Моя влада

 

 

З психологічної точки зору мені було дуже комфортно жити при радянській владі. Я виразно знав, що та влада – окупаційна, ворожа, насильницька, брехлива, брутальна і хамська. Я знав, що вона нічого доброго зробити не може і не хоче, а тому нічого сподіватися від неї не потрібно. Навіть безкоштовну освіту і дешеве шкільне молоко треба сприймати без жодної вдячності, бо і одне, і друге – не для мене, а заради плекання дешевої робочої сили. При цьому місцеві представники влади поводилися і навіть виглядали так, що не треба було бути антикомуністом, щоби бачити, що вони належать до якоїсь іншої породи, ніж люди мого оточення.

 

За таких розкладів чітко формувався світогляд: все, що проти тієї влади і, відповідно, тієї держави - добре. І ще – чим гірше тій державі, тим краще.

 

Потім було кілька щасливих років, коли здавалося, що ніякої влади взагалі нема і ніколи більше не буде. Мушу тепер визнати, що це були найкращі роки справжнього екзистенціалізму. (А ще потрібно усвідомити всім, хто пережив цей час, що такі історичні події трапляються раз на століття, або й рідше, а тому тим, хто таке пережив, вже не слід сподіватися дожити до ще якихось великих зрушень і змін).

 

А потім почалося державотворення. І перестало бути комфортно, бо головний ворог пропав. Окупація ніби закінчилася, і свої хлопці пішли у владу, а влада знову стала насильницькою, брехливою, брутальною і хамською. Більше того, вона вже мало що могла зробити не те що доброго, але й заради плекання дешевої робочої сили. Люди мого оточення потрапили у когнітивний дисонанс – держава українська, а влада злочинна. Бути в контакті з цією державою означає порушувати усі Божі заповіді. Ще трошки залишалося до висновку, що насправді свідомий громадянин і патріот - це той, який взагалі не зважає на існування держави і влади, обходячись без неї.

 

Але невдовзі, на щастя, проголосився режим, який знову можна вважати окупаційним без ніяких умовностей – все можна пояснити донецькими. Це означає, що мали би повернутися старі погляди і методи: чим гірше, тим краще, падає рейтинг - і на виборах переможуть якісь добрі люди, які хочуть щось зробити і для мене…

 

І в цьому місці стається просвітління. Я починаю розуміти, що навіть серед кандидатів (яких значно більше, ніж тих, які отримають владу) навряд чи є хтось, хто хоче щось зробити для мене, і є, може, один-два таких, які постараються щось зробити, якщо я буду дуже просити. Але не відомо, чи вдасться, чи достатньо буде можливостей. А до незнайомих навіть не варто звертатися.


 
Усвідомлення цього виводить на логічний висновок – наша держава бандитська і наше суспільство бандитське, яке суспільство, така й влада. Бандитська у тому сенсі, що основою суспільного життя українця є бандитизм, об’єднання у банди. Тобто банда – це той рівень суспільного устрою, на якому спинився український розвиток. Така особливість нашого шляху. Банда – це то більше чи менше стійке угрупування, належність до якого передбачає якусь довіру і відповідальність, що існує для взаємовигідної допомоги одне одному. Український бандитизм чимось нагадує феодалізм, але він набагато складніший і структурованіший. Бо крім феодальних великих бандитських формувань – довкола олігархів, високопосадовців, регіональних господарів, партійних лідерів, корпорацій – які настільки розгалужені, що охоплюють всі сфери життя, українське суспільство утворене з безлічі дрібних банд, які намагаються вижити на периферії масштабних комбінацій. Бандитський уклад настільки є нормою для української свідомості, що вже тисячу років визначає долю багатьох поколінь. Неспроможність вийти за межі банди залишається головною ознакою суспільного українського життя і тепер. У державному житті цей принцип виражається таким чином, що членів однієї банди цікавлять тільки власні інтереси і потреби та інтереси і потреби інших членів банди.


 
Добре, що банд достатньо багато. Цього вистачає, щоби участь у виборах завжди давала шанс на фарт.

