Правозахисна організація Міжнародна амністія у своєму щорічному звіті, згадуючи про ситуацію в Україні, твердить про переслідування міліцією правозахисників, а також про фізичні напади на них, називаючи це новою тенденцією, що викликає стурбованість.
У звіті Міжнародної амністії, яка цього року відзначає 50 років своєї роботи, також мовиться про тортури та погане поводження з особами, які перебувають під вартою в міліції. Згадується неналежний медичний огляд для ув’язнених та підозрюваних під вартою.
Окремо правозахисники вказують на порушення прав біженців та шукачів політичного притулку, яким, зокрема, погрожували примусовим поверненням.
Міліцію також звинувачують в расизмі, зокрема у затриманні людей через колір шкіри, а також у насильстві проти учасників мирних протестів.
Серед випадків насильства проти учасників протестів згадують події довкола парку в Харкові, коли учасників протестів, як повідомляють, побили охоронці, яких винайняла міська рада.
Міжнародна амністія вказує, що в межах міністерства внутрішніх справ України було закрито відділ, який вів нагляд за дотриманням прав людини. Його було замінено меншим підрозділом, який не здійснює моніторинг.
Серед прикладів знущання над в’язнями у звіті наводяться два випадки, коли Європейський суд з прав людини підтвердив знущання, зокрема тортури й побиття в’язнів в Замковій в’язниці у Хмельницькій області 2001 і 2002 рр. У звіті сказано, що побиття мали місце під час навчальної програми для сил швидкого реагування – підрозділу, який викликають у випадку безпорядків у в’язниці.
У звіті згадується смерть біженця з Абхазії Тамаза Кардави, який помер від вартою без надання йому медичної допомоги. Були звинувачення, що його піддавали тортурам у відділенні міліції в Києві.
Міжнародна амністія твердить про перешкоджання роботі принаймні трьох правозахисників та про фізичні напади на них.
За даними організації, невідомі здійснили напад на голову Всеукраїнської громадської організації інвалідів - користувачів психіатричної допомоги "Юзер", яка захищає права психічно хворих людей, а міліція, як повідомляють, відмовилася реєструвати скаргу.
А активіста профспілок у Вінниці, який захищав права робітників на цукрових заводах, за повідомленнями, змусили проходити психіатричну експертизу, як сказано, через "надмірну обізнаність своїми правами та правами інших і непідконтрольну готовність захищати ці права у нереалістичний спосіб".