Міста розбудовуються, села занепадають: у галузі будівництва Прикарпаття на п'ятому місці

За індексом будівельної продукції Івано-Франківщина посідає восьме місце серед регіонів країни.

Висотні крани на околицях Івано-Франківська та навіть у центрі — звична картина. Багатоповерхівки виростають як гриби після дощу. Будують масивами, цілими містечками. Сучасне комфортабельне житло, інфраструктура — такі мікрорайони привабливі насамперед для молоді. Є різні схеми стимулювання придбання нових квартир. Забудовники пропонують відтермінування сплати та істотні знижки в разі виплати всієї суми.

Дві третини сімей мають власне житло

Кошти у спорудження нових будинків активно вкладають заробітчани. Насамперед — учорашні сільські жителі. Буває, що всі квартири в під’їзді чергової франківської багатоповерхівки викуповують мешканці одного населеного пункту. Значна частина квартир навіть після здачі будинків у експлуатацію залишається незаселеною.

Їхні власники перебувають здебільшого за кордоном. Вкладення заробленого в нерухомість вважається доброю інвестицією у майбутнє. Вартість вторинного житла падає.

Трикімнатну «хрущовку» в Івано-Франківську можна придбати навіть за 15 тисяч доларів США. Звісно, її треба реконструювати, проте молоді сім’ї приваблює дешевизна, вони роблять зі старого сучасне помешкання або ж відкривають якийсь бізнес.

За інформацією головного управління статистики в області, торік прийнято в експлуатацію 404 тис. м2 загальної площі житлових будівель нового будівництва, або 294 м2 у розрахунку на тисячу осіб постійного населення (в середньому по країні — 206 м2). За обсягом прийнятих в експлуатацію житлових будівель загалом та в розрахунку на 1000 осіб Івано-Франківщина посіла сьоме місце серед регіонів держави.

За даними вибіркового обстеження, майже половина сімей Прикарпаття має трикімнатне житло. Кожне четверте домогосподарство проживає в окремій квартирі, 73,8% — в індивідуальному будинку або його частині.

Крани просяться в небо

Застій у сфері будівництва, який спостерігався в обласному центрі років із п’ять тому, тепер у минулому. Тоді, коли національна валюта знецінилася втричі, будівельні крани стояли нерухомо, ніби завмерлі свідки обвалу галузі. Та й криза була, невідомість — через початок російської агресії на сході країни.

Будівельна галузь на Прикарпатті нині є однією із провідних, яка нарощує та модернізує виробничі потужності, зводить житло, об’єкти соціальної, культурної та комунальної сфери. За інформацією обласного управління статистики, у створення валової доданої вартості внесок будівельних підприємств становить 4—8%. Торік виробничу діяльність здійснювали 1149 підприємств, з яких 24 — середні, 1125 — малі. Частка юридичних осіб — понад половина.

У 2018 році підприємства будівельної галузі освоїли два мільярди гривень капітальних інвестицій, а це майже чверть загальнообласного обсягу. Значною є частка іноземного капіталу з 15 країн. Найбільше — від нерезидентів Австрії та Нідерландів.

Торік виробництво будівельної продукції проти 2017-го зросло на 18% і сягнуло 3,3 млрд грн. За цим показником область посіла восьме місце серед регіонів країни.

Прийнято в експлуатацію низку невиробничих будівель нового будівництва, зокрема в галузі машинобудування та металообробної промисловості, лісової, деревообробної та целюлозно-паперової промисловості, будівельної індустрії, виробництва будівельних матеріалів та виробів, офісні і торговельні будівлі, складські приміщення, будівлі сільськогосподарського призначення. Частка робіт, виконаних на будівництві інженерних споруд, становила майже 60% від загального обсягу, нежитлових будівель — 25,7%, житла —15,1%.

Один мешканець на всю вулицю

Звична картина в селах та навіть райцентрах — занедбані будинки та присадибні ділянки. Буває, що на колись людну вулицю залишилося кілька мешканців, та й то стареньких. Тенденція із виїздом людей працездатного віку за кордон та вкладення заробленого в нерухомість у великих містах призвела до різкого зниження попиту на житло у малих населених пунктах. Добротну хату тут можна придбати за безцінь.

Нове будівництво майже не ведеться. Якщо вдається зрушити з місця якийсь довгобуд — то вже великий прогрес. Як, приміром, спорудження школи в селі Чорний Потік Делятинської ОТГ. На її добудову спрямували всі кошти інфраструктурної субвенції об’єднаної громади. Так само — в Космачі Косівського району, де надійшли кошти із держбюджету.

Звісно, урбанізація — світовий процес, і наша країна — не виняток. Як це відобразиться невдовзі на економіці, структурі населення та його добробуті, доводиться тільки гадати. Адже за житловим будівництвом у містах має встигати розвиток відповідної інфраструктури, створення нових робочих місць.

В Івано-Франківській міськраді активно впроваджують малі й великі проекти із будівництва дитсадків та реконструкції шкіл, підтримки бізнесу, розвитку ремесел, створення майданчиків для дозвілля. Має всього вистачити для новоселів.


28.08.2019 1137
Коментарі ()

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2438
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1142
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1086
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2265
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3702
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2681 8

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

944

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

809

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

756

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

720
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10433
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1286
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5423
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1137
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2931
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1285
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

526
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

381 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

822
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

708
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

757