Між Тигром і Кроликом

Підведення політичного року стало традицією. Зазвичай аналітики обирають номінації «політик року», «політичний сюрприз  року», «політичний дебют року», «політичне фіаско року». Ми в аналітичній групі «Фіртка-Магус» вирішили урізноманітнити номінації. 2010 рік був настільки багатим політичними подіями, що люб’язно надав нам таку можливість.

 

Хамелеон року

 

В цій номінації переміг електорат Галичини. Ще в лютому виборці нашого краю одностайно підтримали ліву популістку Тимошенко, віддавши «українській Евіті Перон» свої сповнені патріотичних прагнень серця і, на додачу, від 85 до 93 відсотків голосів на президентських виборах 7 лютого.

А вже 31 жовтня половина (за іншими даними – більшість) того самого електорату самовіддано проголосувала вже за право-радикальну «Свободу». Цим політично-цирковим «кульбітом» виборці колишнього «українського П’ємонту» продемонстрували собі і світові як повну відсутність в Галичині традиційної для Європи політичної культури, яка передбачає більш-менш чіткий поділ на «лівих» і «правих», так і загрозливо високу релятивність елекрорального поля.

Простіше кажучи, в умовах соціального або ідеологічного стресу наші шановані виборці здатні проголосувати за кого завгодно. Зрозуміло, при умові, що цей «хто завгодно» за бідних і проти Путіна. Це дозволяє зпрогнозувати, що у майбутньому цією релятивністю користуватимуться різноманітні пройдисвіти від політики, як місцеві, так і заїжджі гастролери.

У іноземних аналітиків (особливо тих, що живуть на берегах Вісли) все це викликало спазми глибокого загостреного песимізму. Вони зрозуміли, що їхні найчорніші підозри справдилися: гроші, які були потрачені на гранти і тренінги для «перспективної еліти Галичини» пішли під хвіст котові. Чи то пак кроликові.

 

Коматозник року

 

В цій номінації переміг українській лібералізм. Він і в 2009 році був недалеким від коми, але у дві тисячі десятому укрлібералізм подивився на світ сумними очима й тихо-тихо проминув межу між самоусвідомленням і самозаглибленням.

Причиною такої трансформації стала повна відсутність в українському суспільстві широкої підтримки ліберальної ідеології. Раптом виявилось (а розумні знали про це вже давно), що у нас під свободою розуміють зовсім не те, про що говорили Гердер у вісімнадцятому і Поппер у двадцятому століттях.

Більше того, проповідники ліберальної ідеї так і не змогли подолати інерції патерналізму азійського типу, який глибоко укорінений в українському суспільстві. Народ не взяв в свої руки своєї долі, а продовжив шукати «доброго царя». Коли Ющенко виявився профнепридатним для такої ролі, народ обрав собі іншого, більш «царистого».

При цьому у другому президентському турі не було жодного представника лібералів. Навіть представника націонал-лібералів. Ліва популістка Тимошенко змагалась тоді з представником соціал-реставраційної ідеології Януковичем. Пізніше ліберальні сили ще й програли місцеві вибори тим таки соціал-реставраторам плюс соціал-націоналістам.

Останні «динозаври старої ліберальної гвардії» на кшталт Гриценка чи Катеринчука виглядають практично безнадійними політичними лузерами. Яценюк, який намагається грати на ліберальному полі, також космічно (й одночасно – комічно) далекий від іміджу «успішного хлопця». Купка прозахідних інтелектуалів так налякана, що навіть забуває час від часу боротись за права українських геїв і лесбійок. Останнім можна тільки поспівчувати.

 

«Тєрпіла» року

 

Ним став Ющенко, на якого тепер звалюють усю недолугість і  непрактичність команди, що втопила «помаранчеві цінності», виплекані в далеких від польових умов України політтехнологічних лабораторіях й урочисто проголошених на Майдані-2004.

«Я не шкодую, що був на майдані, я шкодую, що там був Ющенко», - вирок Віктору Андрійовичу від журналіста Сергія Рахманіна, під яким підпишуться сотні тисяч «помаранчевих революціонерів».

Найголосніше звинувачують екс-президента якраз ті, хто найактивніше проголошував його месією. Тепер за все відповідає Ющенко. Він, мовляв, був і лінивим і нерозбірливим, і не тих призначив, і не туди ходив, і тому подібне.

Йому мстять за власну недолугість такі ж як і він «вічні невстигаючі». Вірними Ющенкові залишається лише група людей, які й далі отримують гроші від структур і людей пов’язаних з «Нашою Україною». Але персоніфікація наших поразок від часів гетьманів (тоді «тєрпілами» були Виговський і Дорошенко) нікого ще не врятувала.

