У Косові відбувся ІІ фестиваль «Лудинє-фест» 2012. Впродовж двох днів косівчани та гості міста мали змогу пізнати традиції та обряди побуту гуцулів, переглянути колекції весільного та святкового вбрання сучасних українських модельєрів, стати учасниками весільних обрядів,насолодитися українською музикою з гуцульськими мотивами та скоштувати традиційні страви.
Організаторами фестивалю виступили міська та районні ради, туристична асоціація "Гуцулія. Святкування розпочалося з святкової служби Божої у церкві Івана Христителя з нагоди храмового свята та відзначення 100-ліття церкви у м. Косові.
Вся творча програма відбувалася біля готелю-ресторану «Водограй»,який щедро надали для святкування власники Ігор та Лілія Хом'яки. Лейтмотивом фестивалю "Людинє "було гуцульське весілля,обряди, які демонстрували учасники - народні фольклорні колективи сіл Черганівки, Великого Ключева та Космача.
У рамках фестивалю пройшли : -майстер-класи, під час яких глядачі побачили як виготовляють традиційні вироби з сиру; навчилися створювати ляльку-мотанку; побачили як традиційно пов’язували хустки та перемітки; спробували власноруч зробити весільний вінок. -покази давнього одягу представниками гуцульських сіл, колекції одягу подружжя Струтинських, молодіжне дефіле одягу з фольклорними елементами, конкурс на кращий одяг в номінаціях «Газда і газдиня», «Легінь і дівка», «Князь і княгиня», «Гуцульська дітвора» за участю студентів та викладачів Косівського інституту прикладного та декоративного мистецтва Львівської національної академії мистецтв. -покази весільного та святкового вбрання з колекцій сучасних українських модельєрів ( роботи молодих модельєрів з мистецьких закладів України (Мукачева,Львова,Чернівець,Одеси,Києва), весільні моделі приватних салонів одягу, колекції одягу з етнічними мотивами); -виставки та продаж творів відомих майстрів / традиційна та сучасна косівська кераміка, художні вироби з дерева, мосяжні вироби народного та професійного ткацтва, художні вишивки.
Цікавою родзинкою фестивалю стала виставка старовинних весільних рушників,які можна було за бажанням придбати. Гості дійства мали нагоду спробувати традиційні гуцульські страви, розучити гуцульські танці під супровід троїстих музик, взяти участь в забавах. А ті хто були на «Лудинє-фест» в оригінальному чи давньому народному вбранні взяли участь у конкурсній програмі.
Також в рамках фестивалю відбулася етно-вечірка (майже весільна забава) у супроводі троїстих музик під керівництвом Валєри Бесараба, дотепними співанками Дмитра з Ясенова, традиційними весільнии гуцульськими танцями. Фестиваль увібрав кращі здобутки Гуцульщини, демонстрував справжні традиції місцевого населення. Свій побут,ремесло, культуру, гостинність фольклорні горянці відобразили в обрядах, одязі та в музичному виконанні,намагаючись відтворити ,примножити нетлінну скарбницю народної творчості в якій зібрана мудрість багатьох поколінь.
Довідково:
Назва "людинє" гоцульською означає одяг, вбрання.
Читайте також:
У Івано-Франківську вимагають надати гуцульському діалекту статусу регіональної мови (фото)