"Муніципальна аптека": утопічна ідея з практичним втіленням

Вже близько року в Івано-Франківську влада намагається втілити проект «Муніципальна аптека», яка повинна була б забезпечити всім без винятку івано-франківцям доступ до дешевої фармацевтичної продукції. Про те, що дасть «Муніципальна аптека» простому мешканцю міста та чому проект досі не втілений в життя спілкуємось з головою постійної комісій Івано-Франківської міської ради з питань охорони здоров’я і соціального захисту населення Сергієм Стефанком. 

 

Сергію Львовичу, чи є наразі актуальність і необхідність відкриття  «Муніципальної аптеки»?

Питання відкриття «Муніципальної аптеки» постало тому, що зараз у нашому місті всі аптеки приватні, жодної комунальної чи держаної не залишилось. В країні криза, ріст інфляції, а всі ліки населенню продаються комерційними структурами, які передусім переслідують одну мету - отримання прибутку, - відповідно ціни ростуть. Впливати на ці процеси міська рада не може, регулювати ціни - це не в нашій компетенції.

Постало питання утворення комунальної  структури постало щоб проконтролювати націнку на ліки і тим самим забезпечити людей дешевими ліками. Аптека буде займатися продажем ліків з мінімальною націнкою і таким чином впливати на цінову політику комерційних аптек.

Така аптека потрібна насамперед тим людям, які мають хронічні захворювання і ходять в аптеку частіше, ніж в продуктову крамницю, тим людям, які попали в стаціонар з якимось серйозним захворюванням, тим хто страждає від важких недуг і купує ліки на сотні і тисячі гривень, потрібна пенсіонерам, малозабезпеченим і т.д. А молодим і здоровим, тим хто  рідко хворіє, тим у кого гроші  кури не клюють така аптека не потрібна.

 

Рішення про створення  муніципальної аптеки міська рада прийняла ще в червні 2010 року. Намаганням відкрити аптеку скоро виповниться рік. В чому причина затягування часу?

Відбулись перевибори Івано-Франківської міської ради, змінилася влада.. Ми внесли певні зміни до статуту «Муніципальної аптеки», впорядкували функції і повноваження органів, які згідно статуту відповідатимуть за діяльність аптеки. Отож, засновником комунального підприємства «Муніципальна аптека» є міська рада, ревізійна комісія контролюватиме, а виконавча структура директор аптеки, - займатиметься поточною роботою, виконанням тих рішень, які прийматиме міськрада і міськвиконком.

Затримка  була в коштах, оскільки кошти йшли не з загального фонду, який міська рада прийняла в січні 2011 року, а з фонду розвитку, який був затверджений в квітні місяці. Плюс проблеми з приміщеннями. Наші комунальні аптеки мають розміщуватися в комунальних лікувальних закладах Івано-Франківська, а всі «привабливі» для аптечного бізнесу місця раніше в минулі роки були віддані в оренду. Мусимо чекати коли термін оренди у цих орендарів закінчиться. 

 

Міський голова Івано-Франківська Віктор Анушкевичус заявляв, що є проблеми із територією, зокрема  виселення комерційної  фірми «Іва-Фарм». Вона ще не вирішена?

Проблеми  із площами потрохи почали вирішуватися. Спільно з головним лікарем центральної міської клінічної лікарні Тарасом Масляком і власниками мережі аптек «Іва-Фарм» погодили, що перша аптека буде відкрита в центральному корпусі ЦМКЛ в тому приміщенні, де зараз орендарем є «Іва-Фарм». Відповідно було прийняте рішення, попереджено орендарів через фонд комунального майна міста про те, що дані площі нам будуть потрібні для власних потреб, для потреб комунальних лікувальних закладів міста. Представники аптечного бізнесу, звичайно,  таке повідомлення зустрічають без великого захоплення, але все робиться в рамках закону. 

 

Наскільки відомо, мова йде не тільки про відкриття аптек і аптечних пунктів, але про виготовлення ліків, для чого також необхідні відповідні приміщення?

На першому  етапі мова йде про відкриття однієї аптеки, вона ж буде займатися виготовленням ліків. А коли відкриється аптека, то в подальшому на її базі будуть відкриватися аптечні пункти, як підрозділи.  

 

Якою буде тоді цінова політика?

