Впродовж грудня місяця поточного року молоді дослідники кафедри біохімії та біотехнології Інституту природничих наук перебували у закордонному науковому відрядженні в Республіці Польща.
Про це пише Фіртка з посиланням на прес-службу ПНУ.
На запрошення професора Stefan Pierzynowski з Лундського університету (найкращий дослідницький університет Швеції) фахівець І категорії Василик Юлія, аспірантка ІІІ року навчання Васильковська Руслана та студентка IV курсу Семчишин Олеся взяли участь в дослідженнях, присвячених догляду та розвитку передчасно народжених немовлят. Експерименти відбувалися на базі Інституту фізіології та харчування тварин ім.Кєлановського в м.Яблонна (Республіка Польща) у рамках програми обміну Шведського Інституту регіону Балтійського моря Visby (Swedish Institute’s Baltic Sea Region Exchange Program).
Дослідницька команда була сформована з представників різних країн: Stefan Pierzynowski (Швеція), Katerina Goncharova (Швеція), Kasia Szwiec (Велика Британія), Jarek Wolinski (Республіка Польща), Danica Grujic (США), Maria Boryczka (Республіка Польща), Paulina Grzesiak (Республіка Польща), Andrea Donatelli (Італія), Siarhei Kirko (Республіка Білорусь), Julia Vasylyk (Україна, Івано-Франківськ), Ruslana Vasylkovska (Україна, Івано-Франківськ), Olesia Semchyshyn (Україна, Івано-Франківськ), Galyna Ushakova (Україна, Дніпропетровськ), Tetianа Kovalenko (Україна, Київ), Iryna Osadchenko (Україна, Київ), Anna Socha-Banasiak (Республіка Польща).
Як модель дослідження використовували недоношених поросят, які відповідали 30-ти тижневому віку передчасно народжених дітей. Подібність між ними полягає в розмірах, незрілості шлунково-кишкового тракту, а також порушенні роботи дихальної, травної, імунної та метаболічної систем внаслідок передчасного народження. Основною метою дослідження було створити модель недоношених дітей, яку б можна було використати для тривалих досліджень та покращення ефективності формули вигодування таких немовлят. Поросят годували спеціальною сумішшю, яка є максимально наближеною до материнського молока. Під час експерименту проводили забір крові та інших біологічних зразків для визначення біохімічних параметрів.
Як зазначають учасники експерименту, наші молоді дослідники кафедри біохімії та біотехнології, мета цього дослідження є надзвичайно благородною, адже дуже важливо навчитися давати шанс передчасно народженим діткам вижити і бути здоровими. Крім того, досвід, який вони отримали, є унікальним.
Стажування молодих дослідників кафедри біохімії та біотехнології відбувалося в межах співпраці кафедри біохімії та біотехнології Інституту природничих наук Прикарпатського національного університету і кафедри біології Лундського університету (Швеція). Ця співпраця активно триває з 2009 року.
Зокрема, протягом 3-х років (2010-2013 рр.) виконувався шведсько-український грант у рамках програми Visby «Study on an novеl nutrient assimilation factor (NAF) with potential to influencе obesity» (Дослідження нового фактору асиміляції харчових продуктів з потенційним випливом на процес ожиріння). За час співпраці співробітники, аспірати та студенти кафедри біохімії та біотехнології неодноразово брали участь в експериментах та наукових семінарах в університеті м. Лунд (Швеція), а саме: Драганчук Оля, Лозінський Сашко, Шмігель Галина, Лаба Ольга, кандидат біологічних наук Мосійчук Надія, доктор біологічних наук Лущак Володимир, доктор біологічних наук Семчишин Галина. Також випускниця кафедри біохімії та біотехнології, кандидат біологічних наук Людмила Лозінська сьогодні працює дослідником у Лундському університеті (Швеція).