Монополіст збирає друзів: хто на Прикарпатті заробляє мільйони на автомобілях для амбулаторій

На Франківщині триває реформа сільської медицини. Крім нових амбулаторій, передбачено і нові автомобілі для медиків. В області вже закуплено 25 позашляховиків Renault Duster.

Та чомусь методи, за якими проводяться тендери, викликають все більше питань.


Рік тому стартувала президентська програма "Доступна медицина", якій передував ініційований колишнім главою держави Петром Порошенком закон про сільську медицину. Саме у рамках цієї програми здійснюється будівництво амбулаторій та закупівля службових автомобілів для лікарів, що працюють у сільській місцевості.

На сайті Урядового порталу є презентація з проміжними результатами і план виконання програми, де перший її крок – це 517 нових сільських амбулаторій та стільки ж службових автомобілів, а також 63 авто для дооснащення існуючих закладів.

На Прикарпатті заплановано побудувати 26 нових амбулаторій, на що з держбюджету виділено 116,7 млн гривень. А ось скільки в області буде придбано автомобілів, невідомо.  

За даними системи Prozorro, оголошувати тендери на закупівлю службового автотранспорту почали одночасно із тендерами на будівництво амбулаторій. На сьогодні в області вже придбано 25 автомобілів для лікарів, що працюють у сільській місцевості. Всі – позашляховики марки Renault Duster.

Тим часом на Прикарпатті відкрили три нові сільські амбулаторії. Як йдеться на сайті ОДА, першу в області амбулаторію разом із поліклінічним автомобілем отримало село Старі Кривотули Тисменицького району. Що цікаво, урочистості з перерізанням стрічки відвідав депутат-мажоритарник від "Блоку Петра Порошенка" Михайло Довбенко, що не дивно, адже і сам колишній президент реформу сільської медицини перетворив в один з інструментів своєї передвиборчої кампанії.

Раніше "Антикорупційна платформа" аналізувала перші закупівлі з будівництва сільських амбулаторій. Тоді вияснилося, що ці тендери проводились під окремі фірми, а обладнання закуповувалось за завищеними цінами. Здавалось би, із закупівлями автомобілів справи йтимуть куди краще. Однак і тут спостерігається негативна тенденція – учасники лише вдавали видимість прозорих торгів, а всі поставки дістались одній фірмі.


Конкуренція без конкурентів

Закупівлі службового автотранспорту для медичних працівників здійснюються за рахунок субвенції з державного бюджету на реалізацію заходів, спрямованих на розвиток системи охорони здоров’я у сільській місцевості. У 2018 році на Івано-Франківську область було перераховано трохи більш як 59 млн гривень.

З листопада минулого року місцеві центри первинної медичної допомоги почали оголошувати тендери на закупівлю автомобілів для медиків. Перелік технічних вимог до транспортних засобів підготували Міністерство охорони здоров’я та Міністерство інфраструктури. У відповідь на інформаційний запит у МОЗ пояснили, що вимоги до автомобілів виходять зі стану доріг у сільській місцевості, тому доцільно використовувати авто підвищеної прохідності – категорії М1G.

І хоча в листі МОЗу з описом технічних вимог до автомобілів, адресованому облдержадміністраціям, детальні характеристики не вказувались, так сталося, що технічні параметри автомобілів виявилися фактично виписаними під конкретну марку авто – Renault Duster. Так, наприклад, Тисменицька міська лікарня взагалі назвала файл з тендерною документацією "Рено Дастер".

Тим часом на закупівлі авто для амбулаторій спробувала пробитися фірма "Богдан-Авто Івано-Франківськ" з китайським "JAC S3", що вважається дешевшим аналогом "Renault Duster". Однак технічні характеристики їхніх автомобілів не відповідали вимогам тендерної документації, тому були відхилені.

Подібний випадок трапився у Рівному, де на великому тендері підприємство "Богдан-Авто Луцьк" не допустили до аукціону через невідповідність технічним вимогам. А ось запорізький "Богдан" виграв скаргу в АМКУ на тендері Департаменту охорони здоров’я Донецької ОДА. Комісія з розгляду скарг АМКУ підтвердила дискримінаційний характер технічних характеристик транспортних засобів у тендерній документації.

Кругова порука партнерів

Раніше йшлося, що в Івано-Франківській області вже встигли закупити 25 автомобілів для медиків, що працюють у сільській місцевості. Вартість кожного авто перевищує 200 000 грн, тому їх закупівля проходила через процедуру відкритих торгів у системі Prozorro.

Водночас, на всіх 25 тендерах перемогу здобула приватна виробничо-комерційна фірма "В.С.К." – офіційний і єдиний дилер автомобілів марки Renault в Івано-Франківській області. Загальна сума всіх авто становить майже 12 млн гривень.

Фактично "В.С.К." – монополіст на ринку автомобілів марки Renault в Івано-Франківській області. Проте закупівельне законодавство вимагає, що для процедури відкритих торгів потрібно не менш як два учасники. Тому фірма "В.С.К" активно залучала своїх колег із сусідніх регіонів, щоб створити видимість конкуренції.

У більшості випадків технічними учасниками ставали ТОВ "Ю.Р.К" зі Львова, ТОВ "Вік Партнер" з Рівного та ТОВ "Автоподіум" з Чернівців – офіційні дилери Renault у своїх областях.

