитра з Ясенова, традиційними весільнии гуцульськими танцями. Фестиваль увібрав кращі здобутки Гуцульщини, демонстрував справжні традиції місцевого населення. Свій побут,ремесло, культуру, гостинність фольклорні горянці відобразили в обрядах, одязі та в музичному виконанні,намагаючись відтворити ,примножити нетлінну скарбницю народної творчості в якій зібрана мудрість багатьох поколінь.

 

 

Довідково:  

Назва "людинє" гоцульською означає одяг, вбрання.

 

Читайте також:

У Івано-Франківську вимагають надати гуцульському діалекту статусу регіональної мови (фото)


11.07.2012 2120 0
Коментарі (0)

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1279
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2572
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2138
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2203
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6620 58
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2481 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

374

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1187

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1312

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1445
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

310
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

181
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

609
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

84
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26547
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

574
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10490 1
26.04.2024

Культура визначає все. Освіти може і не бути. Школи російської не було ніде. Втім, ми підспівували російські пісні, дивилися російські серіали й тому подібне, пояснює директорка.

84
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

115
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

428
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

574
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

645