"Муніципальна аптека": утопічна ідея з практичним втіленням

Вже близько року в Івано-Франківську влада намагається втілити проект «Муніципальна аптека», яка повинна була б забезпечити всім без винятку івано-франківцям доступ до дешевої фармацевтичної продукції. Про те, що дасть «Муніципальна аптека» простому мешканцю міста та чому проект досі не втілений в життя спілкуємось з головою постійної комісій Івано-Франківської міської ради з питань охорони здоров’я і соціального захисту населення Сергієм Стефанком. 

 

Сергію Львовичу, чи є наразі актуальність і необхідність відкриття  «Муніципальної аптеки»?

Питання відкриття «Муніципальної аптеки» постало тому, що зараз у нашому місті всі аптеки приватні, жодної комунальної чи держаної не залишилось. В країні криза, ріст інфляції, а всі ліки населенню продаються комерційними структурами, які передусім переслідують одну мету - отримання прибутку, - відповідно ціни ростуть. Впливати на ці процеси міська рада не може, регулювати ціни - це не в нашій компетенції.

Постало питання утворення комунальної  структури постало щоб проконтролювати націнку на ліки і тим самим забезпечити людей дешевими ліками. Аптека буде займатися продажем ліків з мінімальною націнкою і таким чином впливати на цінову політику комерційних аптек.

Така аптека потрібна насамперед тим людям, які мають хронічні захворювання і ходять в аптеку частіше, ніж в продуктову крамницю, тим людям, які попали в стаціонар з якимось серйозним захворюванням, тим хто страждає від важких недуг і купує ліки на сотні і тисячі гривень, потрібна пенсіонерам, малозабезпеченим і т.д. А молодим і здоровим, тим хто  рідко хворіє, тим у кого гроші  кури не клюють така аптека не потрібна.

 

Рішення про створення  муніципальної аптеки міська рада прийняла ще в червні 2010 року. Намаганням відкрити аптеку скоро виповниться рік. В чому причина затягування часу?

Відбулись перевибори Івано-Франківської міської ради, змінилася влада.. Ми внесли певні зміни до статуту «Муніципальної аптеки», впорядкували функції і повноваження органів, які згідно статуту відповідатимуть за діяльність аптеки. Отож, засновником комунального підприємства «Муніципальна аптека» є міська рада, ревізійна комісія контролюватиме, а виконавча структура директор аптеки, - займатиметься поточною роботою, виконанням тих рішень, які прийматиме міськрада і міськвиконком.

Затримка  була в коштах, оскільки кошти йшли не з загального фонду, який міська рада прийняла в січні 2011 року, а з фонду розвитку, який був затверджений в квітні місяці. Плюс проблеми з приміщеннями. Наші комунальні аптеки мають розміщуватися в комунальних лікувальних закладах Івано-Франківська, а всі «привабливі» для аптечного бізнесу місця раніше в минулі роки були віддані в оренду. Мусимо чекати коли термін оренди у цих орендарів закінчиться. 

 

Міський голова Івано-Франківська Віктор Анушкевичус заявляв, що є проблеми із територією, зокрема  виселення комерційної  фірми «Іва-Фарм». Вона ще не вирішена?

Проблеми  із площами потрохи почали вирішуватися. Спільно з головним лікарем центральної міської клінічної лікарні Тарасом Масляком і власниками мережі аптек «Іва-Фарм» погодили, що перша аптека буде відкрита в центральному корпусі ЦМКЛ в тому приміщенні, де зараз орендарем є «Іва-Фарм». Відповідно було прийняте рішення, попереджено орендарів через фонд комунального майна міста про те, що дані площі нам будуть потрібні для власних потреб, для потреб комунальних лікувальних закладів міста. Представники аптечного бізнесу, звичайно,  таке повідомлення зустрічають без великого захоплення, але все робиться в рамках закону. 

 

Наскільки відомо, мова йде не тільки про відкриття аптек і аптечних пунктів, але про виготовлення ліків, для чого також необхідні відповідні приміщення?

На першому  етапі мова йде про відкриття однієї аптеки, вона ж буде займатися виготовленням ліків. А коли відкриється аптека, то в подальшому на її базі будуть відкриватися аптечні пункти, як підрозділи.  

 

Якою буде тоді цінова політика?