 

 

Тарас Прохасько,

Галицький кореспондент

 


06.05.2012 Тарас Прохасько 1059 10
Коментарі (10)

Дзюньо 2012.05.06, 11:45
Віват Тарасе! Як завше суперово! Другу частину троха доповню: українці напротязі тисячоліть завше були селянами. А це значить що: 1) постійно недоїдали і 2) що виходить з першого - завше потребували помочі "своїх" щоби вижити (разом посадити поле чи скопати бульбу) І от тепер такий генетично і ментально тисячолітній селянин коли доривається влади і крісла то зразу починає 1) красти (дається взнаки вікове недоїдання) і 2) протягувати до влади "своїх" (кумів, сватів, дітей, зятів..) (Твоїми словами - "збиватися у банди") Тобто стає типовим хрунем і рагульом.. Шкода що інші касти з іншою ментальністю серед українців майже відсутні і ніякої ролі у формуванні суспільної моралі не відіграють.
степан 2012.05.06, 12:14
дядьку Тарасе. написано багато, але немає ніякої конкретики, майже так по радянському, все це говорилося на кухнях, а потім вийшло на люди. Плач Тараса по українськи, написано кілька занадто розумних слів, які більшість наших людей не зрозуміє.Писати треба просто,адже дешева робоча сила ,як ви написали,створює державний добробут і соціальну базу своїми податками як особисто так і через підприємства,але їхні діти без грошей не можуть здобути освіту бо наші українські навчальні заклади скоро майже будуть недоступними.Ви пане Тарасе живете десь далеко, у своєму світі-не серед нас, простих людей і мені здається вам байдуже,що буде дальше з народом.От поплачемо, поговоримо і поговоримо,щоб знали що я такий є-Тарас, ну і ще кілька наших франківських письменників які живуть у відірваному від людей світі. Може я не попав, але щось дуже ви солите багато на народ,який бідує тяжко і виживає.
Кук 2012.05.06, 16:42
Степанові треба конкретики: яке де насіння купити і коли посадити, аби не так тяжко давалося традиційне тупе виживання збідованому народу. Тебе тут, сарако, думати привчають, а ти далі - про свій куций жалісливий досвід дачника-виживальника.
al-kaddafi 2012.05.07, 00:47
))) Все влучно сказано автором, а хто вважає інакше, кому бракує простоти, чи вважає наш народ вічно-селянського походження, то Вам, шановні, треба ще раз народитися, щоб правильно клепки склалися !!!
Віктор 2012.05.07, 01:08
В кінці 90х здавалось що все погане позаду тепер заживем...одружився,діти народились ...малий в 2 роки співав разом нас багато...а тепер на горизонті небезпека що жити їм ще в гірших реаліях прийдеться чим нам в 90х,кругом брехня відкат обман...мені сподобався комент росіянина Серебрякова"В мене троє маленьких дітей і я не хочу щоб вони виросли моральними уродами тому і ємігрую"...шкода але і моїй родині нема місця в цій україні
Марія 2012.05.07, 11:26
Гірка пекуча правда або "мріялось, бажалось - не збулось". А народ і винен і не винен. А світ, виявляється, знає нас краще ніж ми самі, тому перспективи наші дуже туманні. Шкода онуків...
Тарасів читач 2012.05.07, 16:29
Тарасе, я давній прихильник Вашої творчості. Власне з Ваших оповідань дізнався про Вашу активну життєву позицію в юності і молодості. Поступово Ви мігруєте в сторону філософії і пасивного спостереження. Тут Вас чекає небезпека - Вам просто не буде про що писати. Ваші твори втратять безпосередність Ви втратите своїх читачів. Не знаю, наскільки багато таких як я, але я б підтримав Ваші спроби зробити владу ( і країну) не бандитською. Спроби активні, дієві а не через опуси на фіртці.
доктор 2012.05.07, 18:10
цікавий аналіз. Важко не погодитися. думаю що Украіна зараз є тією глиною з якоі чужаки зліплять страшного 40 мільйонного монстра. Або знайдеться лідер який пожертвує своім добробутом чи життям. обовязково на чолі патріотичноі команди-організаціі. виведе цих загалом нормальних людей з мертвого ПІКЕ іпомаленько почне будувати свою Украіну. Приклад-Грузія Прибалтика Польща і навіть Росія , не дай Бог нам такоі держави... І робиться це доволі швидко. тільки треба робити а не імітувати.
Кук 2012.05.07, 20:21
Словом, Тарасе, створюй свою банду - є охочі приєднатися :) А чому б і ні?
Я 2012.05.07, 21:24
І мене візьміть, а я ще кількох знаю. Це моє... Треба і робити і говорити, адже "перше було СЛОВО...". Тобто, спрощено, щоб щось робити, треба обговорити і вирішити що саме робити. Все так і повязано.
29.05.2023
Тетяна Дармограй

Як українським енергетикам вдалось оперативно відновити енергетичний баланс та забезпечити постачання електрики споживачам після руйнувань, здійснених Росією та чи можливі відключення світла влітку, як це було взимку — дізнавалась Фіртка. 

