"Муніципальна аптека": утопічна ідея з практичним втіленням

Вже близько року в Івано-Франківську влада намагається втілити проект «Муніципальна аптека», яка повинна була б забезпечити всім без винятку івано-франківцям доступ до дешевої фармацевтичної продукції. Про те, що дасть «Муніципальна аптека» простому мешканцю міста та чому проект досі не втілений в життя спілкуємось з головою постійної комісій Івано-Франківської міської ради з питань охорони здоров’я і соціального захисту населення Сергієм Стефанком. 

 

Сергію Львовичу, чи є наразі актуальність і необхідність відкриття  «Муніципальної аптеки»?

Питання відкриття «Муніципальної аптеки» постало тому, що зараз у нашому місті всі аптеки приватні, жодної комунальної чи держаної не залишилось. В країні криза, ріст інфляції, а всі ліки населенню продаються комерційними структурами, які передусім переслідують одну мету - отримання прибутку, - відповідно ціни ростуть. Впливати на ці процеси міська рада не може, регулювати ціни - це не в нашій компетенції.

Постало питання утворення комунальної  структури постало щоб проконтролювати націнку на ліки і тим самим забезпечити людей дешевими ліками. Аптека буде займатися продажем ліків з мінімальною націнкою і таким чином впливати на цінову політику комерційних аптек.

Така аптека потрібна насамперед тим людям, які мають хронічні захворювання і ходять в аптеку частіше, ніж в продуктову крамницю, тим людям, які попали в стаціонар з якимось серйозним захворюванням, тим хто страждає від важких недуг і купує ліки на сотні і тисячі гривень, потрібна пенсіонерам, малозабезпеченим і т.д. А молодим і здоровим, тим хто  рідко хворіє, тим у кого гроші  кури не клюють така аптека не потрібна.

 

Рішення про створення  муніципальної аптеки міська рада прийняла ще в червні 2010 року. Намаганням відкрити аптеку скоро виповниться рік. В чому причина затягування часу?

Відбулись перевибори Івано-Франківської міської ради, змінилася влада.. Ми внесли певні зміни до статуту «Муніципальної аптеки», впорядкували функції і повноваження органів, які згідно статуту відповідатимуть за діяльність аптеки. Отож, засновником комунального підприємства «Муніципальна аптека» є міська рада, ревізійна комісія контролюватиме, а виконавча структура директор аптеки, - займатиметься поточною роботою, виконанням тих рішень, які прийматиме міськрада і міськвиконком.

Затримка  була в коштах, оскільки кошти йшли не з загального фонду, який міська рада прийняла в січні 2011 року, а з фонду розвитку, який був затверджений в квітні місяці. Плюс проблеми з приміщеннями. Наші комунальні аптеки мають розміщуватися в комунальних лікувальних закладах Івано-Франківська, а всі «привабливі» для аптечного бізнесу місця раніше в минулі роки були віддані в оренду. Мусимо чекати коли термін оренди у цих орендарів закінчиться. 

 

Міський голова Івано-Франківська Віктор Анушкевичус заявляв, що є проблеми із територією, зокрема  виселення комерційної  фірми «Іва-Фарм». Вона ще не вирішена?

Проблеми  із площами потрохи почали вирішуватися. Спільно з головним лікарем центральної міської клінічної лікарні Тарасом Масляком і власниками мережі аптек «Іва-Фарм» погодили, що перша аптека буде відкрита в центральному корпусі ЦМКЛ в тому приміщенні, де зараз орендарем є «Іва-Фарм». Відповідно було прийняте рішення, попереджено орендарів через фонд комунального майна міста про те, що дані площі нам будуть потрібні для власних потреб, для потреб комунальних лікувальних закладів міста. Представники аптечного бізнесу, звичайно,  таке повідомлення зустрічають без великого захоплення, але все робиться в рамках закону. 

 

Наскільки відомо, мова йде не тільки про відкриття аптек і аптечних пунктів, але про виготовлення ліків, для чого також необхідні відповідні приміщення?

На першому  етапі мова йде про відкриття однієї аптеки, вона ж буде займатися виготовленням ліків. А коли відкриється аптека, то в подальшому на її базі будуть відкриватися аптечні пункти, як підрозділи.  

 

Якою буде тоді цінова політика?