Наше  завдання, щоб ціни в «Муніципальній аптеці» були на найнижчому рівні, порівняно з іншими аптеками. За допомогою комп’ютерної програми буде відбуватися моніторинг цін на найбільш вживані препарати, а це близько 3–3,5 тисяч назв. Ми знаходитимемо найнижчу ціну, яка встановлена на певний препарат у комерційних аптеках міста і ставитимемо собі таку саму ціну, а й може й дещо нижчу.

Ми робитимемо так, що в нашій аптеці, в роздрібній торгівлі фармацевтичними препаратами, будуть найнижчі ціни на весь асортимент продукції. Людині не потрібно буде бігати зі списком по десятьох аптеках і шукати в якій аптеці на той чи інший препарат нижча ціна, а можна буде впевнено прийти в комунальну аптеку, купити всі необхідні ліки і бути спокійним, що ти не переплатив. Це наше завдання, ми постараємось це втілити на практиці. Як воно піде, чи буде цей проект життєздатним ми зможемо сказати лише тоді, коли аптека пропрацює 3-4 місяці. Буде фінансовий звіт, проаналізуємо і тоді будемо бачити чи така ідея має право на життя, чи це утопія. Я переконаний, і ми маємо певні підрахунки, які показують, що все має бути нормально.  

 

А місто отримало ліцензію у Міністерстві охорони  здоров’я на ведення  такої діяльності?

Що стосується ліцензії, то ліцензії в нас на даний момент на ведення діяльності нема. Цим питання займається керівництво ЦМКЛ. Зі слів керівника лікарні Тараса Масляка, проблем з ліцензією немає, бо в нас є все, що вимагається для отримання ліцензії. Затримка тільки в приміщенні, буде приміщення, буде ліцензія. Приміщення звільняється в жовтні місяці.  Тому аптека буде працювати з грудня місяця.  

 

Звідки  фінансуватиметься  така структура,  дотаціями з міського бюджету? Чи комунальна аптека зможе заробляти сама?

Стартовим капіталом буде статутний фонд комунального підприємства.. Аптека буде самоокупна, буде на госпрозрахунку і фінансуватиметься з прибутку від продажу ліків. А щоб був прибуток і найнижчі ціни, то це має бути не одна аптека і не дві, а мережа.

Аптеки працюватимуть цілодобово. Ми зацікавлені щоб видатки на утримання аптеки були якомога менші. Зокрема, штати будуть мінімальні, адже інакше ми не зведемо кінці з кінцями. Звичайно, «мінімум» буде в розумних межах, зокрема зарплата провізорів буде на рівні середньої по місту.

Ми не плануємо і не будемо залазити в борги, не збираємося «сидіти» на дотації міського бюджету. Та зрештою, місто і не має звідки давати нам грошей. Місту така «фірма», яка буде качати з бюджету гроші, не потрібна, воно вже має Жеки, Теплокомуненерго і т.д. з їхніми мільйонними боргами, і не знає, що з ними робити.

Наша  мета полягає в іншому, забезпечити  всіх бажаючих, (не залежно від того, чи це пільговик чи ні), дешевими ліками. Наша структура буде працювати в умовах госпрозрахунку, у нас буде мінімальна націнка не вибірково на деякі ліки, а на весь асортимент ліків, така націнка, яка б дозволяла аптеці вижити.

 

Тоді ж хто стане керівником такої структури?

Про це ми поговоримо коли будемо формуватиметься штатний розпис. Але безумовно це буде людина з фармацевтичною освітою, яка має досвід роботи в аптечному бізнесі. Ми маємо певні вимоги, і та людина, яка пройде співбесіду, і очолить аптеку. Ми братимемо до уваги не тільки наявність освіти і досвіду, ми враховуватимемо ділові якості, якщо хочете скажу більше, наявність налагоджених зв’язків з виробниками ліків, з оптовими постачальниками. Часу на розкачку не буде. Тут не просто треба буде завідувати звичайною аптекою, тут потрібно буде виконати концептуальні засади, які я виклав вам вище: найнижчі ціни на ліки і беззбитковість. За таку роботу, повірте, не кожен візьметься.


Коментарі (0)

21.03.2023
Тіна Любчик

Детальніше про це — журналістці Фіртки розповіла Ірина Федяк, деканеса фармацевтичного факультету ІФНМУ та відповідальна за виготовлення ліків для військових.

