Міста розбудовуються, села занепадають: у галузі будівництва Прикарпаття на п'ятому місці

За індексом будівельної продукції Івано-Франківщина посідає восьме місце серед регіонів країни.

Висотні крани на околицях Івано-Франківська та навіть у центрі — звична картина. Багатоповерхівки виростають як гриби після дощу. Будують масивами, цілими містечками. Сучасне комфортабельне житло, інфраструктура — такі мікрорайони привабливі насамперед для молоді. Є різні схеми стимулювання придбання нових квартир. Забудовники пропонують відтермінування сплати та істотні знижки в разі виплати всієї суми.

Дві третини сімей мають власне житло

Кошти у спорудження нових будинків активно вкладають заробітчани. Насамперед — учорашні сільські жителі. Буває, що всі квартири в під’їзді чергової франківської багатоповерхівки викуповують мешканці одного населеного пункту. Значна частина квартир навіть після здачі будинків у експлуатацію залишається незаселеною.

Їхні власники перебувають здебільшого за кордоном. Вкладення заробленого в нерухомість вважається доброю інвестицією у майбутнє. Вартість вторинного житла падає.

Трикімнатну «хрущовку» в Івано-Франківську можна придбати навіть за 15 тисяч доларів США. Звісно, її треба реконструювати, проте молоді сім’ї приваблює дешевизна, вони роблять зі старого сучасне помешкання або ж відкривають якийсь бізнес.

За інформацією головного управління статистики в області, торік прийнято в експлуатацію 404 тис. м2 загальної площі житлових будівель нового будівництва, або 294 м2 у розрахунку на тисячу осіб постійного населення (в середньому по країні — 206 м2). За обсягом прийнятих в експлуатацію житлових будівель загалом та в розрахунку на 1000 осіб Івано-Франківщина посіла сьоме місце серед регіонів держави.

За даними вибіркового обстеження, майже половина сімей Прикарпаття має трикімнатне житло. Кожне четверте домогосподарство проживає в окремій квартирі, 73,8% — в індивідуальному будинку або його частині.

Крани просяться в небо

Застій у сфері будівництва, який спостерігався в обласному центрі років із п’ять тому, тепер у минулому. Тоді, коли національна валюта знецінилася втричі, будівельні крани стояли нерухомо, ніби завмерлі свідки обвалу галузі. Та й криза була, невідомість — через початок російської агресії на сході країни.

Будівельна галузь на Прикарпатті нині є однією із провідних, яка нарощує та модернізує виробничі потужності, зводить житло, об’єкти соціальної, культурної та комунальної сфери. За інформацією обласного управління статистики, у створення валової доданої вартості внесок будівельних підприємств становить 4—8%. Торік виробничу діяльність здійснювали 1149 підприємств, з яких 24 — середні, 1125 — малі. Частка юридичних осіб — понад половина.

У 2018 році підприємства будівельної галузі освоїли два мільярди гривень капітальних інвестицій, а це майже чверть загальнообласного обсягу. Значною є частка іноземного капіталу з 15 країн. Найбільше — від нерезидентів Австрії та Нідерландів.

Торік виробництво будівельної продукції проти 2017-го зросло на 18% і сягнуло 3,3 млрд грн. За цим показником область посіла восьме місце серед регіонів країни.

Прийнято в експлуатацію низку невиробничих будівель нового будівництва, зокрема в галузі машинобудування та металообробної промисловості, лісової, деревообробної та целюлозно-паперової промисловості, будівельної індустрії, виробництва будівельних матеріалів та виробів, офісні і торговельні будівлі, складські приміщення, будівлі сільськогосподарського призначення. Частка робіт, виконаних на будівництві інженерних споруд, становила майже 60% від загального обсягу, нежитлових будівель — 25,7%, житла —15,1%.

Один мешканець на всю вулицю

Звична картина в селах та навіть райцентрах — занедбані будинки та присадибні ділянки. Буває, що на колись людну вулицю залишилося кілька мешканців, та й то стареньких. Тенденція із виїздом людей працездатного віку за кордон та вкладення заробленого в нерухомість у великих містах призвела до різкого зниження попиту на житло у малих населених пунктах. Добротну хату тут можна придбати за безцінь.

Нове будівництво майже не ведеться. Якщо вдається зрушити з місця якийсь довгобуд — то вже великий прогрес. Як, приміром, спорудження школи в селі Чорний Потік Делятинської ОТГ. На її добудову спрямували всі кошти інфраструктурної субвенції об’єднаної громади. Так само — в Космачі Косівського району, де надійшли кошти із держбюджету.

Звісно, урбанізація — світовий процес, і наша країна — не виняток. Як це відобразиться невдовзі на економіці, структурі населення та його добробуті, доводиться тільки гадати. Адже за житловим будівництвом у містах має встигати розвиток відповідної інфраструктури, створення нових робочих місць.

В Івано-Франківській міськраді активно впроваджують малі й великі проекти із будівництва дитсадків та реконструкції шкіл, підтримки бізнесу, розвитку ремесел, створення майданчиків для дозвілля. Має всього вистачити для новоселів.


28.08.2019 1156
Коментарі ()

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1283
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1017
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2031
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3507
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1309
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1293

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1609

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

461

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1103

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1273
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24229
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

477
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2638
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

565
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1475
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

650
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15345
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

457
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

523
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1320 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

592
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

502