Наше  завдання, щоб ціни в «Муніципальній аптеці» були на найнижчому рівні, порівняно з іншими аптеками. За допомогою комп’ютерної програми буде відбуватися моніторинг цін на найбільш вживані препарати, а це близько 3–3,5 тисяч назв. Ми знаходитимемо найнижчу ціну, яка встановлена на певний препарат у комерційних аптеках міста і ставитимемо собі таку саму ціну, а й може й дещо нижчу.

Ми робитимемо так, що в нашій аптеці, в роздрібній торгівлі фармацевтичними препаратами, будуть найнижчі ціни на весь асортимент продукції. Людині не потрібно буде бігати зі списком по десятьох аптеках і шукати в якій аптеці на той чи інший препарат нижча ціна, а можна буде впевнено прийти в комунальну аптеку, купити всі необхідні ліки і бути спокійним, що ти не переплатив. Це наше завдання, ми постараємось це втілити на практиці. Як воно піде, чи буде цей проект життєздатним ми зможемо сказати лише тоді, коли аптека пропрацює 3-4 місяці. Буде фінансовий звіт, проаналізуємо і тоді будемо бачити чи така ідея має право на життя, чи це утопія. Я переконаний, і ми маємо певні підрахунки, які показують, що все має бути нормально.  

 

А місто отримало ліцензію у Міністерстві охорони  здоров’я на ведення  такої діяльності?

Що стосується ліцензії, то ліцензії в нас на даний момент на ведення діяльності нема. Цим питання займається керівництво ЦМКЛ. Зі слів керівника лікарні Тараса Масляка, проблем з ліцензією немає, бо в нас є все, що вимагається для отримання ліцензії. Затримка тільки в приміщенні, буде приміщення, буде ліцензія. Приміщення звільняється в жовтні місяці.  Тому аптека буде працювати з грудня місяця.  

 

Звідки  фінансуватиметься  така структура,  дотаціями з міського бюджету? Чи комунальна аптека зможе заробляти сама?

Стартовим капіталом буде статутний фонд комунального підприємства.. Аптека буде самоокупна, буде на госпрозрахунку і фінансуватиметься з прибутку від продажу ліків. А щоб був прибуток і найнижчі ціни, то це має бути не одна аптека і не дві, а мережа.

Аптеки працюватимуть цілодобово. Ми зацікавлені щоб видатки на утримання аптеки були якомога менші. Зокрема, штати будуть мінімальні, адже інакше ми не зведемо кінці з кінцями. Звичайно, «мінімум» буде в розумних межах, зокрема зарплата провізорів буде на рівні середньої по місту.

Ми не плануємо і не будемо залазити в борги, не збираємося «сидіти» на дотації міського бюджету. Та зрештою, місто і не має звідки давати нам грошей. Місту така «фірма», яка буде качати з бюджету гроші, не потрібна, воно вже має Жеки, Теплокомуненерго і т.д. з їхніми мільйонними боргами, і не знає, що з ними робити.

Наша  мета полягає в іншому, забезпечити  всіх бажаючих, (не залежно від того, чи це пільговик чи ні), дешевими ліками. Наша структура буде працювати в умовах госпрозрахунку, у нас буде мінімальна націнка не вибірково на деякі ліки, а на весь асортимент ліків, така націнка, яка б дозволяла аптеці вижити.

 

Тоді ж хто стане керівником такої структури?

Про це ми поговоримо коли будемо формуватиметься штатний розпис. Але безумовно це буде людина з фармацевтичною освітою, яка має досвід роботи в аптечному бізнесі. Ми маємо певні вимоги, і та людина, яка пройде співбесіду, і очолить аптеку. Ми братимемо до уваги не тільки наявність освіти і досвіду, ми враховуватимемо ділові якості, якщо хочете скажу більше, наявність налагоджених зв’язків з виробниками ліків, з оптовими постачальниками. Часу на розкачку не буде. Тут не просто треба буде завідувати звичайною аптекою, тут потрібно буде виконати концептуальні засади, які я виклав вам вище: найнижчі ціни на ліки і беззбитковість. За таку роботу, повірте, не кожен візьметься.


Коментарі (0)

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

842 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

790
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1605
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2233
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4210 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3213

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

213

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

442

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

383

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

855
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

621
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

668
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

954
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1065
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

669
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6249
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1743
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31759 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1535
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

752 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

717