Моя маленька консервація—від 2004 до 2013

 

Події. Які сталися 9 років тому для мене особливі. І не тому, що хтось прийшов до влади, не тому, що відбулися вибори (вкотре), а я тому, що там я відчула себе і відчула людей. Як би не гучно не звучало. Це була жінка із сіамським котом на руках і в шалику, це був грубий дядько у військовій формі, які роздавав згрубілими руками гречку в наметовому містечку, це був Славко Вакарчук, який на той час носив ще червону шапку і по ній його впізнавали у натовпі, це зрештою була моя мама, яка відчувала історію, ту саму, про яку їй так давно забороняли говорити. Тепер було до кого промовляти!

Добре пам’ятаю, що в нашій родині ми обговорювали чи йти на Майдан, наскільки ми там можемо бути потрібні. І ми пішли. З того часу змінилося все—оточення, сприйняття світу і своєї країни, це була перша серйозна консервація в моєму житті. Поясню чому консервація. В свої 14 я тоді чітко вирішила, що не дам цій події стертися в моєму серці, пам’яті. Я тоді не впізнавала українців, це ж ті самі люди, з якими я жила 14 років, але вони були інакші, оновлені.

Ми завжди стояли ближче до Будинку профспілок і це виявився дуже цікавий пункт спостереження, бо саме з цієї точки музиканти, політики, підіймалися на сцену і я бачила їхні обличчя. Вже тоді в ті секунди мікровиразів можна було зрозуміти, що далі. Хто рветься перший на сцену, але змушений пропустити даму, як співачка Руслана тоді бігала у помаранчевому светрі, а її чоловік переживав, що вона застудиться, як жінка і яскраво помаранчевої іграшкою ведмедя завжди майоріла., мов орієнтир всередині площі. І це лишиться законсервованим. Бо ми тоді нікому не зрадили і нас ніхто не зрадив. А все, що звемо «розчаруванням», хіба це не розчарування в собі? Що недостатньо контролювали, що боялись, що лінувались, що не були критичними і дружними? Це наша історія, ми її творили і творимо, тому нам виправляти помилки і нам ставати мудрішими.

Бернард Шоу колись сказав цікаву фразу : «Узагалі говорячи, влада не псує людей, зате дурні, коли вони у владі, псують владу». Власне, тут три крапки.

В ті дні я здавала академконцерт в музичній школі, але частина наших занять перетворювалося у хронічку новин з Майдану, я і досі не розумію. Як мені вдалося відіграти три великі твори напам’ять на фортепіано і досі загадка.

Я пригадую, як ми ставили із мамою відеомагнітофон( ще тоді касетний) на запис і йшли на цілий день на Майдан, а він собі записував-записував. Ці касети і досі є в мене, усі ці прямі включення з  5 каналу, ролики, музика.

Ми тоді не боялись. Підтвердженням тому став ще один випадок. Коли в один з днів хода рушила до Адміністрації на Банкову, повідомили про загрозу того, що можуть стріляти. Пригадую, як стояла біля танка, дивилася на обличчя молодих хлопців, на кілька років старших за себе і не вірила, що вони можуть вистрілити. Отак просто, дивлячись в очі. Видно якийсь жах промайнув в моїх очах і відчувся ( тоді взагалі всі відчуття та імпульси були загострені) і сивочолий чоловік, який стояв поруч і тримав великого прапора раптом вигукнув: «Вони не стрілятимуть, міліція з народом!», а потім постукав мені по плечу і додав: «Правда, мала?» Мені стало спокійно. Я не боялася бути собою і здається не боялася будь-якого розвитку подій.

Один з плакатів, який був у наметовому містечку тоді мені особливо запам’ятався «Українці роблять євроремонт держави», тільки зараз я розумію. Якими пророчими є ці слова. До неймовірності! Наразі я живу у Львові, довчаюся тут на магістратурі, вчора ми організували акцію на підтримку київського Євромайдану тут, з 12 перших людей це все розрослося у десятки, сьогодні вже тисячі студентів , молодих людей висловили своє невдоволення . Київ так само, як і у 2004 стає точкою відліку.

Може нам нарешті слід провести наш євроремонт??


23.11.2013 Катя Гладка 1970 0
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

945
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2741
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

949
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1016
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1016 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3041 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

863

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

753

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

368

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1073
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

107
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2305
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1131
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

431
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15048
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7360
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

798
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

358
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

271
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

361
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

636
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1093