
Перезавантаження починається з дороги? Молдова віддала Україні відрізок траси, який повинна була передати їй іще десять років тому.
Як повідомляє російська Независимая газета, водночас це викликало обурення місцевого населення Молдови, яке тепер матиме незручності.
«Київська, а за нею й кишинівська преса повідомили, що в.о. президента Молдови Маріан Лупу подарував президенту України Віктору Януковичу у день народження 8 кілометрів молдовської дороги», – пише Свєтлана Ґамова.
Ця ділянка траси Одеса – Рені, що проходить через молдовське село Паланка, стала держкордоном. Місцеві мешканці активно протестували проти цього: їм тепер ані пройти, ані проїхати через цей відрізок. Авторка статті пише, що Маріан Лупу приїхав привітати українського президента до Криму. Напередодні ж Молдову відвідав міністрів закордонних справ України Костянтин Грищенко. Під час зустрічі з молдовським колегою Юрієм Лянке й були підписані документи щодо ділянки траси.
Цей відрізок дороги, що йде з українського міста Одеси до українського ж міста Рені, але через територію Молдови, відійшов у власність України, пояснює авторка статті. Маріан Лупу впевнений, що тепер почнеться перезавантаження українсько-молдовських відносин. Проте молдовська громадськість звинуватила його у зраді національних інтересів та порушенні конституції. Мешканці Паланки живуть з одного боку дороги, а худобу досі пасли з іншого. Тепер «розлучені» з коровами державним кордоном. Тим часом прес-служба президента України повідомила, що Віктор Янукович високо оцінив таке рішення молдовської сторони.
Своєю чергою, пан Лупу назвав «дезінформацією» повідомлення українських ЗМІ про «подарунок президенту України». Проте цей документ – не перший, який підписується щодо Паланки.
«Питання вирішили ще у середині 90-х років минулого століття», – нагадує авторка статті. Тоді йшлося про передачу молдованам 1 кілометра берега Дунаю, щоб одержати вихід до Чорного моря. Натомість українцям пропонували відрізок траси біля села Паланка. За словами Євгена Левицького, який на той час був представником українського президента і вів переговори, українська дорога на території Молдови – стратегічний план, що враховує перспективу об’єднання Молдови з Румунією. Як зауважив голова молдовського руху «Рівноправ’я» Валерій Клименко, «українці дотиснули молдовську владу».
Проте сама влада Молдови, наголосив пан Клименко, «поставила у незручне становище своїх громадян, які тепер повинні залежати від настрою українських прикордонників». А контроль України над дорогою на молдовській території становить загрозу безпеці Молдови. У Кишиневі сподіваються, що Київ поступиться у питанні перетину українського кордону громадянами Молдови.
Адже зараз молдовани мають довести свою фінансову спроможність і продемонструвати прикордонникам, що мають 1200 євро. Це нереальна сума для громадян бідної країни. Але під час зустрічі панів Лупу та Януковича про цю поступку не йшлося.