622
16.03.2023

Інвестиції в криптовалюту — перевірений метод заробітку. Попри значну кількість варіантів цифрових грошей (близько 11 000), особливою популярністю користується близько сотні з них. 

496
14.03.2023
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки поїхала на Косівщину, щоб поцікавитись у Йосипа Приймака, який понад 35 років займається бондарством, особливостями виготовлення дерев'яного посуду за старовинною традицією та секретами збереження первинної технології цього ремесла на теренах Гуцульщини.   

988
28.02.2023
Іван Муканик

Мирослав Карабін став керівником НОКу в Івано-Франківській області на 2023-2026 роки. Фіртка поцікавилась, що зі спортивних подій планують цьогоріч в області.

12432 21
24.02.2023
Тетяна Дармограй

Як протягом року повномасштабної війни змінилось життя на Прикарпатті та як прикарпатські правоохоронці адаптувались до роботи в умовах воєнного стану, дізнавалась журналістка Фіртки.

1529
22.02.2023
Тіна Любчик

Сили безпеки і оборони України продовжують посилювати. Так, в МВС почали формувати штурмові бригади «Гвардія наступу». Фіртка розповідає, що відомо про набір добровольців на Прикарпатті.

2903

Розглянемо брехню Кремля у контексті фактів. Почнемо з Будапештського меморандуму 1994 року, де Росія поставила свій підпис. 

187

Прийшов час повернення Української святині українському народу та Православній Церкві України - прямій правонаступниці древньої Київської митрополії задля відновлення історичної справедливості та зміцнення України. 

291

Наукова фантастика початку ХХІ ст. через фільми, серіали нав’язує думку про однозначну загибель нашої планети та потребу колонізації для людства Марсу.

781

Відповідь на це та інші запитання дає Олег Зелез, співвласник компанії HVOYA, яка займається будівництвом каркасних будинків з 2008 року і входить до списку найкращих будкомпаній України.

2178
22.03.2023

Правила «доїдай до чистої тарілки» можна не дотримуватись. Адже є випадки, коли людина наче сита, але, щоб нікого не образити, змушує себе доїдати. Так краще не робити, каже фахівчиня.  

213
16.03.2023

На Косівщині, у селі Яворів, відкрили туристичний об’єкт «Гуцульська сироварня». Фіртка поїхала туди, аби дізнатись тонкощі роботи ферми та рецепти екологічно чистих, натуральних сирів.

1362
11.03.2023

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. Адже організмові потрібно значно більше ресурсів, які йдуть на стреси, переживання та тривоги.

738
20.03.2023

У Хрестопоклонну неділю, в храмі Різдва Пресвятої Богородиці смт Ворохти, відбулося освячення двох відреставрованих старовинних ікон та їх сучасних копій.

291
17.03.2023

Чим старші респонденти, тим більше серед них тих, хто відповідає, укріпився у вірі — їх частка зростає від 18% серед тих, кому менш як 30 років, до 34% серед тих, кому понад 60 років. Частка таких найвища у Західному регіоні (31%, тоді як в інших регіонах — від 22% до 24%).

426
14.03.2023

Шлюб — це завжди про двох людей, які одружилися, бо любили одне одного. І ця любов не просто емоційна і поверхова, а любов як вияв волі людини. Священник завжди на шлюбній присязі запитує: «Чи ти хочеш взяти її за жінку чи його за чоловіка?» Відповідають: «Хочу!». Це і є волевиявлення.  

513
09.03.2023

За Біблією спочатку був створений чоловік, потім — жінка. Апостол Павло, коли говорить про сім’ю, наголошує на тому, що жінка повинна слухати свого чоловіка.  

826
17.03.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

3522
20.03.2023

Голова Китайської Народної Республіки Сі Цзіньпін сьогодні 20 березня, близько 12:00 за київським часом, прилетів до Москви на зустріч з президентом Росії Володимиром Путіним.  

318
15.03.2023

Група сенаторів США від обох партій тисне на главу Пентагону Ллойда Остіна з вимогою надати більше інформації про те, що потрібно для відправки винищувачів F-16 в Україну.  

508
10.03.2023

Головнокомандувач, командувачі напрямків доповідали щодо ситуації на передовій, загалом у захисті держави.

802
06.03.2023

Кабінет міністрів на своєму позачерговому засіданні 6 березня затвердив директора Національного антикорупційного бюро України.

1002