440
24.05.2023
Уляна Мокринчук

Як протидіяти домашньому насильству, які є різновиди насильства, куди звертатись жертві, як розпізнати кривдника та як допомогти пережити нелегкий час тому, хто постраждав, журналістка Фіртки дізналась у психологині Валерії Худзіцької.

340
14.05.2023
Тіна Любчик

Василь Стефурак, голова «Асоціації вівчарів» розповів Фіртці, чи легко сьогодні відновлювати промисли, що були популярні в горах ще пів століття тому та як на розвиток сільського господарства повпливала повномасштабна війна на території України. 

6513 5
03.05.2023
Тетяна Дармограй

На початку 2023 року у Міністерстві оборони України зазначали, що у масовій мобілізації немає потреби. Щоправда, із застереженням, що ситуація може змінитися.  

2423 1
19.04.2023
Тіна Любчик

В рамках відзначення Дня першої пластової присяги та програми «Івано-Франківськ — місто Героїв» відкрили та освятили анотаційну дошку Назарію Лугарєву, очільнику пластової станиці міста, який загинув у боях за незалежність України. 

1806
11.04.2023
Тетяна Дармограй

Про пережите внаслідок російського вторгнення та втрату сина на війні, журналістці Фіртки розповіла мешканка Енергодару — Любов Чабанюк. Жінка разом із дітьми евакуювалась на Прикарпаття 11 серпня 2022 року.

2295

До Путіна явився Голова конституційного суду РФ Валерій Зорькін, який приніс копію «сенсаційної» мапи Європи, на якій нібито нема України. Проаналізуємо, чи це так. 

428

Рання історія Білгороду, як поселення Київської Русі: думки, навіяні останніми подіями у Бєлгородській області РФ. 

435

Гастрономічне різноманіття м’ясних страв  українців надзвичайно велике. Серед усіх цих страв є одна особлива – ставлення до якої завжди неоднозначне з різноманітних причин.

512

Коротка історія російської державності та походження росіян на основі фактів і досліджень російських істориків. 

901
27.05.2023

Багато хто вважає, що перед варінням гречку промивати не треба, тому що ця процедура є "необов'язковою".  

253
23.05.2023

Здоровий кишківник запорука не лише хорошого самопочуття, але й зовнішнього вигляду. Існують продукти, які допомагають очистити кишківник і схуднути.  

394
17.05.2023

Коза все одно недооцінена тварина в Україні, хоча її ефективність вища в два з половиною рази, ніж у корови. Основа – молоко. Бо м’ясних кіз на цілу Україну, мабуть, є два-три господарства, ділиться прикарпатський фермер.  

549
27.05.2023

Священник – посередник і духовний провідник, що відіграє важливу роль у сповіді. Його присутність і служіння сприяють відкриттю, покаянню та духовному відновленню. Втім, нерідко запитання про збереження таємниці сповіді викликає роздуми.

294
23.05.2023

Серед молодих людей нерідко побутує думка, що можна вірити в Бога, проте не ходити до храму.  

420 1
17.05.2023

Досить часто люди соромляться ставити відверті питання священнику.  

715
12.05.2023

Віра, молитва, Слово Боже, одновірці та добрі приятелі – ті ліки, які дійсно допомагають.

1001
27.05.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

5557
26.05.2023

Президент Володимир Зеленський, коментуючи продовження "економічного безвізу" з ЄС, заявив, що у процесі просування України у Євросоюз таку лібералізацію потрібно буде зробити постійною.  

281
23.05.2023

Тема з контрнаступом була настільки обговорювана останніми місяцями на всіх рівнях, що в Україні почали побоюватися того, що його результат не виправдає очікувань.   

299
19.05.2023

Президент назвав пріоритети України на найближчий час.    

407
16.05.2023

Повідомлено про підозру голові Верховного Суду Всеволоду Князєву та його спільникові – адвокату у справі щодо отримання хабаря.  

595