"Містобудівна реформа" за новим законом звелась до забезпечення інтересів забудівників та архітекторів

17 лютого 2011 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності». 4 березня, закон підписаний Президентом України, вступив в силу. І хоча новому закону приписують революційне спрощення процедур, пов'язаних з будівництвом, необхідно врахувати, що дані спрощення відбулись за рахунок скасування деяких повноважень органів місцевого самоврядування. Натомість значно зростає роль інспекцій архітектурно-будівельного контролю та міських і районних управлінь містобудування та архітектури.

 

До прикладу, знесення самовільно збудованих будівель тепер відбуватиметься не за позовом відповідної ради, на території якої знаходиться будівля, а за позовом інспекції ДАБК. Або зміни до генплану міста чи села можна буде вносити тільки, якщо така ініціатива надійде від районної чи обласної державної адміністрації. Законом також надається можливість міським чи сільським головам самостійно поновлювати договори оренди землі без рішень відповідної ради. Окрім того, законом забороняється органам місцевого самоврядування відводити  землю під будівництво, якщо відсутній план зонування або детальний план території населеного пункту. Місцеві правила забудови також мають бути відмінені.

 

Новим законом також значно зменшується роль громадських слухань. Тобто встановлюється обов'язковість проведення громадських слухань при затвердженні будь-якої містобудівної документації, однак врахування їх результатів виявляється необов'язковим. При цьому до уваги братимуться тільки ті пропозиції учасників громадських слухань, які ґрунтуються на нормативно-правових актах, будівельних нормах, стандартах та правилах. Тут також незайвим буде зауважити, що вимога стосовно проведення громадських слухань в Україні існує з 2009 року однак до цього часу не розроблено навіть порядку проведення цих слухань.

 

Новим законом також продовжено до 31 грудня 2012 року безкоштовне прийняття в експлуатацію житлових, садових, дачних будинків та господарських споруд, а також громадських будівель І та ІІ категорій, які збудовані без дозволу на будівництво до 31.12.2009, за умови, що у забудовника є документи, які посвідчують право власності чи користування земельною ділянкою. Таким чином, узаконення самовільних забудов продовжуватиметься ще до кінця 2012 року.

 

Однак з прийняттям даного закону значно полегшиться оформлення будівельної документації для індивідуальних забудовників. Законом повертається уже призабутий будівельний паспорт. Відтепер для спорудження присадибного, дачного чи садового будинку площею до 300 кв.м окремий дозвіл та проект не потрібен, достатньо отримати будівельний паспорт.

 

Реальне спрощення будівельних процедур насправді лежить в площині підзаконних правових актів, адже скасування декількох ДБНів (державних будівельних норм), що регламентують власне дозвільні процедури,  в декілька разів спростило б оформлення документації на будівництво. Однак можна прогнозувати, що в найближчі півроку не те, що не буде скасовано попередні ДБН, а будуть прийняті ще й нові, які “деталізують” норми закону.

 

Загалом новий закон спрямований на забезпечення інтересів забудовників та архітекторів і по своїй суті на 80% складається із норм попереднього закону «Про планування і забудову територій». В новому законі ви знайдете відповідь на запитання «Як забудувати?», однак відповіді на запитання «Як розвивати? ви не знайдете.

 

А відповідно до європейської практики схеми забудови територій базуються на комплексних програмах сталого розвитку територій, які являють собою цілісне стратегічне бачення розвитку регіону на десятки років. При цьому враховується розвиток, насамперед, соціальної інфраструктури, вплив на навколишнє середовище та ефективне використання економічного потенціалу території.

 

Тому, на мою думку, в законі «Про регулювання містобудівної діяльності», який було гучно названо «містобудівною реформою», можна відзначити відсутність суттєвих змін та реального спрощення будівельних процедур, продовження традицій вузькобудівельного бачення майбутнього наших міст, селищ і містечок без комплексних базових програм розвитку цілих територій та звуження прав місцевого самоврядування


16.03.2011 Роман Ткач 1850 10
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

503
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5200
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1427
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1308
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2568
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3958

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

346

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1181

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1022

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

944
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

259
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10635
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

335
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

602
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5653
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1424
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

295
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

203
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

573 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1007
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

877