Моя маленька консервація—від 2004 до 2013

 

Події. Які сталися 9 років тому для мене особливі. І не тому, що хтось прийшов до влади, не тому, що відбулися вибори (вкотре), а я тому, що там я відчула себе і відчула людей. Як би не гучно не звучало. Це була жінка із сіамським котом на руках і в шалику, це був грубий дядько у військовій формі, які роздавав згрубілими руками гречку в наметовому містечку, це був Славко Вакарчук, який на той час носив ще червону шапку і по ній його впізнавали у натовпі, це зрештою була моя мама, яка відчувала історію, ту саму, про яку їй так давно забороняли говорити. Тепер було до кого промовляти!

Добре пам’ятаю, що в нашій родині ми обговорювали чи йти на Майдан, наскільки ми там можемо бути потрібні. І ми пішли. З того часу змінилося все—оточення, сприйняття світу і своєї країни, це була перша серйозна консервація в моєму житті. Поясню чому консервація. В свої 14 я тоді чітко вирішила, що не дам цій події стертися в моєму серці, пам’яті. Я тоді не впізнавала українців, це ж ті самі люди, з якими я жила 14 років, але вони були інакші, оновлені.

Ми завжди стояли ближче до Будинку профспілок і це виявився дуже цікавий пункт спостереження, бо саме з цієї точки музиканти, політики, підіймалися на сцену і я бачила їхні обличчя. Вже тоді в ті секунди мікровиразів можна було зрозуміти, що далі. Хто рветься перший на сцену, але змушений пропустити даму, як співачка Руслана тоді бігала у помаранчевому светрі, а її чоловік переживав, що вона застудиться, як жінка і яскраво помаранчевої іграшкою ведмедя завжди майоріла., мов орієнтир всередині площі. І це лишиться законсервованим. Бо ми тоді нікому не зрадили і нас ніхто не зрадив. А все, що звемо «розчаруванням», хіба це не розчарування в собі? Що недостатньо контролювали, що боялись, що лінувались, що не були критичними і дружними? Це наша історія, ми її творили і творимо, тому нам виправляти помилки і нам ставати мудрішими.

Бернард Шоу колись сказав цікаву фразу : «Узагалі говорячи, влада не псує людей, зате дурні, коли вони у владі, псують владу». Власне, тут три крапки.

В ті дні я здавала академконцерт в музичній школі, але частина наших занять перетворювалося у хронічку новин з Майдану, я і досі не розумію. Як мені вдалося відіграти три великі твори напам’ять на фортепіано і досі загадка.

Я пригадую, як ми ставили із мамою відеомагнітофон( ще тоді касетний) на запис і йшли на цілий день на Майдан, а він собі записував-записував. Ці касети і досі є в мене, усі ці прямі включення з  5 каналу, ролики, музика.

Ми тоді не боялись. Підтвердженням тому став ще один випадок. Коли в один з днів хода рушила до Адміністрації на Банкову, повідомили про загрозу того, що можуть стріляти. Пригадую, як стояла біля танка, дивилася на обличчя молодих хлопців, на кілька років старших за себе і не вірила, що вони можуть вистрілити. Отак просто, дивлячись в очі. Видно якийсь жах промайнув в моїх очах і відчувся ( тоді взагалі всі відчуття та імпульси були загострені) і сивочолий чоловік, який стояв поруч і тримав великого прапора раптом вигукнув: «Вони не стрілятимуть, міліція з народом!», а потім постукав мені по плечу і додав: «Правда, мала?» Мені стало спокійно. Я не боялася бути собою і здається не боялася будь-якого розвитку подій.

Один з плакатів, який був у наметовому містечку тоді мені особливо запам’ятався «Українці роблять євроремонт держави», тільки зараз я розумію. Якими пророчими є ці слова. До неймовірності! Наразі я живу у Львові, довчаюся тут на магістратурі, вчора ми організували акцію на підтримку київського Євромайдану тут, з 12 перших людей це все розрослося у десятки, сьогодні вже тисячі студентів , молодих людей висловили своє невдоволення . Київ так само, як і у 2004 стає точкою відліку.

Може нам нарешті слід провести наш євроремонт??


23.11.2013 Катя Гладка 1658 0
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

679
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

1943 7
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

1134 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

558
24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині виникали ще у 60-х роках. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла остаточне рішення щодо нього. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою закладу Ксенею Циганюк. 

6905 61
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

11400 6

Піст – невід’ємна частина християнського  життя, встановлена Богом.

339

Друзі путіна зустрілись у резиденції рудого Донні у Флориді, де обговорили план путіна по капітуляції України, і після цієї поїздки Орбан розкрив – як за 24 год Трамп планує припинити війну.

1085

Чим ближче до виборів в США, тим більше трампісти вдаються до маніпуляцій у своїй пропаганді. У контексті України вони, переставивши все з ніг на голову, намагаються переконувати, ніби це демократи, а не республіканці, заблокували допомогу Україні.

1117

Кожен із нас не раз потрапляв у ситуацію, коли ми замислювались давати, чи ні милостиню людині, яка звертається про допомогу біля церкви, на вулиці чи в інших громадських місцях.  

1112
29.03.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

75
24.03.2024

Нутриціологиня пояснила, чому не можна забороняти собі фастфуд та солодощі. А також порадила, як їх вписати у свій раціон.

287
18.03.2024

Сьогодні, 18 березня 2024 року, в УГКЦ в Україні розпочинається період Великого посту. Пригадуємо канони партикулярного права УГКЦ, в яких ідеться про те, коли і як треба постити.  

1085
29.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

658
25.03.2024

Йдеться про зміни в молитвах «Вірую» («Символ віри»), «Царю Небесний» та митаревій молитві.

755
21.03.2024

Релігійна громада отримала всі дозвільні документи та незабаром розпочне будівництво поруч з Садовим товариством та міським озером.

2952
15.03.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

4446
29.03.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

18444
29.03.2024

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки розглянув майже 90% законопроєкту про мобілізацію.  

78
26.03.2024

У Верховній Раді зареєстрували проєкт закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за привласнення державних функцій.   

326
22.03.2024

На початку лютого 2024 року замість Валерія Залужного Збройні сили України очолив Олександр Сирський, який до цього командував Сухопутними військами.  

355
17.03.2024

Продовжує зменшуватися кількість тих, хто вважає, що держава виконує свої зобов'язання перед ветеранами російсько-української війни.  

666