Наше  завдання, щоб ціни в «Муніципальній аптеці» були на найнижчому рівні, порівняно з іншими аптеками. За допомогою комп’ютерної програми буде відбуватися моніторинг цін на найбільш вживані препарати, а це близько 3–3,5 тисяч назв. Ми знаходитимемо найнижчу ціну, яка встановлена на певний препарат у комерційних аптеках міста і ставитимемо собі таку саму ціну, а й може й дещо нижчу.

Ми робитимемо так, що в нашій аптеці, в роздрібній торгівлі фармацевтичними препаратами, будуть найнижчі ціни на весь асортимент продукції. Людині не потрібно буде бігати зі списком по десятьох аптеках і шукати в якій аптеці на той чи інший препарат нижча ціна, а можна буде впевнено прийти в комунальну аптеку, купити всі необхідні ліки і бути спокійним, що ти не переплатив. Це наше завдання, ми постараємось це втілити на практиці. Як воно піде, чи буде цей проект життєздатним ми зможемо сказати лише тоді, коли аптека пропрацює 3-4 місяці. Буде фінансовий звіт, проаналізуємо і тоді будемо бачити чи така ідея має право на життя, чи це утопія. Я переконаний, і ми маємо певні підрахунки, які показують, що все має бути нормально.  

 

А місто отримало ліцензію у Міністерстві охорони  здоров’я на ведення  такої діяльності?

Що стосується ліцензії, то ліцензії в нас на даний момент на ведення діяльності нема. Цим питання займається керівництво ЦМКЛ. Зі слів керівника лікарні Тараса Масляка, проблем з ліцензією немає, бо в нас є все, що вимагається для отримання ліцензії. Затримка тільки в приміщенні, буде приміщення, буде ліцензія. Приміщення звільняється в жовтні місяці.  Тому аптека буде працювати з грудня місяця.  

 

Звідки  фінансуватиметься  така структура,  дотаціями з міського бюджету? Чи комунальна аптека зможе заробляти сама?

Стартовим капіталом буде статутний фонд комунального підприємства.. Аптека буде самоокупна, буде на госпрозрахунку і фінансуватиметься з прибутку від продажу ліків. А щоб був прибуток і найнижчі ціни, то це має бути не одна аптека і не дві, а мережа.

Аптеки працюватимуть цілодобово. Ми зацікавлені щоб видатки на утримання аптеки були якомога менші. Зокрема, штати будуть мінімальні, адже інакше ми не зведемо кінці з кінцями. Звичайно, «мінімум» буде в розумних межах, зокрема зарплата провізорів буде на рівні середньої по місту.

Ми не плануємо і не будемо залазити в борги, не збираємося «сидіти» на дотації міського бюджету. Та зрештою, місто і не має звідки давати нам грошей. Місту така «фірма», яка буде качати з бюджету гроші, не потрібна, воно вже має Жеки, Теплокомуненерго і т.д. з їхніми мільйонними боргами, і не знає, що з ними робити.

Наша  мета полягає в іншому, забезпечити  всіх бажаючих, (не залежно від того, чи це пільговик чи ні), дешевими ліками. Наша структура буде працювати в умовах госпрозрахунку, у нас буде мінімальна націнка не вибірково на деякі ліки, а на весь асортимент ліків, така націнка, яка б дозволяла аптеці вижити.

 

Тоді ж хто стане керівником такої структури?

Про це ми поговоримо коли будемо формуватиметься штатний розпис. Але безумовно це буде людина з фармацевтичною освітою, яка має досвід роботи в аптечному бізнесі. Ми маємо певні вимоги, і та людина, яка пройде співбесіду, і очолить аптеку. Ми братимемо до уваги не тільки наявність освіти і досвіду, ми враховуватимемо ділові якості, якщо хочете скажу більше, наявність налагоджених зв’язків з виробниками ліків, з оптовими постачальниками. Часу на розкачку не буде. Тут не просто треба буде завідувати звичайною аптекою, тут потрібно буде виконати концептуальні засади, які я виклав вам вище: найнижчі ціни на ліки і беззбитковість. За таку роботу, повірте, не кожен візьметься.


Коментарі (0)

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

15508
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1529
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1104
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2132
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3672
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1388

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1797

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

570

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1193

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1358
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

657
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24303
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

548
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

519
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

665
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1556
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

720
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7410
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

669
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1729 3
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

655
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

562