В обмін фірма допомагала своїм "партнерам” вигравати торги у їхніх регіонах. Так, "В.С.К." брала участь у 14 закупівлях автомобілів "Renault" у Львівській, Волинській, Рівненській та Чернівецькій областях, проте жодного разу не вигравала.

Для повноти картини наводимо кілька прикладів закупівель цих автомобілів, що проводилися на Прикарпатті. Почнемо з тендера на 460 тис. гривень, оголошеного Тлумацьким центром первинної медичної допомоги. Там суперник "В.С.К." взагалі не подав жодних документів. Рівненська фірма ТОВ "Вік Партнер" просто зареєструвалася на торги для того, щоб вони відбулися.

А ось закупівля автомобілів ЦПМД Долинської районної ради попала в поле зоре львівських активістів. У боротьбі за лот взяло участь двоє учасників – франківська фірма "В.С.К." та львівська "Ю.Р.К." У їхніх тендерних пропозиціях активісти виявили низку ознак, що вказують на пов’язаність двох фірм.

Аналітики "Антикорупційної платформи" теж виявили збіги у документах франківської та львівської фірм й на інших закупівлях, що проходили в області. Зокрема, на тендер, оголошений Рогатинським ЦПМД, учасники "В.С.К" та  "Ю.Р.К." подали довідки про технічні характеристики предмету закупівлі, які як візуально, так і за змістом схожі між собою. Водночас в тендерній документації замовника форма цих довідок дещо відрізняється від довідок, які надали учасники.

Окремо відзначимо 6 тендерів у листопаді-грудні минулого року, проведені у Верховині, Косові, Рожнятові, Рогатині, Долині і Тисмениці. По всіх торгах очікувана вартість автомобіля, яку поставив замовник, становила 500 тис. гривень. Фірма "В.С.К." приходила на торги з пропозицією, на 1000 грн меншою за початкову вартість, і вигравала конкурс, оскільки суперники (львівські "Ю.Р.К", "Галич-Моторс" та рівненська "Вік Партнер") пропонували товар за максимальною ціною у півмільйона. Під час аукціону ніхто не знижував вартості своєї пропозиції, а отже, результат всіх влаштовував.

Що цікаво, на закупівлях позашляховиків для П’ядиків, Богородчан і Галича вирішили поживитися і юристи-консультанти, які допомагають замовникам проводити тендери. Так, тендерна документація містила умову про оплату консультаційних послуг у розмірі 10 000 гривень на кожній закупівлі. Це при тому, що тендерна документація майже на всіх 25 торгах була типовою, оскільки закуповувався ідентичний товар. І "В.С.К." надали у всіх цих тендерах відповідну довідку.

"Антикорупційна платформа" писала раніше, що умова оплати переможцем торгів консультаційних послуг є не зовсім законною, оскільки такі послуги не є частиною предмету закупівлі. Таку ж позицію висловлювала неодноразово і Комісія з розгляду скарг Антимонопольного комітету.

Тим часом ми проаналізували ціни, за якими медустанови закуповували службові автомобілі для лікарів, що працюють у сільській місцевості.

Для порівняння можна переглянути ціни офіційного представництва Renault в Україні. Проте варто зауважити, що частина закупівель відбулася минулого року, а з початку 2019-го ціни змінилися. Також при порівнянні цін треба врахувати комплектацію самих авто, адже вона може відрізнятися від тих варіантів, які вказані у офіційному прайс-листі.

Щоб було зрозуміліше, ми виділили дві категорії авто – з повним приводом та з переднім приводом. Повнопривідні Renault Duster мають підвищену прохідність та закуповувалися переважно для гірської місцевості, водночас коштують вони дорожче, аніж кросовери з переднім приводом.

Ще один ціновий нюанс, це додаткові 61 000 гривень, які Городенківська районна рада виділиладля закупівлі автомобілів в той час, як інші райони повністю вклалися в суми, отримані з державного бюджету. Відповідно замовник, Городенківський ЦПМД, виставив очікувану вартість за два авто на 61 000 гривень вищу, а "В.С.К" в результаті отримали кількадесят додаткових тисяч гривень за передньопривідні авто, адже запропонували всього на 1000 грн нижчу від очікуваної ціну.

Хай там як, позашляховики Renault Duster вважаються надійними бюджетними кросоверами, як і ряд інших автомобілів цього класу. Тож ми жодним чином не виступаємо проти закупівель саме цих авто, а всього лише за оновлення автопарку медичних закладів. Для окремих сіл, особливо у гірській місцевості, такі автівки ледь не єдина можливість для селян отримати медичну допомогу, а лікарю – добратися до пацієнтів. Водночас є питання до методів, за якими проходять закупівлі автомобілів, адже під час проведення тендерів конкуренція між учасниками була лиш на папері, що дозволило одній фірмі виграти всі торги.


за матеріалами Антикорупційної платформи


30.05.2019 4732
Коментарі ()

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1613
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1031
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1292 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3766 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33887
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2854

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

367

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

771

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1711

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1081
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

643
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

521
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

898
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1999
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12214
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1507
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1296
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

554
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

263
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

336
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

381
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1273