На дні моря 14 мільйонів тонн мікропластику

Щороку велика кількість пластику потрапляє в океани, забруднює моря, засмічує пляжі та загрожує дикій природі. Забруднення пластиком виявлено навіть у найвіддаленіших регіонах Землі, таких як Антарктида, в найглибших частинах океану.

Але мало відомо про пластик, що знаходиться на морському дні.

Нове дослідження австралійського національного наукового агентства CSIRO, яке опубліковане в журналі Frontiers in Marine Science у понеділок, пролило трохи світла на цю проблему, підрахувавши, що на дні океану знаходиться 14 мільйонів тонн мікропластику.

За даними дослідження, на дні у 35 разів більше пластику, ніж плаває на поверхні.

Вчені кажуть, що дані дослідження є першою глобальною оцінкою мікропластику на морському дні - шматків пластику, зношених елементів, крихітні фрагменти розміром менше ніж 5 міліметрів (0,19 дюйма).

За допомогою роботизованого підводного човна команда зібрала зразки глибоководних відкладень глибиною до 3000 метрів із шести місць у Великій Австралійській затоці, на відстані до 380 кілометрів (236 миль) від узбережжя Південної Австралії.

Аналіз 51 відібраної проби показав, що на грам осаду в середньому припадає 1,26 мікропластикових шматків. Дослідники кажуть, що сьогодні виявили мікропластику у 25 разів більше, ніж під час попередніх глибоководних досліджень.

Джастін Баретт з "Океанів і атмосфери" CSIRO, яка очолила дослідження, заявила у своїй промові:

"Навіть глибокий океан бореться з проблемою забруднення. Пластик, який потрапляє в океан, руйнується, перетворюючись на мікропластик", - сказала вона. "Результати показують, що мікропластик дійсно опускається на дно океану".

Вчені назвали пластикову підстилку "однією з ключових екологічних проблем цього покоління", і визнали на міжнародному рівні.

Пластик - це стійке забруднення, яке завдає шкоди дикій природі, самому океану, і зростає занепокоєння щодо потенційних ризиків для здоров’я, які він створює для людей.

Очікується, що проблема лише погіршиться, оскільки виробництво пластмас та забруднення в найближчі роки зросте.

Одне з недавніх досліджень показало, що навіть якщо ми приступимо до негайних і скоординованих на глобальному рівні зусиль щодо зменшення споживання пластику, до 2040 року все одно залишиться 710 мільйонів тонн пластику, який забруднює навколишнє середовище.

Доктор Деніз Хардесті, головний науковий співробітник і співавтор дослідження, заявила, що вони "були здивовані тим, що спостерігають високі мікропластичні навантаження в такому віддаленому місці".

Дослідження показують, що пластик може накопичуватися на морському дні, опускаючись через товщу води або через течії, які транспортують мікропластик вниз підводними каньйонами до глибин моря.

"Наші дослідження показали, що глибокий океан є смітником для мікропластику", - сказав Хардесті. "Визначивши, де і скільки є мікропластику, ми отримуємо кращу картину масштабу проблеми".

Основні зразки взяли у березні та квітні 2017 року з глибини 1655 м (5400 футів) - 3062 м (10000 футів). Потім дослідники масштабували свої дані, вилучені біля берегів Австралії, щоб отримати загальну оцінку ваги мікропластиків у глибоководних відкладах і досягли оцінки в 14,4 мільйона метричних тонн - оцінка, на їхню думку, є консервативною, оскільки місце розташування віддалене від міських центрів з населенням.

Хоча результати показують величезну кількість мікропластиків на морському дні, дослідники кажуть, що це лише частка загальної кількості пластику, який щорічно скидається у світові моря.

За повідомленням  Світового економічного форуму, близько 150 мільйонів тонн пластику вже плавають у наших океанах, щороку додатково надходить  вісім мільйонів тонн.

І дослідники кажуть, що більша частина пластику, який потрапляє в океан, швидше за все опиняється на узбережжі, а не на поверхні або дні океану.

Результати показують, що як ніколи актуальним є пошук ефективних рішень, щоб зупинити забруднення пластиком до того, як воно дійде до Світового океану, і слід в цілому скоротити використання пластику, стверджує Hardesty.

"Це допоможе розробляти стратегії поводження з відходами, змінити поведінку та шукати можливості зупинити потрапляння пластику та іншого сміття в наше середовище", - сказала вона. "Уряду, промисловості та громаді потрібно співпрацювати, щоб значно зменшити кількість сміття, яке ми бачимо вздовж наших пляжів та в наших океанах".

за матеріалами CNN


06.10.2020 8095
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

438
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

859
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1868
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3389
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2315 5
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4528

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

686

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

598

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

574

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

606
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10228
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1066
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5102
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

870
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2667
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1086
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34316 1
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

571
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

513
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

574
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

914 2