На горі Піп Іван відкрили першу чергу оновленої обсерваторії (фото)

 

 

Днями відбулося відкриття першої черги відновлення Астрономічно-метеорологічної обсерваторії Прикарпатського університету ім. В. Стефаника та Варшавського університету, що на горі Піп Іван.
 

В ній взяли участь заступник Міністра освіти і науки України Роман Греба, заступник Міністра внутрішніх справ і адміністрації Республіки Польща Якуб Скиба, ректор Прикарпатського національного університету Ігор Цепенда, директор Інституту Східних Студій Варшавського університету Ян Маліцький,  начальник Управління державної служби з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області Володимир Чернецький, керівники дипломатичних представництв, науковці та рятувальники.

 



Згідно з концепцією відновлення Обсерваторії перша черга була спрямована на створення високогірного поста рятувальників за участю Управління державної служби з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області та Бескидського відділу гірських рятувальників (Республіка Польща), які впродовж останніх років проводять спільні навчання в рамках транскордонних грантових програм.

 

Сьогодні на базі Обсерваторії створені належні побутові умови для гірських рятувальників, які проводитимуть цілодобове чергування впродовж року. ДСНС України затвердила штатний розпис, який дозволятиме безперебійно проводити змінне чергування десятьох рятувальників (два рятувальники на зміну). Завершення першого етапу відбулося завдяки грантовій програмі Міністерства закордонних справ Республіки Польща.

 



Під час урочистого відкриття першої черги відновлення Обсерваторії відбулася екуменічна молитва і посвята рятувального поста. У перспективі заплановано створення Міжнародного тренувального центру гірських рятувальників, який об’єднає не тільки українських і польських рятувальників, але й інших країн Карпатського регіону.



Наступний етап відбудови Обсерваторії буде спрямований на відновлення метеорологічного центру. З цією метою продовжуються внутрішні роботи щодо створення та укріплення перекриттів між поверхами будівлі, ремонт дахових перекриттів. Також завершено проектно-кошторисну документацію для встановлення блискавкозахисту над всіма приміщеннями Обсерваторії, що створить безпечні умови для інсталяції наукового обладнання.

 

 

Нагадаємо, на горі Піп Іван Чорногорський у Карпатах знаходиться найвисокогірніша будівля в Україні — колишня польська обсерваторія.

 

У 30-ті роки минулого століття вона вважалася взірцем технічного прогресу: 43 приміщення, шотландський телескоп і навіть власний військовий гарнізон. 

 

Після Другої світової війни її закинули, тому останні 70 років вона руйнувалася від сильних вітрів та снігопадів. Але у 2012 році її почали відновлювати, щоб створити науково-дослідний центр. Зараз там вже діє пост гірських рятувальників.

 

 

Читайте також:

Завалко: На місце гірських рятувальників ставлять людей, які не можуть рятувати в горах

Як відбувається відновлення обсерваторії на горі Піп Іван (відео)

Високогірний спецназ. Як працюють рятувальники в Карпатах (відео)

Коли з'явиться телескоп на Білому Слоні у Карпатах

В стіні обсерваторії на горі Попіван знайшли унікальну записку (фото)

Польща профінансувала відбудову обсерваторії на горі Піп Іван на 1,7 мільйона гривень (фото)

Cвітлина обсерваторії «Білий слон» стала найкращою за версією "Вікіпедії" (Фото)

Обсерваторія на горі Піп Іван у Карпатах відновить свою роботу у 2018 році

На Прикарпатті польські та українські вчені відновлюють астрономічну обсерваторію та метеостанцію (фото)


20.09.2017 1050 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1142
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2833
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

992
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1054
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1063 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3141 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

919

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

788

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

373

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1099
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

164
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2359
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1158
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

459
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15079
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7392
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

825
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

388
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

298
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

384
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

671
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1119