Навпаки, причини поразок так і залишились затуленими від світла портретами «тєрпіл». Народові ж завжди казали, що він правий. Народ у це й досі щиро вірить. Тому так підтримує популістів, які йому лестять. Що добре видно під час голосувань на ток-шоу.

 

Фуфло року

 

В цій номінації переміг «антиподатковий Майдан-2010» з його намаганнями поставити на коліна уряд Азарова. Наші професійні «борці із владою» вже розкатали губи до колін, розповідаючи на кухнях один одному, що «революція почалась», що натовп верескливих бариг біля «колони з бабою» от-от піде на штурм Банкової, що Оксана Продан ледь не «валькірія свободи» і тому подібні хвантазії.

Все це фуфло надто свіже, щоби про нього довго балакати. Найкумеднішою була картинка з президентом, якого в наметі оточили «революціонери» з холопсько-підданськими запопадливими пиками і просили «батюшку царя» покарати поганих «бояр» - авторів Податкового кодексу. «Батюшка-цар» милостиво погодився. Навіть звільнив якусь пенсіонерку, яка і сама б вже планово пішла на пенсію.

 

Кровосіся року

 

Спеціальна номінація для тих, хто найбільше збагатив українську мову в звітному році. Тут ніхто не сумнівався в перемозі Миколи Азарова. Старіючий, але твердий у своїх переконаннях в перемозі бабла…, перепрошуємо, – добра над злом, Микола Янович хотів щось сказати про кровососів (вампірів, вурдалаків, тощо?), але сказав він це на своїй азаровсько-українській мові, якою, окрім нього, вміють балакати лише актори з «95 кварталу» і продавці матрьошок на Андріївському узвозі.

Тому українській словник збагатився словом «кровосісі», яке має безліч гіпертекстуальних конотацій та аперцептальних смислових трансгресій. Майбутні філологи ще оцінять внесок Азарова у справу примноження і збагачення українського лексикону.

 

Аналітична група «Фіртка-Магус»


Коментарі (10)

5 2010.12.30, 09:03
5
++ 2010.12.30, 11:57
Цікава текстовуха. Сумно правда, що серед такого гівна живемо.
Іван 2010.12.30, 12:10
Фігня, а не текст. Таким чином можуть приколюватися підлітки.
Василь К. 2010.12.30, 12:20
Йой Йване, не переоцінюй нашх підлітків. Вони канєшна зноють шо таке "тєрпіла" і "фуфло", але точно не знають половини слів з того тексту. Шо воно таке лібералізм, право-радикальність, соціал-реставраційна ідеологія і т. д. - то для наших дебілкуватих тінейджерів - терра інкогніта (і це вони також не знають шо означає). Така біда....
читачки 2010.12.30, 13:02
... а у номінації "ще один космополітичний тіпа сайт" перемогла "Фіртка!
Кекс 2010.12.30, 13:39
Читач-ко, а "космополітичний" то, на твоє думаннє, - добре чи зле? Чи ти тАки з того "Сільпа" жи "свій до свого по своє"?
Вася К. 2010.12.30, 13:46
А світ до речі завжди(тисячі років) був космополітичним, хто не знає. Бо всі жили Єдиними Вічними Істинами. А потім за останні років чотириста люди почали ділитися за націями, племенами, релігіями і іншими розріщняючими ознаками. Так і живемо ми зараз роздрібнюючи, розділяючи та розрізняючи світ на своїх і чужих.
да уж 2010.12.31, 12:20
Люди на Франківщині, мабуть, чи не вперше (бо не Ольга Бабій)створили щось думаюче, і видали людям (думаючим) прочитати, але ж де там... Це мабуть відповідає той самий "електорат Галичини"... ДА---УЖ!!!!
taurus 2010.12.31, 13:41
Мартишки з нацюківського зоопарку вже добре вивчили слово "космополітизм". певно їм розповіли їхні діди-вертухаї, а тим казали на "сталінських пятихвилинках" у 52-ому. Славні нащадки славних традицій! Так тримати!
Universal 2010.12.31, 13:48
А де номінації "коцаба року" і "г...мноїд року"? Вузько мислите, нема польоту мислі. Вулицями франківська ходить стільки кандидатів на книгу Гівнеса, а ви вперлись у того шлапатого яновича як миші в совок.
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

843 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

790
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1605
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2234
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4210 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3213

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

213

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

442

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

383

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

855
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

621
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

668
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

954
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1065
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

669
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6249
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1743
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31759 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1535
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

752 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

717