
Відбулася координаційна рада з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу при облдержадміністрації на якій заслухано питання про виконання рішень попередніх координаційних рад про стан епідеміологічної ситуації з ВІЛ-інфекції/СНІДу та стан виконання соціальної цільової програми протидії поширенню ВІЛ-інфекції/СНІДу, а також про роботу Благодійного Фонду «Реабілітаційний центр наркозалежних «Захід шанс».
Про це пише Фіртка з посиланням на Департамент охорони здоров’я.
У засіданні взяли участь голова обласної коордради, заступник голови облдержадміністрації Ігор Пасічняк, директор департаменту охорони здоров’я ОДА Мирон Матейко, директор обласного фтизіопульмоцентру Любомир Малофій та голови районних і міських координаційних рад, головні лікарі медичних закладів і профільні спеціалісти.
У своєму виступі головний позаштатний фтизіатр ДОЗ ОДА Леся Манів акцентувала на результатах моніторингових візитів в лікувально-профілактичні заклади. Зокрема, щодо забезпечення цільового фінансування з місцевого бюджету заходів Програми протидії захворювання на туберкульоз у 2014-2016 роках головами районних та міських державних адміністрацій, за 9 місяців поточного року фахівець відмітила, що Програма профінансована на 65%, однак, в більшості районів області відбувається фінансування лише декількох заходів Програми.
Решта розділів Програми або фінансуються недостатньо, або залишаються поза фінансуванням. Тому, за словами Лесі Ярославівни, з метою стабілізації ситуації з туберкульозу необхідно для покращення флюорографічного скринінгу клопотати перед обласною радою про виділення коштів для придбання цифрового пересувного флюорографа та для покращення прихильності лікування хворих на туберкульоз виділити кошти в районних та обласних Програмах боротьби з ТБ на соціальні мотивовані пайки. Невтішними є показники щодо ситуації з ВІЛ/СНІДу на Прикарпатті.
Як зазначає заступник головного лікаря обласної клінічної інфекційної лікарні Наталія Дьоміна, Івано-Франківська область належить до областей з низьким рівнем поширеності ВІЛ-інфекції серед загального населення, але в області спостерігається тенденція до збільшення показників захворюваності та поширеності на ВІЛ-інфекцію та СНІД. У порівнянні з 2014 роком показник захворюваності зріс на 15,7% тоді як по Україні спостерігається зниження на 4,9%.
Епідемія ВІЛ-інфекції/СНІДу в основному поширена в групі осіб віком 15-24 роки і складає по області 12%. Спостерігається щорічне поступове збільшення статевого шляху передачі, що має суттєве епідемічне значення, частка якого серед осіб з вперше в житті встановленим діагнозом ВІЛ-інфекція сягнула на кінець 2014 року – 77,7%. Такий показник, - говорить спеціаліст, - свідчить про ускладнення епідситуації. Станом на 1 жовтня 2015 року в області перебуває на обліку 902 ВІЛ-інфіковані особи, в тому числі 346 зі СНІДом (838 дорослих та 64 дітей). За 9 місяців цього року померло 36 ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД, які перебували на диспансерному обліку в обласному центрі СНІДу.
Благодійний Фонд «Захід шанс» тісно співпрацює з медичними закладами області. Одним із найважливіших напрямків роботи організації є тестування на ВІЛ, виявлення нових випадків та постановка на облік як з венеричними захворюваннями, так і з Гепатитами В і С. Завдяки роботі фонду, Івано-Франківській області вдалося залучити найбільше в Україні курсів лікування вірусного Гепатиту С.
За минулий рік завершено лікування 25 хворих з груп ризику ВІЛ, позитивних, учасників ЗПТ. На наступний рік планується ще 45 таких курсів. Заслухавши та обговоривши доповіді члени координаційної ради прийняли відповідні рішення.